Kako prilagoditi vzrejo kokoši za pomlad?
Pavel Frček

Avtor: Pavel Frček

26.03.2024

Kako prilagoditi vzrejo kokoši za pomlad?

Prihaja obdobje, ko se narava prebuja v novo življenje, zato je pravi čas, da kokoši pripravimo na pomlad. Pravilna nega kokoši tudi v tem obdobju lahko vpliva na njihovo zdravje, nesnost in splošno zadovoljstvo. Na kaj se osredotočiti med pripravami in na kaj ne pozabiti?


Čiščenje kokošnjaka

Spomladansko čiščenje je nujno, zato mu posvetite dovolj pozornosti. Kokoši so bile pozimi predvsem v kokošnjaku, zato je treba okolje temeljito očistiti. Zamenjajte steljo, očistite kurnik, očistite grede in preverite, ali je kurnik treba popraviti. Očistiti in razkužiti je treba tudi pitnike in krmilnice. Vse kar morate storiti je, da jih položite v vročo vodo z razkužilom in nato pustite, da se popolnoma posušijo. Dezinfekciji se ne more izogniti niti ves kokošnjak. Več o čiščenju v kokošnjaku si lahko preberete v članku »Čiščenje in razkuževanje kokošnjaka«.


Zaščita pred spremenljivim vremenom

V spomladanskem času nas zagotovo ne bo presenetilo značilno spremenljivo vreme. Čeprav se zdi, da je zima za nami, jutranja slana ni nič nenavadnega. Kaj pa kokoši in vremenske spremembe? Na te spremembe jih je treba pripraviti in jim zagotoviti zadostno zaščito pred dežjem, vetrom in že omenjenimi nizkimi temperaturami. Poskrbite tudi, da bo njihovo bivališče dobro izolirano. Ogrevajte predvsem piščance, ki so v prvih tednih zelo ranljivi.


Prehrana

S prihodom pomladi se potrebe kokoši spremenijo. Spremembe se pojavijo tudi v prehrani, ki jo je treba prilagoditi. Da bi se izognili dehidraciji z naraščajočimi temperaturami, bo morda treba zagotoviti povečanje količine dodeljene vode. Hkrati je priporočljivo prilagoditi sestavo krme tako, da vsebuje večji delež beljakovin in kalcija. Ta hranila podpirajo proizvodnjo jajc in splošno vitalnost kokoši. V izpustu se začne pojavljati tudi naravna hrana, kot so stenice, črvi in ​​kokošim prijazne rastline, kot sta regrat in zelena trava. Če vas zanima več o spremembah v prehrani, si preberite naš članek: »Ali kokoši spomladi potrebujejo spremembo prehrane?«.


Skrb

Oživijo tudi zajedavci, ki se radi naselijo v kokošnjakih ali v perju. Pepelitev služi kot naravna preventiva proti zajedavcem pri kokoših. Zato jim zagotovite primeren prostor, kjer bodo lahko ohranjali čisto perje. Po zimi hitite preveriti splošno zdravje kokoši. Preverite, ali imajo prej omenjene parazite ali kažejo znake bolezni ali poškodbe. Če je tako, ukrepajte hitro, da zmanjšate tveganje za širjenje okužb.

Priprava na valjenje

S tem obdobjem je povezano tudi valjenje piščančkov. Pripravite primerna gnezdišča in zagotovite potrebne pogoje za uspešno valjenje. Pomlad prinaša novo energijo v življenje in tudi nove izzive. V tem obdobju je bistvenega pomena prilagoditev kokoši in njihove namestitve, da se zagotovi njihovo zdravje, dobro počutje in proizvodnja jajc. Če dobro skrbite za svojo perutnino, boste zagotovili, da bo uspevala in vam prinesla največ koristi in veselja.

Povezani članki

Zakaj krava ves čas prežvekuje, pes pa hrano pogoltne? Živalska prebava pod drobnogledom

16.05.2025

Zakaj krava ves čas prežvekuje, pes pa hrano pogoltne? Živalska prebava pod drobnogledom

Ste se že kdaj vprašali, zakaj govedo ure in ure prežvekuje, medtem ko pes hrano skoraj ne prežveči? Razlog tiči v različni vrsti prebave. Medtem ko imajo nekateri organizmi enostaven želodec, so se drugi skozi evolucijo prilagodili z več prekatnim želodcem, mikrobiološko prebavo ali celo s pomočjo kamenčkov. Kakšne so torej glavne razlike med različnimi skupinami živali?

Preberi članek
Katero vrsto volne izbrati? Primerjava alpake, kašmirja, merino volne in drugih

15.05.2025

Katero vrsto volne izbrati? Primerjava alpake, kašmirja, merino volne in drugih

Verjetno ste že slišali, da obstajajo različne pasme ovac. Toda ali ste vedeli, da obstaja tudi več vrst volne? Ne pridobivamo je le iz ovac, temveč tudi iz lam ali celo kuncev.

Preberi članek
Načini molže in vrste molzišč

14.05.2025

Načini molže in vrste molzišč

Molža je vsakodnevni del reje molznic – vendar pa se načini njenega izvajanja lahko močno razlikujejo. Od tradicionalne ročne molže do sodobnih robotskih sistemov, vsaka kmetija izbira rešitev, ki najbolj ustreza njenim potrebam in možnostim. Razlikujejo se tudi sama molzišča – prostori, kjer poteka molža. V tem članku bomo predstavili osnovne načine molže in tipe danes uporabljenih molzišč.

Preberi članek