Čiščenje in razkuževanje kokošnjaka

Avtor: Juraj Korim

22.02.2024

Čiščenje in razkuževanje kokošnjaka

Tako kot čistimo svoj dom, moramo poskrbeti tudi za kokoši. To bo preprečilo razvoj parazitov, ki bi lahko napadli kokošnjak, in ustvarilo idealno okolje za kokoši. Ne podcenjujte čiščenja ali razkuževanja, rezultati se bodo zagotovo odrazili na nesnost jajc, predvsem pa na zdravju kokoši.


Kako pogosto čistiti kokošnjak?

Popolno čiščenje in razkuževanje kokošnjaka je treba izvesti vsaj dvakrat letno. In prav zdaj, med pripravami kokošnjaka na novo sezono, je čas, da se lotimo posla. Enkrat na teden naj bi nato potekalo manjše čiščenje kokošnjaka, ki vključuje čiščenje bivalnih prostorov kokoši, čiščenje gred in seveda naj bo tudi nova stelja. Ne pozabite niti na tistega v gnezdu za nesnice. Napajalnike očistite vsakič, ko menjate vodo, napajalnike je dovolj, če so vidno umazani, idealno vsaj enkrat na teden.


Dezinfekcija kokošnjaka

Kot že napisano, bi morali razkuževati dvakrat letno, pa tudi vsakič, ko začnemo z vzrejo novih kokoši. Kako poteka takšno razkuževanje in s čim lahko razkužimo kokošnjak?


Najprej iz kokošnjaka odstranite vse mogoče in ga temeljito očistite pajčevine in prahu. Kot razkužilo uporabite Savo ali razkužilo za površine in površine namenjene čiščenju bivalnih prostorov. Lahko pa kurnik pobelite z apnom. Kalcijev hidroksid zmešajte z belo barvo v razmerju 2:1, nato jo s čopičem nanesite na stene in počakajte, da se popolnoma posuši. Za večji učinek postopek ponovite. Za zaščito pred pršicami lahko uporabite tarčni pripravek Čmelíkostop, ki deluje preventivno, a tudi ubija pršice v že okuženem okolju.


Ne pozabite razkužiti predmetov, kot so napajalniki, krmilniki in gnezda. Po dezinfekciji sperite z vročo vodo in pustite, da se posuši na soncu ali temeljito posušite.


Končano!

In to je vse. Ne pozabite, da morajo biti med razkuževanjem vaše kokoši na varni razdalji, da se izognete poškodbam. Ko jih boste nato spustili v bleščeč kurnik, bodo presrečne.

Povezani članki

Vrste jajc

31.03.2025

Vrste jajc

Ko rečemo »jajce«, večina ljudi takoj pomisli na kokošje jajce. Malo kdo si najprej predstavlja kakšno drugo vrsto. Vendar dobro vemo, da jajca nosijo tudi druge ptice – in nekatera so celo lahko dostopna. V trgovinah najpogosteje najdemo kokošja jajca, občasno pa tudi prepeličja. Druge vrste so precej redke. Poglejmo torej, katera jajca so užitna in kako se med seboj razlikujejo.

Preberi članek
Reja alpak in lam

30.03.2025

Reja alpak in lam

Reja lam in alpak postaja vse bolj priljubljena v Sloveniji. Rejci cenijo njihov miren in prijazen značaj, nizke zahteve glede vzdrževanja, vsestransko uporabo in eksotičen videz. Te živali lahko uspešno sobivajo na pašnikih z drugimi vrstami. Poleg tega so lame naravno dominantne in teritorialne, kar jim omogoča učinkovito zaščito črede pred plenilci. Želite izvedeti, kako pravilno skrbeti za te impresivne živali? Pripravili smo uporabne informacije in praktične nasvete, ki vam bodo pomagali razumeti njihovo vedenje in jim zagotoviti najboljši možen dom.

Preberi članek
Kako psu postriči kremplje?

24.03.2025

Kako psu postriči kremplje?

Tako kot nam rastejo nohti, tudi našim psom rastejo kremplji. Zato jih je pomembno redno krajšati in vzdrževati. Včasih skrb za kremplje ni bila tako pogosta, saj so psi preživeli več časa zunaj – tekli so po dvoriščih, asfaltu ali drugih trdih površinah, ki so jim kremplje naravno obrabljale. Danes pa to pogosto ni dovolj.

Preberi članek