Je dež nevaren za kokoši?
Majski dež je lahko odlična romantična izkušnja in prijetno osvežitev. Kako gre našim pernatim prijateljem? Bodo sprejeli kapljico ali jih je treba trajno skriti pred dežjem? V današnjem članku bomo skupaj rešili uganko o kokoših in mokrem vremenu.
Izgledam kot "mokra kura"
Omenjeno primerjavo uporabljamo skoraj vsi in to pogosto. Toda kako je prišlo do te ideje?
Po mnenju etimologov izraz nima nobene zveze z domačo kokošjo in izhaja iz besede "zmek", torej bajeslovnega bitja, ki ljudem prinaša denar.
Lokacija kokošnjaka
Pravilna lokacija kokošnjaka bo vplivala na dejavnike deževnice, varnosti in vlažnosti v prostoru. Idealno je, če kurnik postavite v kot, kjer bo zaščiten pred močnim dežjem, poleti pa tudi pred močnim soncem. Ne boste zgrešili, če boste izbrali dvignjeno mesto, s katerega bo odtekala deževnica.
Naliv vs. dežna kaplja
Treba je razlikovati med rahlimi nalivi in močnimi nevihtami. Rahla osvežitev, po kateri se mokra kokoš običajno takoj posuši, ne pomeni težav, kokošim pa grozi naliv. Svoje kokoši zaščitite pred nevihtami in nalivi s prostornim zavetjem. Grožnja ni samo prehlad kokoši, ampak tudi poškodbe zaradi letečih predmetov.
Obilno deževje prinaša s seboj nastajanje blata, tudi v ogradah za piščance. Vlažna zemlja, pomešana s piščančjimi iztrebki, prispeva k pojavu parazitov, ki lahko povzročijo različne bolezni pri kokoših. Če blato tudi po nekaj urah ne izgine, namočeno ogrado zasujte s prodom, peskom ali oblanci, po možnosti naredite pot iz debel, po kateri bodo kokoši lahko pogumno hodile v kurnik.
Stvari niso kot "ko si mlad"
Medtem ko bo mlajša kokoš med dežjem veselo tekla na lov za deževniki, bo starejša dež raje opazovala le z okna kokošnjaka. Vsekakor pa naj imajo kokoši dovolj izolirano bivališče (glej članek »Kako izolirati kokošnjak«), da se imajo ob hladni fronti kje ogreti in ni nevarnosti, da bi se kokoš prehladila.
Vlažno okolje v kokošnjakih pripomore k nastanku nevarnih plesni, zato ne sme niti pomotoma uhajati v kokošnjak. Po naravnem elementu je priporočljivo prezračiti kokošnjak.
Ali torej kokoši moti dež?
Dež na splošno ne velja za nevaren element za kokoši, vendar je odvisno od njegove intenzivnosti. V deževnem vremenu si kokoši običajno poiščejo primerno zavetje, da počakajo na padavine. So pa tudi izjeme, ki lahko uživajo v kopanju po svežem blatu in iskanju hrane.
Dajte svojim kokošim izbiro. Prepričajte se, da kurnik ne pušča, medtem ko mora imeti dovolj ozemlja za vsakega najemnika. Zahvaljujoč avtomatskim vratom v kokošnjak bo hiša za perutnino ostala zaščitena pred dežjem, medtem ko bodo kokoši lahko zapustile, kadar koli bodo želele.
Povezani članki
19.11.2024
Kako pripraviti zajce na zimo?
Čeprav so zajci razmeroma trdožive živali, zima prinaša določene izzive tako za kunce kot za nas, njihove rejce. Da bodo zimo preživeli zdravi in v dobrem počutju, jim je treba pripraviti primerno okolje in se izogibati stvarem, ki zajce motijo. V današnjem članku si bomo ogledali, kako skrbeti za kunca in kako naj bi izgledala takšna priprava na zimo oziroma nega v mrzlem vremenu.
15.11.2024
Ali ima pes lahko kosti?
Verjetno ste že slišali, da psi ne smejo jesti kosti. Po drugi strani pa nekateri verjamejo, da kosti psom niso škodljive. Resnica je nekje na sredini, zato si skupaj poglejmo, katere kosti so varne za uživanje psov.
13.11.2024
Kako zaščititi pasje tačke pozimi?
Zimske zabave ne obožujejo le otroci, ampak tudi naši štirinožni prijatelji Hkrati pa hladno in zmrznjeno vreme prinaša nelagodje, ki vpliva tudi na pasje tačke. Skrb zanje je torej nepogrešljiv del teh mrzlih dni. Sneg, sol na cestišču in temperature pod lediščem lahko povzročijo resne težave, kot so draženje, razpoke ali bolečine. Kako torej najbolje zaščititi pasje tačke pozimi?
Preberi članek