

Avtor: Pavel Frček
20.03.2024
Prebujanje spomladanskega vrta - kako to storiti?
Dela na vrtu ni nikoli dovolj, sploh zdaj, ko prihaja pomlad. Po dolgi zimi, v kateri se narava umiri in spočije, je čas, da naš vrt oživimo in ga pripravimo na novo sezono. V prejšnjem prispevku »Kako pripraviti vrt na pomlad« smo se osredotočili na naslednja opravila: čiščenje vrta, priprava tal, priprava zelenice, gnojenje vrta, sajenje rastlin ter priprava dreves in grmovnic. S tem pa se spomladanske priprave na vrtu ne končajo. Pridite in si oglejte še ostala pomembna dela, s katerimi bomo naše vrtove prebudili v pomladno življenje.
Prebujanje travnika
Pomlad je pravi čas za prvo košnjo trave. Takoj, ko trava doseže višino 5-7 centimetrov, je čas za kosilnico. Pri prvi košnji naj bo višina pokošene trave višja, cca 3-4 centimetre, pri naslednji košnji pa 2 centimetra. To je zato, da se trata postopoma prilagaja in ni preveč oslabljena. Pomembno je tudi prezračevanje - stari rastlinski ostanki bodo odstranjeni, korenine trave pa bodo imele boljši dostop do vode in zraka.
Zalivanje
S prihodom pomladi je treba vrt začeti redno zalivati. Namakanje prilagodite potrebam posamezne rastlinske vrste, da preprečite prelivanje, ki bi povzročilo gnitje korenin ali obratno izsušitev.
Sajenje zelišč
Najprej se lotimo čiščenja zeliščnih gredic – poberemo ostanke listov, odmrle rastline in plevel. Grmičasta zelišča narežemo na želeno obliko in odstranimo suhe poganjke. Če boste sadili zelišča iz semen, je zdaj pravi čas, da jih posadite. Kaleča semena potrebujejo veliko vlage, zato jih pokrijemo s pokrovom ali folijo in naredimo nekaj prezračevalnih lukenj. Nato zelišča maja presadite na gredico.
Če boste sejali direktno, začnite s peteršiljem (aprila) in nadaljujte z ostalimi. Izberite sončno mesto, kjer ni vetra.
Zaščita pred škodljivci in boleznimi
Spomladi se spet začnejo pojavljati razni škodljivci in bolezni. Zato rastline redno pregledujte in bodite pozorni nanje, če se pojavi kateri od simptomov. Zahvaljujoč preprečevanju ali zgodnjemu posredovanju se lahko izognete številnim težavam v obliki širjenja bolezni.
Priprava rastlinjaka in folije
Na sezono je treba pripraviti tudi rastlinjak ali folijo. Pri rastlinjaku moramo preveriti vse steklene dele, pa tudi samo konstrukcijo. Če jeseni niste odstranili plevela in rastlinskih ostankov, dozoreli in pognojili zemlje, je zdaj pravi čas. Pred sajenjem novih rastlin se nekoliko potrudite tudi z razkuževanjem rastlinjaka, da nevtralizirate prezimujoče škodljivce. To lahko storite z uporabo razkužilne dimne nape ali žveplene sveče.
Folijsko konstrukcijo bomo po zimi ponovno montirali in tudi preverili, ali je prišlo do poškodb.
Zagon ribnika
Če imate na vrtu ribnik, pohitite, da ga pripravite in zaženete. Najprej očistite ribnik zimskih odpadkov in ostankov rastlin. V tem času lahko posadite rastline. Na koncu nalijemo čisto vodo.
Če imate ribe v ribniku, bo postopek drugačen. Počakati morate, da se temperatura vode dvigne na 12 °C in šele nato lahko ribe prebudite iz zimskega spanja in začnete z delom.
Spremembe in novosti
Pomlad je pravi čas za preoblikovanje vašega vrta ali dodajanje novih elementov. Omislite si lahko nove cvetlične lonce, kamenčke, skulpture ali vrtno klop. Če razmišljate o kotičku za otroke, vsekakor ne smeta manjkati peskovnik in otroška hišica. Prav tako novo cvetje na vrtu in mulčenje lubja prinašajo nov pridih v prostor.
Povezani članki

31.03.2025
Vrste jajc
Ko rečemo »jajce«, večina ljudi takoj pomisli na kokošje jajce. Malo kdo si najprej predstavlja kakšno drugo vrsto. Vendar dobro vemo, da jajca nosijo tudi druge ptice – in nekatera so celo lahko dostopna. V trgovinah najpogosteje najdemo kokošja jajca, občasno pa tudi prepeličja. Druge vrste so precej redke. Poglejmo torej, katera jajca so užitna in kako se med seboj razlikujejo.
Preberi članek
30.03.2025
Reja alpak in lam
Reja lam in alpak postaja vse bolj priljubljena v Sloveniji. Rejci cenijo njihov miren in prijazen značaj, nizke zahteve glede vzdrževanja, vsestransko uporabo in eksotičen videz. Te živali lahko uspešno sobivajo na pašnikih z drugimi vrstami. Poleg tega so lame naravno dominantne in teritorialne, kar jim omogoča učinkovito zaščito črede pred plenilci. Želite izvedeti, kako pravilno skrbeti za te impresivne živali? Pripravili smo uporabne informacije in praktične nasvete, ki vam bodo pomagali razumeti njihovo vedenje in jim zagotoviti najboljši možen dom.
Preberi članek
24.03.2025
Kako psu postriči kremplje?
Tako kot nam rastejo nohti, tudi našim psom rastejo kremplji. Zato jih je pomembno redno krajšati in vzdrževati. Včasih skrb za kremplje ni bila tako pogosta, saj so psi preživeli več časa zunaj – tekli so po dvoriščih, asfaltu ali drugih trdih površinah, ki so jim kremplje naravno obrabljale. Danes pa to pogosto ni dovolj.
Preberi članek