

Avtor: Pavel Frček
24.06.2024
Kako izbrati avtomatska vrata za kokošnjak
Avtomatska vrata za kokošnjake so odličen način, da olajšate oskrbo svojih kokoši in hkrati izboljšate varnost njihovega doma. Vendar pa je na trgu veliko možnosti, zato je lahko izbira pravega težka. Če ste se torej odločili za nakup električnih vrat in ne veste katera izbrati, berite dalje.
Odpiralni mehanizem
Samodejno zapiranje kokošnjaka je krmiljeno bodisi s časovnim stikalom bodisi s somračnim stikalom. S časovnikom nastavite samo točen čas, po katerem se krmilijo vrata. Svetlobni senzor deluje s spremembami osvetlitve. Pri nekaterih vratih se lahko odločite tudi za kombinacijo, tako da je odvisno od vas, kako boste svoja vrata postavili. Zjutraj je mogoče samodejno odpiranje kokošnjaka nadzorovati z lučjo, zvečer pa ga lahko zaprete ob točno določeni uri.
Pogon
Avtomatski pogon vrat lahko izbirate med tremi možnostmi – baterijskim, solarnim in omrežnim. Če kokošnjak ni priključen na električno omrežje in se nahaja na območjih z omejeno sončno svetlobo, je baterijsko napajanje najboljša možnost. Življenjska doba baterije je običajno do enega leta. Vrata kokošnjaka se lahko napajajo tudi z elektriko iz sončne celice. Priporočljivo je, da ga usmerite na južno stran. Zahvaljujoč bateriji, ki za polnjenje potrebuje 4 ure sončne svetlobe, lahko naprava zdrži do 4 dni. Solarni panel je možno kupiti tudi posebej. Če ima zadruga dostop do elektrike, lahko izberete vrata z električnim napajanjem.
Velikost
Upoštevati morate tudi velikost kokošnjaka ali gosenjaka. Avtomatska vrata so na voljo v različnih velikostih, zato je pomembno, da izberete takšna, ki se bo ujemala z merami ohišja, predvsem pa perutnine. Priskrbite si manjša vrata za kokoši, večja za gosi ali race, ki potrebujejo več prostora. Hiša bo morda potrebovala nekaj manjših sprememb za namestitev vrat. So v univerzalni velikosti.
Varnostne funkcije
Pomemben vidik je varnost. Izberite avtomatska vrata za kokošnik z varnostnimi funkcijami, kot je enostaven dostop do zaustavitve in odpiranja v sili v primeru okvare. Nekatera vrata imajo tudi senzorje, ki zaznajo prisotnost perutnine in preprečijo, da bi se vrata zaprla, dokler niso vse kokoši v kokoši. Tako vam ni treba skrbeti, da bi se lahko kokoši kakor koli poškodovale. Dobite lahko tudi varnostna vrata z varovalko, ki ima samozaklepni mehanizem. Če si torej želite postaviti varen dom, je kokošnjak z varnostnimi vrati prava izbira. Plenilci nikoli ne bodo sami dvignili vrat.
V našem asortimanu ne boste našli samo kompletnih sistemov vključno z varnostnimi vrati, ampak tudi sama vrata, škatlo z elektroniko ali solarno ploščo.
Povezani članki

31.03.2025
Vrste jajc
Ko rečemo »jajce«, večina ljudi takoj pomisli na kokošje jajce. Malo kdo si najprej predstavlja kakšno drugo vrsto. Vendar dobro vemo, da jajca nosijo tudi druge ptice – in nekatera so celo lahko dostopna. V trgovinah najpogosteje najdemo kokošja jajca, občasno pa tudi prepeličja. Druge vrste so precej redke. Poglejmo torej, katera jajca so užitna in kako se med seboj razlikujejo.
Preberi članek
30.03.2025
Reja alpak in lam
Reja lam in alpak postaja vse bolj priljubljena v Sloveniji. Rejci cenijo njihov miren in prijazen značaj, nizke zahteve glede vzdrževanja, vsestransko uporabo in eksotičen videz. Te živali lahko uspešno sobivajo na pašnikih z drugimi vrstami. Poleg tega so lame naravno dominantne in teritorialne, kar jim omogoča učinkovito zaščito črede pred plenilci. Želite izvedeti, kako pravilno skrbeti za te impresivne živali? Pripravili smo uporabne informacije in praktične nasvete, ki vam bodo pomagali razumeti njihovo vedenje in jim zagotoviti najboljši možen dom.
Preberi članek
24.03.2025
Kako psu postriči kremplje?
Tako kot nam rastejo nohti, tudi našim psom rastejo kremplji. Zato jih je pomembno redno krajšati in vzdrževati. Včasih skrb za kremplje ni bila tako pogosta, saj so psi preživeli več časa zunaj – tekli so po dvoriščih, asfaltu ali drugih trdih površinah, ki so jim kremplje naravno obrabljale. Danes pa to pogosto ni dovolj.
Preberi članek