Avtor: Pavel Frček
20.03.2024
Prebujanje spomladanskega vrta - kako to storiti?
Dela na vrtu ni nikoli dovolj, sploh zdaj, ko prihaja pomlad. Po dolgi zimi, v kateri se narava umiri in spočije, je čas, da naš vrt oživimo in ga pripravimo na novo sezono. V prejšnjem prispevku »Kako pripraviti vrt na pomlad« smo se osredotočili na naslednja opravila: čiščenje vrta, priprava tal, priprava zelenice, gnojenje vrta, sajenje rastlin ter priprava dreves in grmovnic. S tem pa se spomladanske priprave na vrtu ne končajo. Pridite in si oglejte še ostala pomembna dela, s katerimi bomo naše vrtove prebudili v pomladno življenje.
Prebujanje travnika
Pomlad je pravi čas za prvo košnjo trave. Takoj, ko trava doseže višino 5-7 centimetrov, je čas za kosilnico. Pri prvi košnji naj bo višina pokošene trave višja, cca 3-4 centimetre, pri naslednji košnji pa 2 centimetra. To je zato, da se trata postopoma prilagaja in ni preveč oslabljena. Pomembno je tudi prezračevanje - stari rastlinski ostanki bodo odstranjeni, korenine trave pa bodo imele boljši dostop do vode in zraka.
Zalivanje
S prihodom pomladi je treba vrt začeti redno zalivati. Namakanje prilagodite potrebam posamezne rastlinske vrste, da preprečite prelivanje, ki bi povzročilo gnitje korenin ali obratno izsušitev.
Sajenje zelišč
Najprej se lotimo čiščenja zeliščnih gredic – poberemo ostanke listov, odmrle rastline in plevel. Grmičasta zelišča narežemo na želeno obliko in odstranimo suhe poganjke. Če boste sadili zelišča iz semen, je zdaj pravi čas, da jih posadite. Kaleča semena potrebujejo veliko vlage, zato jih pokrijemo s pokrovom ali folijo in naredimo nekaj prezračevalnih lukenj. Nato zelišča maja presadite na gredico.
Če boste sejali direktno, začnite s peteršiljem (aprila) in nadaljujte z ostalimi. Izberite sončno mesto, kjer ni vetra.
Zaščita pred škodljivci in boleznimi
Spomladi se spet začnejo pojavljati razni škodljivci in bolezni. Zato rastline redno pregledujte in bodite pozorni nanje, če se pojavi kateri od simptomov. Zahvaljujoč preprečevanju ali zgodnjemu posredovanju se lahko izognete številnim težavam v obliki širjenja bolezni.
Priprava rastlinjaka in folije
Na sezono je treba pripraviti tudi rastlinjak ali folijo. Pri rastlinjaku moramo preveriti vse steklene dele, pa tudi samo konstrukcijo. Če jeseni niste odstranili plevela in rastlinskih ostankov, dozoreli in pognojili zemlje, je zdaj pravi čas. Pred sajenjem novih rastlin se nekoliko potrudite tudi z razkuževanjem rastlinjaka, da nevtralizirate prezimujoče škodljivce. To lahko storite z uporabo razkužilne dimne nape ali žveplene sveče.
Folijsko konstrukcijo bomo po zimi ponovno montirali in tudi preverili, ali je prišlo do poškodb.
Zagon ribnika
Če imate na vrtu ribnik, pohitite, da ga pripravite in zaženete. Najprej očistite ribnik zimskih odpadkov in ostankov rastlin. V tem času lahko posadite rastline. Na koncu nalijemo čisto vodo.
Če imate ribe v ribniku, bo postopek drugačen. Počakati morate, da se temperatura vode dvigne na 12 °C in šele nato lahko ribe prebudite iz zimskega spanja in začnete z delom.
Spremembe in novosti
Pomlad je pravi čas za preoblikovanje vašega vrta ali dodajanje novih elementov. Omislite si lahko nove cvetlične lonce, kamenčke, skulpture ali vrtno klop. Če razmišljate o kotičku za otroke, vsekakor ne smeta manjkati peskovnik in otroška hišica. Prav tako novo cvetje na vrtu in mulčenje lubja prinašajo nov pridih v prostor.
Povezani članki
19.11.2024
Kako pripraviti zajce na zimo?
Čeprav so zajci razmeroma trdožive živali, zima prinaša določene izzive tako za kunce kot za nas, njihove rejce. Da bodo zimo preživeli zdravi in v dobrem počutju, jim je treba pripraviti primerno okolje in se izogibati stvarem, ki zajce motijo. V današnjem članku si bomo ogledali, kako skrbeti za kunca in kako naj bi izgledala takšna priprava na zimo oziroma nega v mrzlem vremenu.
15.11.2024
Ali ima pes lahko kosti?
Verjetno ste že slišali, da psi ne smejo jesti kosti. Po drugi strani pa nekateri verjamejo, da kosti psom niso škodljive. Resnica je nekje na sredini, zato si skupaj poglejmo, katere kosti so varne za uživanje psov.
13.11.2024
Kako zaščititi pasje tačke pozimi?
Zimske zabave ne obožujejo le otroci, ampak tudi naši štirinožni prijatelji Hkrati pa hladno in zmrznjeno vreme prinaša nelagodje, ki vpliva tudi na pasje tačke. Skrb zanje je torej nepogrešljiv del teh mrzlih dni. Sneg, sol na cestišču in temperature pod lediščem lahko povzročijo resne težave, kot so draženje, razpoke ali bolečine. Kako torej najbolje zaščititi pasje tačke pozimi?
Preberi članek