Kako pripraviti vrt za pomlad?

Avtor: Juraj Korim

23.02.2024

Kako pripraviti vrt za pomlad?

Zima se počasi končuje, drevesa spet zelenijo, prve rože zacvetijo. Pomlad dela čudeže na vrtu. In veselimo se ponovnega dela na vrtu in priprave na novo sezono. Ne odlašajte z delom, dobro je začeti že februarja in marca. V članku bomo odgovorili na vprašanja, kako vrt pripraviti na pomlad, kdaj ga pognojiti in katere rastline posaditi na začetku pomladi.


Še pred samim delom se seznanite z načrti, ki jih želite na vrtu razviti v novi sezoni. Razmislite, kaj in kje želite letos gojiti ter kakšna sredstva boste potrebovali (npr. gnojila).

Spomladansko čiščenje

Spomladansko čiščenje je bistven prvi korak, če tega niste storili že pred zimo. Treba je grabiti odpadlo listje, odstraniti padle veje in plevel iz gredic. Pojdite skozi vrt in odstranite vse, kar ni preživelo zmrzali. Ugotovite, v kakšnem stanju je vrtno pohištvo in se lotite popravila. Prav tako ne pozabite preveriti vrtnega orodja, ki ga boste potrebovali.


Priprava tal

Tla so temelj zdravega vrta. Preverite njegovo kakovost in ga po potrebi prilagodite. Če ste se z njim že ukvarjali jeseni, imate zdaj malce manj dela. Tega boste imeli tudi, če ste gredice čez zimo zaščitili z naravno zastirko. Obdelajte le do globine 10-20 cm. Tako je zemlja dovolj pripravljena.


Če ste gredice pustili nepokrite, je čas, da z lopatko prezračite zemljo in odstranite plevel iz korenin. Zemljo pograbite na približno 30 cm. Ne pozabite tudi na spomladansko gnojenje. Zmešajte zemljo s kompostom ali gnojili, da izboljšate strukturo in dolgoživost. Pustite počivati ​​približno tri tedne, preden se lotite nadaljevanja.


Priprava trate

Tako kot pripravljate gredice, ne smete pozabiti na trato. Pravi čas pride, ko se zemlja odtaja in je dovolj suha. Vmes se lahko sprehodite po vrtu in opazujete, ali se je kakšna od bolezni razširila po trati (npr. snežna plesen) ali pa se je trata ponekod razredčila. V tem primeru travo na teh mestih izpulite in posejte novo. Dodate lahko substrat za trato, ki bo izboljšal kakovost tal. Zlasti pri tratah, starejših od treh let, je dobro začeti z vertikulacijo, da jo prezračimo. Prav tako ne pozabite pognojiti.


Kdaj pognojiti vrt?

Gnojilo je bistveni del vrta. Uporabljati ga je treba redno, dvakrat do trikrat letno, da imajo rastline dovolj hranil. In ravno spomladi, ko začne vse rasti, pride ta čas. Najpogosteje se uporabljajo gnojila, bogata z dušikom, fosforjem in kalijem.


Sajenje in setev

Tla so pripravljena, polna hranilnih snovi in ​​tako sledi naslednji korak – sajenje in setev rastlin. Upoštevajte primeren čas za vsako rastlino in bodite pozorni na pravilno globino in razmik med rastlinami. Tekom marca postopoma prihaja čas za presaditev sadik paprike, brokolija, paradižnika in melon. Na prelomu marca in aprila se lotite sajenja redkvic, korenja, peteršilja, čebule, česna in še česa. Aprila lahko na gredice posejemo skoraj vse vrste zelenjave in zelišč.


Drevesa in grmovnice

Pomlad je najboljši čas za obrezovanje sadnega drevja in okrasnih grmovnic. Tako jih boste znebili starih vej in povečali rodnost. Osredotočite se na jablane, hruške, slive, breskve in marelice. Nasprotno pa je pri višnjah in češnjah, ki jih obrezujemo šele po obiranju. Pomlad je primerna tudi za sajenje nekaterih dreves in grmovnic – na primer nektarin, malin, marelic, iglavcev in nekaterih okrasnih listavcev.


Priprava vrta na pomlad ni le fizično delo, ampak tudi načrtovanje in razmišljanje. Zahvaljujoč skrbni pripravi se lahko veselite cvetočega in zdravega vrta vso sezono.

Povezani članki

Vrste jajc

31.03.2025

Vrste jajc

Ko rečemo »jajce«, večina ljudi takoj pomisli na kokošje jajce. Malo kdo si najprej predstavlja kakšno drugo vrsto. Vendar dobro vemo, da jajca nosijo tudi druge ptice – in nekatera so celo lahko dostopna. V trgovinah najpogosteje najdemo kokošja jajca, občasno pa tudi prepeličja. Druge vrste so precej redke. Poglejmo torej, katera jajca so užitna in kako se med seboj razlikujejo.

Preberi članek
Reja alpak in lam

30.03.2025

Reja alpak in lam

Reja lam in alpak postaja vse bolj priljubljena v Sloveniji. Rejci cenijo njihov miren in prijazen značaj, nizke zahteve glede vzdrževanja, vsestransko uporabo in eksotičen videz. Te živali lahko uspešno sobivajo na pašnikih z drugimi vrstami. Poleg tega so lame naravno dominantne in teritorialne, kar jim omogoča učinkovito zaščito črede pred plenilci. Želite izvedeti, kako pravilno skrbeti za te impresivne živali? Pripravili smo uporabne informacije in praktične nasvete, ki vam bodo pomagali razumeti njihovo vedenje in jim zagotoviti najboljši možen dom.

Preberi članek
Kako psu postriči kremplje?

24.03.2025

Kako psu postriči kremplje?

Tako kot nam rastejo nohti, tudi našim psom rastejo kremplji. Zato jih je pomembno redno krajšati in vzdrževati. Včasih skrb za kremplje ni bila tako pogosta, saj so psi preživeli več časa zunaj – tekli so po dvoriščih, asfaltu ali drugih trdih površinah, ki so jim kremplje naravno obrabljale. Danes pa to pogosto ni dovolj.

Preberi članek