Kako pripraviti zajce na zimo?
Pavel Frček

Avtor: Pavel Frček

19.11.2024

Kako pripraviti zajce na zimo?

Čeprav so zajci razmeroma trdožive živali, zima prinaša določene izzive tako za kunce kot za nas, njihove rejce. Da bodo zimo preživeli zdravi in ​​v dobrem počutju, jim je treba pripraviti primerno okolje in se izogibati stvarem, ki zajce motijo. V današnjem članku si bomo ogledali, kako skrbeti za kunca in kako naj bi izgledala takšna priprava na zimo oziroma nega v mrzlem vremenu.

Domača priprava

Prva stvar, na katero moramo pomisliti, ko zajce pripravljamo na zimo, je, da poskrbimo za ustrezno in dobro izolirano bivališče. Če imate zajce na prostem, je nujno, da je njihov zajčnik zaščiten pred vremenskimi vplivi – dežjem, vetrom in mrazom. Zato poiščite idealno mesto za gradnjo zajčnika. Naj bo na suhem mestu, po možnosti dvignjenem, da se ne zmoči. Preden nastopi zima, opravite temeljit pregled strehe. Na njem ne sme biti nobenih lukenj, poleg tega pa mora biti popolnoma vodoodporen.


Kako izolirati zajčnik za zimo? Da bo zajcem toplo, lahko zajčnik izolirate. Za to lahko uporabite na primer polistiren, iz katerega ustvarite dodatno plast, ali seno ali časopis. Nato plast pokrijte na primer z vezano ploščo, da je zajci ne morejo grizljati. Tako pripravljen zajčnik bo dobro zaščitil pred zmrzaljo. 


K ohranjanju toplote lahko pomaga tudi kakovostna posteljnina Katero leglo izbrati za kunca? Uporabite slamo z dobrimi izolacijskimi lastnostmi, da se kunci ogrejejo. Redno preverjajte in menjajte posteljnino, da bo suha in čista. Vlažna stelja lahko povzroči resne zdravstvene težave.

Dieta

Hladna sezona lahko zahteva tudi prilagoditev prehrane kuncev. Verjetno bodo porabili več energije za vzdrževanje telesne temperature. Zato jim zagotovite dovolj hrane, ki ima večjo energijsko vrednost. Na primer, v prehrano lahko dodate več sena in kakovostne krme. V omejenih količinah se lahko dajejo tudi ovsena kaša ali sončnična semena. 


Kot vse leto je treba zagotoviti stalen dostop do sveže vode. Pozimi je lahko situacija bolj zapletena zaradi pogostega zmrzovanja vode. Zato redno preverjajte pitnike in zamenjajte vsebino. Druga možnost je, da uporabite grelne plošče  pod pitnikom, s čimer boste prihranili veliko časa in dela.

Skrb za zdravje

Pri vzreji kuncev pozimi so lahko številna prehranska dopolnila koristna za krepitev njihove imunosti. Lahko pa svojo prehrano dopolnite z minerali tudi s pomočjo različnih posušenih zelišč. Kamilica ali glog odlično podpirata imuniteto. Kalcij lahko dopolnimo z regratom in deteljo. Zelišča uporabljajte zmerno, da njihov učinek ne prevzame nasprotnega učinka. 


Hkrati ne pozabite redno preverjati splošnega zdravja kuncev in poskušajte ohraniti mirno in stabilno okolje. V primeru težav se brez oklevanja obrnite na veterinarja.


Ne podcenjujte priprave zajcev na zimo. Če boste skrbni, si boste zagotovili redno nego, primerno hrano in topel dom, boste nagrajeni z zdravimi kunci, ki bodo brez težav preživeli tudi najhladnejše dni.

Povezani članki

Zakaj kokoši kljuvajo jajca in kako jih tega odvaditi?

09.07.2025

Zakaj kokoši kljuvajo jajca in kako jih tega odvaditi?

Kljunjenje jajc je ena najpogostejših slabih navad pri kokoših. Veliko rejcev se s to težavo ne zna spoprijeti in preizkušajo različne »babje nasvete« – na primer, da kokoš potopijo v vodo. Poglejmo si učinkovitejše in preizkušene metode, kako kokoši odvaditi te nezaželene navade.

Preberi članek
Zakaj so antiparazitiki pomembni za naše hišne ljubljenčke?

08.07.2025

Zakaj so antiparazitiki pomembni za naše hišne ljubljenčke?

Zdravje naših hišnih ljubljenčkov je za nas na prvem mestu – ne glede na to, ali gre za morsko prašičko, psa ali konja. Z redno nego in preventivo svoje živalske sopotnike ščitimo pred različnimi boleznimi. Ena najpogostejših groženj so paraziti, ki lahko povzročijo tako kožne težave kot tudi resne notranje bolezni. Prav zato je pomembno, da ne zanemarimo razglistenja in redno uporabljamo antiparazitike.

Preberi članek
Kako vzrejati pegatke?

07.07.2025

Kako vzrejati pegatke?

Pegatke izvirajo iz Afrike in naseljujejo različna okolja – od savan do deževnih gozdov. Od sedmih znanih vrst je najpogostejša navadna pegatka, pa tudi pegatka s pegami in čeladasta pegatka. Udomačitev je potekala pred približno 2000 leti na območju današnjega Maroka. Danes so pegatke priljubljene zaradi svoje uporabnosti in nezahtevnosti. Poglejmo si, kako jih pravilno vzrejati.

Preberi članek