
Avtor: Luboš Burda
11.01.2024
So ovčji in kozji siri res tako dobri, kot pravijo?
Obstaja veliko govoric o koristih ovčjega in kozjega sira. Toda ali njihova cena ustreza realni dodani vrednosti? V članku boste izvedeli ne le to dejstvo, ampak tudi nasvete o uporabi tradicionalnih mlečnih dobrot.
Okus
Ovčji in kozji siri izstopajo po edinstvenem, domiselnem okusu. Na aromo, ki nastane, vplivata predvsem način in čas shranjevanja – medtem ko sta slovaška "dragulja", parenica in osčiepok, bolj slana zaradi kislega okusa in dima, ima francoski roquefort značilen pridih sadja in oreščkov. Italijanska poslastica pecorino, pridelana v Toskani ali na Siciliji, prinaša podobno gastronomsko izkušnjo kot parmezan - izrazito pikanten okus in gostoto, primerno za ribanje. Pri kozjih sirih je nesporna prednost, in sicer možnost uživanja v vseh fazah zrelosti. Na svoj račun bodo prišli ljubitelji blažjih in pikantnejših vrst sirov.
Hranilne vrednosti
»Njam, med branjem ste premamili moje brbončice, zelo težko se vam bo upreti. Videti je zelo mamljivo, ampak … se mi zdijo ovčji in kozji siri precej mastni …«
Res je, da oba predstavnika spadata med mastnejše sire. Vendar pa so maščobe, ki jih vsebuje ovčje in kozje mleko, bolj dragocene kot v kravjem mleku in tudi lahko prebavljive. Zato predstavljajo pomembno sestavino prehranskega vnosa. A tu se vse pozitivne strani ne končajo – kozji sir vsebuje veliko količino potrebnih vitaminov in visoko vrednih beljakovin. Ovčje mleko in izdelki iz njega so celo trikrat bogatejši s sirotkinimi beljakovinami kot kravje mleko! Redno uživanje kozjega sira dokazano odpravlja živčne motnje in stres ter podpira prebavni sistem. Nasprotno pa ovčji sir v manjših količinah ne bi smel povzročati težav niti ljudem z laktozno intoleranco, ki se jim ni nujno prikrajšati za njegove dobrobiti.
Nasveti za recepte za ovčji in kozji sir
Ljubitelji sredozemske kuhinje so postali pametnejši, saj ne prihaja le njihov trenutek. Ovčji in kozji siri se pogosto uporabljajo v gastronomiji, bodisi kot ena od osnovnih sestavin jedi ali kot aroma.
Solata z rdečo peso in kozjim sirom je preprosta jed, v kateri bodo uživali tudi prekaljeni ljubitelji mesa. Poskusite lahko tudi francoski slani quiche, kjer namesto čedarja uporabite kozji sir.
Ovčji sir ščiepok na žaru je zelo nevaren za uživanje. Močno zasvoji, v kombinaciji z brusnično omako ustvari užitek, ki ga ne boste pozabili. Čeprav italijanskega pekorina ne pečete na žaru, lahko z njim popečete peresnike s sušenimi paradižniki ali špagete alla carbonara – a smetani se raje izognite, da ne boste užalili Italijanov.
Več glasbe za veliko denarja
Bi imeli prav, če rečemo, da višja cena ovčjih in kozjih sirov še vedno ustreza njihovim odlikam? Pri svežih sortah se splača spremljati akcijske akcije, po drugi strani pa boste obstojnejše, kot je Pecorino Romano, uporabljali večkrat in na koncu se izračuna znesek. Dobrodošli v svetu ovčjega in kozjega sira!
Povezani članki

31.03.2025
Vrste jajc
Ko rečemo »jajce«, večina ljudi takoj pomisli na kokošje jajce. Malo kdo si najprej predstavlja kakšno drugo vrsto. Vendar dobro vemo, da jajca nosijo tudi druge ptice – in nekatera so celo lahko dostopna. V trgovinah najpogosteje najdemo kokošja jajca, občasno pa tudi prepeličja. Druge vrste so precej redke. Poglejmo torej, katera jajca so užitna in kako se med seboj razlikujejo.
Preberi članek
30.03.2025
Reja alpak in lam
Reja lam in alpak postaja vse bolj priljubljena v Sloveniji. Rejci cenijo njihov miren in prijazen značaj, nizke zahteve glede vzdrževanja, vsestransko uporabo in eksotičen videz. Te živali lahko uspešno sobivajo na pašnikih z drugimi vrstami. Poleg tega so lame naravno dominantne in teritorialne, kar jim omogoča učinkovito zaščito črede pred plenilci. Želite izvedeti, kako pravilno skrbeti za te impresivne živali? Pripravili smo uporabne informacije in praktične nasvete, ki vam bodo pomagali razumeti njihovo vedenje in jim zagotoviti najboljši možen dom.
Preberi članek
24.03.2025
Kako psu postriči kremplje?
Tako kot nam rastejo nohti, tudi našim psom rastejo kremplji. Zato jih je pomembno redno krajšati in vzdrževati. Včasih skrb za kremplje ni bila tako pogosta, saj so psi preživeli več časa zunaj – tekli so po dvoriščih, asfaltu ali drugih trdih površinah, ki so jim kremplje naravno obrabljale. Danes pa to pogosto ni dovolj.
Preberi članek