
Avtor: Juraj Korim
22.02.2024
Čiščenje in razkuževanje kokošnjaka
Tako kot čistimo svoj dom, moramo poskrbeti tudi za kokoši. To bo preprečilo razvoj parazitov, ki bi lahko napadli kokošnjak, in ustvarilo idealno okolje za kokoši. Ne podcenjujte čiščenja ali razkuževanja, rezultati se bodo zagotovo odrazili na nesnost jajc, predvsem pa na zdravju kokoši.
Kako pogosto čistiti kokošnjak?
Popolno čiščenje in razkuževanje kokošnjaka je treba izvesti vsaj dvakrat letno. In prav zdaj, med pripravami kokošnjaka na novo sezono, je čas, da se lotimo posla. Enkrat na teden naj bi nato potekalo manjše čiščenje kokošnjaka, ki vključuje čiščenje bivalnih prostorov kokoši, čiščenje gred in seveda naj bo tudi nova stelja. Ne pozabite niti na tistega v gnezdu za nesnice. Napajalnike očistite vsakič, ko menjate vodo, napajalnike je dovolj, če so vidno umazani, idealno vsaj enkrat na teden.
Dezinfekcija kokošnjaka
Kot že napisano, bi morali razkuževati dvakrat letno, pa tudi vsakič, ko začnemo z vzrejo novih kokoši. Kako poteka takšno razkuževanje in s čim lahko razkužimo kokošnjak?
Najprej iz kokošnjaka odstranite vse mogoče in ga temeljito očistite pajčevine in prahu. Kot razkužilo uporabite Savo ali razkužilo za površine in površine namenjene čiščenju bivalnih prostorov. Lahko pa kurnik pobelite z apnom. Kalcijev hidroksid zmešajte z belo barvo v razmerju 2:1, nato jo s čopičem nanesite na stene in počakajte, da se popolnoma posuši. Za večji učinek postopek ponovite. Za zaščito pred pršicami lahko uporabite tarčni pripravek Čmelíkostop, ki deluje preventivno, a tudi ubija pršice v že okuženem okolju.
Ne pozabite razkužiti predmetov, kot so napajalniki, krmilniki in gnezda. Po dezinfekciji sperite z vročo vodo in pustite, da se posuši na soncu ali temeljito posušite.
Končano!
In to je vse. Ne pozabite, da morajo biti med razkuževanjem vaše kokoši na varni razdalji, da se izognete poškodbam. Ko jih boste nato spustili v bleščeč kurnik, bodo presrečne.
Povezani članki

09.07.2025
Zakaj kokoši kljuvajo jajca in kako jih tega odvaditi?
Kljunjenje jajc je ena najpogostejših slabih navad pri kokoših. Veliko rejcev se s to težavo ne zna spoprijeti in preizkušajo različne »babje nasvete« – na primer, da kokoš potopijo v vodo. Poglejmo si učinkovitejše in preizkušene metode, kako kokoši odvaditi te nezaželene navade.
Preberi članek
08.07.2025
Zakaj so antiparazitiki pomembni za naše hišne ljubljenčke?
Zdravje naših hišnih ljubljenčkov je za nas na prvem mestu – ne glede na to, ali gre za morsko prašičko, psa ali konja. Z redno nego in preventivo svoje živalske sopotnike ščitimo pred različnimi boleznimi. Ena najpogostejših groženj so paraziti, ki lahko povzročijo tako kožne težave kot tudi resne notranje bolezni. Prav zato je pomembno, da ne zanemarimo razglistenja in redno uporabljamo antiparazitike.
Preberi članek
07.07.2025
Kako vzrejati pegatke?
Pegatke izvirajo iz Afrike in naseljujejo različna okolja – od savan do deževnih gozdov. Od sedmih znanih vrst je najpogostejša navadna pegatka, pa tudi pegatka s pegami in čeladasta pegatka. Udomačitev je potekala pred približno 2000 leti na območju današnjega Maroka. Danes so pegatke priljubljene zaradi svoje uporabnosti in nezahtevnosti. Poglejmo si, kako jih pravilno vzrejati.
Preberi članek