Kako narediti svoj kozji in ovčji sir
Pavel Frček

Avtor: Pavel Frček

28.05.2024

Kako narediti svoj kozji in ovčji sir

V prejšnjem prispevku z naslovom ,,Ali so ovčji in kozji siri res tako dobri, kot se govori'' smo pisali o tem, da je cena kozjega in ovčjega sira davek na njihove nesporne koristi. Če pa ste rejec ovc ali koz, vam o tej zadevi ni treba skrbeti. Imate edinstveno priložnost, da naredite svoj sir, in se bo doma hitro zaužil. Kako narediti domač sir iz mleka?


Izbira mleka

Izdelava sira sploh ni nujno zapletena. Pri proizvodnji kozjega sira, kot tudi pri proizvodnji ovčjega sira, je treba izbrati pravo mleko, ki mora biti sveže in brez primesi. Upoštevajte dejstvo, da lahko iz 8 litrov ovčjega ali kozjega sira naredite 1 kg sira.

Pasterizacija

Ta korak v proizvodnji domačega sira vodi do obdelave mleka pred mikroorganizmi. Obstajajo pa tudi nepasterizirani siri, kot je parmezan, s specifičnim, značilnim okusom.


Za segrevanje mleka uporabite poseben pasterizator, v nujnih primerih pa bo zadostoval tudi velik kuhinjski lonec. Mleko segrejte na stalno temperaturo 72°C – pazite, da mleko ne zavre. Nato lonec z mlekom pustimo stati približno pol ure in ohladimo na temperaturo 33-34 °C – preverimo s termometrom.


Mlečne kulture in sirilo

Eden od bistvenih korakov je dodajanje mezofilne kulture, ki vpliva na končno zorenje in konsistenco živila. Mlečno kulturo pustimo delovati še vsaj 30 minut.


Ko se koristne bakterije namnožijo, polizdelku dodajte ustrezno količino sirila. Postopek strjevanja, z drugimi besedami obarjanje mlečnih beljakovin, bo vodil do gostejše teksture.

Nastanek

Po možnosti dobljeno skuto zmešamo s sirno harfo, po potrebi jo narežemo na koščke in pustimo, da se odcedi. V trenutku, ko se odvečna sirotka izloči in ostane samo čvrsta skuta, pridejo v poštev kalupi. Tu sir dobi svojo končno obliko, kar vpliva tudi na proces zorenja.


Soljenje in staranje

Tako dobljeni sir solimo, da dobimo pravi okus in ga ohranimo. Solimo površinsko ali v slanici.


Zdaj je odvisno od vaše presoje. Če želite svež kozji in ovčji sir, ste tako rekoč pripravljeni, hrano pa morate le še pravilno shraniti. Na trdi kozji in ovčji sir boste morali počakati še nekaj časa, saj zorenje traja več mesecev ter zahteva optimalno temperaturo in vlažnost.

In sir je narejen

Verjamemo, da boste nad rezultatom navdušeni, tako z mehkim kot trdim sirom. Imeli boste tudi dober občutek, da ste lahko vplivali na vsak korak v proizvodnji domačega sira.

Povezani članki

Zakaj krava ves čas prežvekuje, pes pa hrano pogoltne? Živalska prebava pod drobnogledom

16.05.2025

Zakaj krava ves čas prežvekuje, pes pa hrano pogoltne? Živalska prebava pod drobnogledom

Ste se že kdaj vprašali, zakaj govedo ure in ure prežvekuje, medtem ko pes hrano skoraj ne prežveči? Razlog tiči v različni vrsti prebave. Medtem ko imajo nekateri organizmi enostaven želodec, so se drugi skozi evolucijo prilagodili z več prekatnim želodcem, mikrobiološko prebavo ali celo s pomočjo kamenčkov. Kakšne so torej glavne razlike med različnimi skupinami živali?

Preberi članek
Katero vrsto volne izbrati? Primerjava alpake, kašmirja, merino volne in drugih

15.05.2025

Katero vrsto volne izbrati? Primerjava alpake, kašmirja, merino volne in drugih

Verjetno ste že slišali, da obstajajo različne pasme ovac. Toda ali ste vedeli, da obstaja tudi več vrst volne? Ne pridobivamo je le iz ovac, temveč tudi iz lam ali celo kuncev.

Preberi članek
Načini molže in vrste molzišč

14.05.2025

Načini molže in vrste molzišč

Molža je vsakodnevni del reje molznic – vendar pa se načini njenega izvajanja lahko močno razlikujejo. Od tradicionalne ročne molže do sodobnih robotskih sistemov, vsaka kmetija izbira rešitev, ki najbolj ustreza njenim potrebam in možnostim. Razlikujejo se tudi sama molzišča – prostori, kjer poteka molža. V tem članku bomo predstavili osnovne načine molže in tipe danes uporabljenih molzišč.

Preberi članek