

Avtor: Pavel Frček
26.06.2024
Kam postaviti zajčnik
Ste se odločili za vzrejo kuncev, pa ne veste, kam postaviti zajčnik, da bo ustrezal vsem zahtevam? Vsak kraj ni primeren. Na nas kot rejcih je torej, da uhljatim zagotovimo najboljše možne življenjske pogoje. Na kaj moramo biti pozorni in kakšen naj bo takšen zajčnik, si lahko preberete v nadaljevanju.
Izbira zajčnika
Prva in tudi najpomembnejša točka je izbira pravega zajčnika. Sem spadajo klasični zajčnik, nadstropni, pa tudi zunanji zajčnik z izpustom. Upoštevati je treba vrste kuncev, ki jih boste vzgajali. Za vzrejo pritlikavih kuncev bomo izbrali drug dom, za srednje in velike pasme drugega. Od tega so odvisne dimenzije zajčnika. Za srednje velike pasme naj bo boks velik cca 80 x 120 x 70 cm, za velike pasme pa 80 x 140 x 80 cm. Kožuhasti mora imeti možnost stati na hrbtu in narediti vsaj tri korake. Ključno je tudi število vzrejenih kuncev. Upoštevajte, da vsak samec in samica potrebujeta svojo oboro in eno ali dve tudi za mladiče.
Lokacija zajčnika
Izbira idealnega mesta za zajčnik ni enostavna. Lokacija ima svoja pravila, ki jih je dobro upoštevati. Najprej se odločite, ali želite zajce imeti v zaprtih prostorih ali na prostem. Vendar se večina pasem spopada z različnimi podnebji, zato naj vas ne skrbi, da zunaj ne bodo preživele. Zunanji zajčnik je najbolje postaviti tako, da gleda proti jugu proti jugovzhodu. Zjutraj bodo obore obsijane s sončno svetlobo, popoldne, ko je najbolj vroče, pa bodo zasenčene. Dlake ščitijo tudi pred padavinami, saj se večina dežnih kapelj od zahoda. Tudi prostor naj bo tih in miren, še posebej v času skotitve mladičev. Če mati takrat ni mirna, bi lahko v najslabšem primeru prenehala skrbeti za mladiče.
Dodatki za zajčnik
Očiten del zajčnika je pitnik, do katerega mora imeti kunec stalen dostop. Uporabite lahko težke keramične sklede ali pitnike, zahvaljujoč katerim bo voda dlje časa ostala čista. Ne pozabite tudi na krmilnico – na primer visečo krmilnico, keramično ali inox skledo. So tudi primeren del jasli, ki loči seno od stelje in ga zaščiti pred umazanijo.
Kletka
Če želite, da bodo vaši zajčki izjemno zadovoljni, ne pozabite na varen tek. Zajec je zelo aktivna žival, zato bo zagotovo cenil možnost prostega gibanja. Uporabite lahko ločene ograde ali kupite zajčnik z brezplačno ohišjem.
In to je vse. Če pri izbiri zajčnika poskrbite, da ni na neposrednem soncu in da so ušesa suha, ste skoraj zmagovalec. Po tem je vse, kar morate storiti, zagotoviti redno oskrbo s krmo in čisto vodo. Rezultat bodo srečni in zdravi kunci.
Povezani članki

07.04.2025
Kako obdelati volno?
Ročna obdelava volne ima dolgoletno tradicijo. Gre za izjemen material z odličnimi lastnostmi. Preden pa volna postane, na primer, pulover, mora prehoditi dolgo pot različnih obdelav. Kateri koraki so potrebni?
Preberi članek
31.03.2025
Vrste jajc
Ko rečemo »jajce«, večina ljudi takoj pomisli na kokošje jajce. Malo kdo si najprej predstavlja kakšno drugo vrsto. Vendar dobro vemo, da jajca nosijo tudi druge ptice – in nekatera so celo lahko dostopna. V trgovinah najpogosteje najdemo kokošja jajca, občasno pa tudi prepeličja. Druge vrste so precej redke. Poglejmo torej, katera jajca so užitna in kako se med seboj razlikujejo.
Preberi članek
30.03.2025
Reja alpak in lam
Reja lam in alpak postaja vse bolj priljubljena v Sloveniji. Rejci cenijo njihov miren in prijazen značaj, nizke zahteve glede vzdrževanja, vsestransko uporabo in eksotičen videz. Te živali lahko uspešno sobivajo na pašnikih z drugimi vrstami. Poleg tega so lame naravno dominantne in teritorialne, kar jim omogoča učinkovito zaščito črede pred plenilci. Želite izvedeti, kako pravilno skrbeti za te impresivne živali? Pripravili smo uporabne informacije in praktične nasvete, ki vam bodo pomagali razumeti njihovo vedenje in jim zagotoviti najboljši možen dom.
Preberi članek