Prebujanje spomladanskega vrta - kako to storiti?
Pavel Frček

Avtor: Pavel Frček

20.03.2024

Prebujanje spomladanskega vrta - kako to storiti?

Dela na vrtu ni nikoli dovolj, sploh zdaj, ko prihaja pomlad. Po dolgi zimi, v kateri se narava umiri in spočije, je čas, da naš vrt oživimo in ga pripravimo na novo sezono. V prejšnjem prispevku »Kako pripraviti vrt na pomlad« smo se osredotočili na naslednja opravila: čiščenje vrta, priprava tal, priprava zelenice, gnojenje vrta, sajenje rastlin ter priprava dreves in grmovnic. S tem pa se spomladanske priprave na vrtu ne končajo. Pridite in si oglejte še ostala pomembna dela, s katerimi bomo naše vrtove prebudili v pomladno življenje.


Prebujanje travnika

Pomlad je pravi čas za prvo košnjo trave. Takoj, ko trava doseže višino 5-7 centimetrov, je čas za kosilnico. Pri prvi košnji naj bo višina pokošene trave višja, cca 3-4 centimetre, pri naslednji košnji pa 2 centimetra. To je zato, da se trata postopoma prilagaja in ni preveč oslabljena. Pomembno je tudi prezračevanje - stari rastlinski ostanki bodo odstranjeni, korenine trave pa bodo imele boljši dostop do vode in zraka.


Zalivanje

S prihodom pomladi je treba vrt začeti redno zalivati. Namakanje prilagodite potrebam posamezne rastlinske vrste, da preprečite prelivanje, ki bi povzročilo gnitje korenin ali obratno izsušitev.


Sajenje zelišč

Najprej se lotimo čiščenja zeliščnih gredic – poberemo ostanke listov, odmrle rastline in plevel. Grmičasta zelišča narežemo na želeno obliko in odstranimo suhe poganjke. Če boste sadili zelišča iz semen, je zdaj pravi čas, da jih posadite. Kaleča semena potrebujejo veliko vlage, zato jih pokrijemo s pokrovom ali folijo in naredimo nekaj prezračevalnih lukenj. Nato zelišča maja presadite na gredico.


Če boste sejali direktno, začnite s peteršiljem (aprila) in nadaljujte z ostalimi. Izberite sončno mesto, kjer ni vetra.

Zaščita pred škodljivci in boleznimi

Spomladi se spet začnejo pojavljati razni škodljivci in bolezni. Zato rastline redno pregledujte in bodite pozorni nanje, če se pojavi kateri od simptomov. Zahvaljujoč preprečevanju ali zgodnjemu posredovanju se lahko izognete številnim težavam v obliki širjenja bolezni.


Priprava rastlinjaka in folije

Na sezono je treba pripraviti tudi rastlinjak ali folijo. Pri rastlinjaku moramo preveriti vse steklene dele, pa tudi samo konstrukcijo. Če jeseni niste odstranili plevela in rastlinskih ostankov, dozoreli in pognojili zemlje, je zdaj pravi čas. Pred sajenjem novih rastlin se nekoliko potrudite tudi z razkuževanjem rastlinjaka, da nevtralizirate prezimujoče škodljivce. To lahko storite z uporabo razkužilne dimne nape ali žveplene sveče.


Folijsko konstrukcijo bomo po zimi ponovno montirali in tudi preverili, ali je prišlo do poškodb.

Zagon ribnika

Če imate na vrtu ribnik, pohitite, da ga pripravite in zaženete. Najprej očistite ribnik zimskih odpadkov in ostankov rastlin. V tem času lahko posadite rastline. Na koncu nalijemo čisto vodo.


Če imate ribe v ribniku, bo postopek drugačen. Počakati morate, da se temperatura vode dvigne na 12 °C in šele nato lahko ribe prebudite iz zimskega spanja in začnete z delom.


Spremembe in novosti

Pomlad je pravi čas za preoblikovanje vašega vrta ali dodajanje novih elementov. Omislite si lahko nove cvetlične lonce, kamenčke, skulpture ali vrtno klop. Če razmišljate o kotičku za otroke, vsekakor ne smeta manjkati peskovnik in otroška hišica. Prav tako novo cvetje na vrtu in mulčenje lubja prinašajo nov pridih v prostor.

Povezani članki

Vitamini za perutnino

18.10.2024

Vitamini za perutnino

Pri reji perutnine se je dobro zavedati, da mora biti naša perutnina dobro hranjena, zdrava in vesela, če želimo doseči največjo produktivnost. Seveda večina rejcev daje svojim kokošim, racam, gosam ali drugim predstavnikom domače perutnine uravnoteženo krmo, veliko gibanja na svežem zraku ter kakovostno, redno vzdrževano in očiščeno rejsko opremo, a če se res želimo potruditi , je priporočljivo razmišljati tudi o rednem dodajanju visokokakovostnih vitaminov in mineralov za kokoši nesnice.  Preberite naš članek, kjer vam bomo povedali, kako piščancem dodati kalcij ali druge vitamine, ki jih ne smete pozabiti.
Preberi članek
Kako pobrati in predelati pridelek?

14.10.2024

Kako pobrati in predelati pridelek?

Jesen je tu, zato je čas za žetev in nato predelavo našega bogatega pridelka. Da bi zagotovili največjo kakovost in obstojnost sadežev našega vrta, je potrebno vse pravilno načrtovati in paziti na pravilne tehnike. Pri nas se pozanimajte, kako predelati pridelek, da bo čim dlje ohranil svojo hranilno vrednost in okus. 

Preberi članek
Kako ugotoviti, da je kokoš bolna?

09.10.2024

Kako ugotoviti, da je kokoš bolna?

Zdravje kokoši je ključnega pomena za vsakega dobrega rejca, zato je pomembno vedeti, kako prepoznati znake bolezni piščancev in kako ohraniti svoje kokoši zdrave. V prispevku si bomo ogledali, kako prepoznamo bolne piščance, katere so najpogostejše bolezni in kako pravilno pristopiti k preventivi in ​​zdravljenju.

Preberi članek

NAGRADNA IGRA: Prijavite se na novice

in si zagotovite dopolnilno krmo ACIDOMID.