Kako gojiti golobe?
Pavel Frček

Avtor: Pavel Frček

25.02.2025

Kako gojiti golobe?

Mnogi ljudje dojemajo golobe kot nadležne in neprijetne ptice, ki se potikajo po ulicah naših mest, pogosto izgledajo neprivlačno in dajejo vtis, da prenašajo vse mogoče bolezni. Nekateri se jih celo gnusijo ali jih je strah. Kot da bi pozabili, da so bili v preteklosti poštni golobi nepogrešljivi za komunikacijo, da so bili golobčki in odrasli golobi običajen del prehrane – ne samo na kraljevskih dvorih – in da je golob simbol miru in upanja.


Danes gojenje golobov ni med najbolj razširjenimi oblikami živinoreje, vendar je ta udomačena ptica vsestransko uporabna in ob pravilni oskrbi lahko lastniku prinese veselje in korist.

Namen gojenja golobov

Golobe gojimo predvsem za meso, pa tudi kot okrasne razstavne ptice. Še vedno so priljubljeni tudi športni in poštni golobi, saj izkoriščajo njihove izjemne letalske in orientacijske sposobnosti. Za vsak od teh namenov obstajajo posebej vzrejene pasme, zato je pomembno vnaprej premisliti, kateremu tipu reje se želite posvetiti. Glede na to lahko izberete ustrezno opremo in primerno pasmo.

Razmnoževanje

Golobi so monogamne ptice, ki hranijo svoje mladiče, in se od večine udomačenih vrst razlikujejo po tem, da njihova reja nikoli ni bila in verjetno nikoli ne bo intenzivna. Zahtevajo specifične življenjske pogoje, ki jih ni mogoče zagotoviti v množični reji. Pri njih se ni obneslo niti umetno valjenje jajc niti haremijska reja, saj se oba starša izmenjujeta ne le pri valjenju jajc, temveč tudi pri hranjenju in skrbi za mladiče.

Oprema za gojenje golobov

Za gojenje golobov boste potrebovali voliero z ustrezno opremo – gnezditvene hišice, krmilnike, napajalnike in prečke za počitek. Voliera mora biti postavljena na mestu, ki je zaščiteno pred soncem in vetrom. Njena velikost mora biti približno 1 m² na vzrejni par. Prav tako je pomembno redno čiščenje, dobra prezračenost in možnost prostega leta. Izjema so golobi, ki se gojijo za meso, pri katerih se gibanje namerno omeji, da se zmanjša poraba energije in s tem tudi poraba krme.

Prehrana golobov

Golobom je treba zagotoviti kakovostno krmo, ki mora biti zlasti v zimskem obdobju ali ob povečanem stresu in športni aktivnosti obogatena z minerali in vitamini (kalcij, fosfor, vitamin D). Te hranilne snovi so ključne za njihovo zdravje, plodnost in uspešno vzrejo mladičev. Osnova njihove prehrane so žita, kot so pšenica, ječmen in koruza, ki jih lahko dopolnimo s stročnicami in občasno zelenjavo. Pomemben je stalni dostop do sveže pitne vode in grit, ki spodbuja prebavo, saj pomaga pri drobljenju zrn v golši.

Navajanje na lastnika in identifikacija

Pri gojenju golobov je pomembno, da se ptice navadijo na prisotnost rejca. So zelo družabne ptice, ki jih je mogoče zlahka udomačiti, kar olajša rokovanje z njimi – bodisi na razstavah, pri športnih aktivnostih ali v primeru bolezni. Reden stik s človekom zmanjšuje njihov stres in bistveno poenostavi skrb zanje. Golobi morajo biti tudi ustrezno označeni z obročkom, kar omogoča njihovo identifikacijo in vračilo lastniku v primeru, da se med letom izgubijo.

Povezani članki

Zakaj krava ves čas prežvekuje, pes pa hrano pogoltne? Živalska prebava pod drobnogledom

16.05.2025

Zakaj krava ves čas prežvekuje, pes pa hrano pogoltne? Živalska prebava pod drobnogledom

Ste se že kdaj vprašali, zakaj govedo ure in ure prežvekuje, medtem ko pes hrano skoraj ne prežveči? Razlog tiči v različni vrsti prebave. Medtem ko imajo nekateri organizmi enostaven želodec, so se drugi skozi evolucijo prilagodili z več prekatnim želodcem, mikrobiološko prebavo ali celo s pomočjo kamenčkov. Kakšne so torej glavne razlike med različnimi skupinami živali?

Preberi članek
Katero vrsto volne izbrati? Primerjava alpake, kašmirja, merino volne in drugih

15.05.2025

Katero vrsto volne izbrati? Primerjava alpake, kašmirja, merino volne in drugih

Verjetno ste že slišali, da obstajajo različne pasme ovac. Toda ali ste vedeli, da obstaja tudi več vrst volne? Ne pridobivamo je le iz ovac, temveč tudi iz lam ali celo kuncev.

Preberi članek
Načini molže in vrste molzišč

14.05.2025

Načini molže in vrste molzišč

Molža je vsakodnevni del reje molznic – vendar pa se načini njenega izvajanja lahko močno razlikujejo. Od tradicionalne ročne molže do sodobnih robotskih sistemov, vsaka kmetija izbira rešitev, ki najbolj ustreza njenim potrebam in možnostim. Razlikujejo se tudi sama molzišča – prostori, kjer poteka molža. V tem članku bomo predstavili osnovne načine molže in tipe danes uporabljenih molzišč.

Preberi članek