Katere so najpogostejše bolezni, ki prizadenejo piščance?
Pavel Frček

Avtor: Pavel Frček

15.05.2024

Katere so najpogostejše bolezni, ki prizadenejo piščance?

Na žalost so kokoši kot vsaka žival dovzetne za različne bolezni. Bolne kokoši je običajno enostavno prepoznati. Najpogostejši simptomi bolezni piščancev so utrujenost, apatija, pomanjkanje apetita in zmanjšana proizvodnja jajc. V večini primerov sledi nenaden pogin kokoši. Oglejte si z nami kokoši in njihove najpogostejše bolezni ter kako jih učinkovito preprečiti.

Atipična kokošja kuga

Atipična kokošja kuga je ena najresnejših bolezni piščancev. To je virusna bolezen, ki prizadene živčni, prebavni in dihalni sistem. Ta zelo nalezljiva bolezen perutnine ima številne simptome, kot so težave z dihanjem, izcedek iz oči in nosu, driska, krči in drugo. Te bolezni ni mogoče zdraviti in se zato uvršča med zelo smrtonosne bolezni piščancev. V primeru izbruha bolezni ste kot rejec dolžni prijaviti pojav veterinarski upravi.

V okviru preventive skušajte čim bolj omejiti stik perutnine z divjimi pticami in njihovimi iztrebki, predvsem zaščitite pred njimi krmo za piščance. Obvezno je tudi cepljenje kokoši v rejah, farmah nesnic in perutnine, ki sodeluje na razstavah.

Infekcijski bronhitis

Infekcijski bronhitis je še ena pogosta bolezen, s katero se lahko srečate v svojem kokošnjaku. Simptomi bolezni so zelo odvisni od starosti posamezne kokoši. Najbolj izrazite so pri piščancih, kjer so težave z dihanjem, apatija, zmanjšan vnos hrane ali zastoj v rasti. V starejši starosti je potek blažji. Zmanjšana proizvodnja jajc in pojavijo se jajca z nenavadno ali odsotno lupino.

Bolezen virusnega izvora se zelo hitro širi kapljično, tudi na velike razdalje. Za to bolezen ni neposrednega zdravljenja. Priporočljivo je veliko vode in toplo, suho okolje. Kot del preventive lahko perutnino večkrat cepimo, njeno okolje pa vzdržujemo čisto in dobro prezračeno.

Salmoneloza

Salmoneloza je akutna, a tudi kronična bakterijska okužba. Prizadene lahko tako kokoši kot ljudi, ki uživajo okužena jajca ali meso. Pri kokoših lahko povzroči drisko, izgubo apetita, ki jo spremlja hujšanje, utrujenost in zmanjšano proizvodnjo jajc. Če pri kateri od kokoši opazite te simptome, jo izolirajte iz jate in obiščite veterinarja, ki vam bo predpisal antibiotike.

Preventiva je sestavljena iz cepljenja, rednega čiščenja in razkuževanja bivališča, zadostne količine vode in kakovostne krme.

Kokcidioza

Kokcidioza je parazitska bolezen, ki jo povzročajo praživali, imenovane kokcidije. Ti protozoji lahko povzročijo drisko, notranje krvavitve, hitro hujšanje, letargijo, zmanjšano telesno težo in celo smrt, zlasti pri mladih kokoših. Zdravljenje je sestavljeno iz mešanja zdravila z vodo ali krmo.

Kokcidioza pri kokoših se v glavnem širi z iztrebki iz legla. Zato je še posebej pomembno ohranjati čisto okolje. Da bi preprečili njen nastanek, je priporočljivo krepiti njihovo imunost tudi z zdravo in primerno prehrano. Kot del preventive je priporočljivo dajati npr. Emanox.

Paraziti

Različne dermatološke težave lahko prizadenejo tudi piščance, vključno s parazitskimi okužbami, kot so pršice, uši ali gliste, ki so vzrok bolezni piščančjega perja. Na srečo se pernate pršice pri piščancih zlahka rešijo z uporabo ustreznih insekticidov. V primeru stika z enim od teh zajedavcev je potrebno kokoši preseliti ter kokošnjak temeljito in večkrat očistiti in razkužiti. Uporabite lahko tudi Čmelíkostop. Zdravila se uporabljajo tudi za uši.

Z ustrezno nego kože in perja, pregledovanjem kokoši, rednim čiščenjem in razkuževanjem kokošinja odpravite tveganje za te težave. Če imate vprašanja o razkuževanju, preberite naš članek: "Čiščenje in razkuževanje kokošnjaka".

Preprečevanje je ključnega pomena za ohranjanje zdravja piščancev in zmanjšanje tveganja bolezni. Vključuje redna cepljenja, vzdrževanje čistega okolja, ustrezno prehrano ter skrb za zdravje in dobro počutje živali. Zahvaljujoč temu vaša kokoš ne bo dobila nobene bolezni kar tako. Za pravilno odkrivanje in zdravljenje morebitnih bolezni kokoš redno pregledujte in se v primeru težav obrnite na veterinarja.

Povezani članki

Zakaj krava ves čas prežvekuje, pes pa hrano pogoltne? Živalska prebava pod drobnogledom

16.05.2025

Zakaj krava ves čas prežvekuje, pes pa hrano pogoltne? Živalska prebava pod drobnogledom

Ste se že kdaj vprašali, zakaj govedo ure in ure prežvekuje, medtem ko pes hrano skoraj ne prežveči? Razlog tiči v različni vrsti prebave. Medtem ko imajo nekateri organizmi enostaven želodec, so se drugi skozi evolucijo prilagodili z več prekatnim želodcem, mikrobiološko prebavo ali celo s pomočjo kamenčkov. Kakšne so torej glavne razlike med različnimi skupinami živali?

Preberi članek
Katero vrsto volne izbrati? Primerjava alpake, kašmirja, merino volne in drugih

15.05.2025

Katero vrsto volne izbrati? Primerjava alpake, kašmirja, merino volne in drugih

Verjetno ste že slišali, da obstajajo različne pasme ovac. Toda ali ste vedeli, da obstaja tudi več vrst volne? Ne pridobivamo je le iz ovac, temveč tudi iz lam ali celo kuncev.

Preberi članek
Načini molže in vrste molzišč

14.05.2025

Načini molže in vrste molzišč

Molža je vsakodnevni del reje molznic – vendar pa se načini njenega izvajanja lahko močno razlikujejo. Od tradicionalne ročne molže do sodobnih robotskih sistemov, vsaka kmetija izbira rešitev, ki najbolj ustreza njenim potrebam in možnostim. Razlikujejo se tudi sama molzišča – prostori, kjer poteka molža. V tem članku bomo predstavili osnovne načine molže in tipe danes uporabljenih molzišč.

Preberi članek