
Je dež nevaren za kokoši?
Majski dež je lahko odlična romantična izkušnja in prijetno osvežitev. Kako gre našim pernatim prijateljem? Bodo sprejeli kapljico ali jih je treba trajno skriti pred dežjem? V današnjem članku bomo skupaj rešili uganko o kokoših in mokrem vremenu.
Izgledam kot "mokra kura"
Omenjeno primerjavo uporabljamo skoraj vsi in to pogosto. Toda kako je prišlo do te ideje?
Po mnenju etimologov izraz nima nobene zveze z domačo kokošjo in izhaja iz besede "zmek", torej bajeslovnega bitja, ki ljudem prinaša denar.
Lokacija kokošnjaka
Pravilna lokacija kokošnjaka bo vplivala na dejavnike deževnice, varnosti in vlažnosti v prostoru. Idealno je, če kurnik postavite v kot, kjer bo zaščiten pred močnim dežjem, poleti pa tudi pred močnim soncem. Ne boste zgrešili, če boste izbrali dvignjeno mesto, s katerega bo odtekala deževnica.
Naliv vs. dežna kaplja
Treba je razlikovati med rahlimi nalivi in močnimi nevihtami. Rahla osvežitev, po kateri se mokra kokoš običajno takoj posuši, ne pomeni težav, kokošim pa grozi naliv. Svoje kokoši zaščitite pred nevihtami in nalivi s prostornim zavetjem. Grožnja ni samo prehlad kokoši, ampak tudi poškodbe zaradi letečih predmetov.
Obilno deževje prinaša s seboj nastajanje blata, tudi v ogradah za piščance. Vlažna zemlja, pomešana s piščančjimi iztrebki, prispeva k pojavu parazitov, ki lahko povzročijo različne bolezni pri kokoših. Če blato tudi po nekaj urah ne izgine, namočeno ogrado zasujte s prodom, peskom ali oblanci, po možnosti naredite pot iz debel, po kateri bodo kokoši lahko pogumno hodile v kurnik.
Stvari niso kot "ko si mlad"
Medtem ko bo mlajša kokoš med dežjem veselo tekla na lov za deževniki, bo starejša dež raje opazovala le z okna kokošnjaka. Vsekakor pa naj imajo kokoši dovolj izolirano bivališče (glej članek »Kako izolirati kokošnjak«), da se imajo ob hladni fronti kje ogreti in ni nevarnosti, da bi se kokoš prehladila.
Vlažno okolje v kokošnjakih pripomore k nastanku nevarnih plesni, zato ne sme niti pomotoma uhajati v kokošnjak. Po naravnem elementu je priporočljivo prezračiti kokošnjak.
Ali torej kokoši moti dež?
Dež na splošno ne velja za nevaren element za kokoši, vendar je odvisno od njegove intenzivnosti. V deževnem vremenu si kokoši običajno poiščejo primerno zavetje, da počakajo na padavine. So pa tudi izjeme, ki lahko uživajo v kopanju po svežem blatu in iskanju hrane.
Dajte svojim kokošim izbiro. Prepričajte se, da kurnik ne pušča, medtem ko mora imeti dovolj ozemlja za vsakega najemnika. Zahvaljujoč avtomatskim vratom v kokošnjak bo hiša za perutnino ostala zaščitena pred dežjem, medtem ko bodo kokoši lahko zapustile, kadar koli bodo želele.
Povezani članki

09.07.2025
Zakaj kokoši kljuvajo jajca in kako jih tega odvaditi?
Kljunjenje jajc je ena najpogostejših slabih navad pri kokoših. Veliko rejcev se s to težavo ne zna spoprijeti in preizkušajo različne »babje nasvete« – na primer, da kokoš potopijo v vodo. Poglejmo si učinkovitejše in preizkušene metode, kako kokoši odvaditi te nezaželene navade.
Preberi članek
08.07.2025
Zakaj so antiparazitiki pomembni za naše hišne ljubljenčke?
Zdravje naših hišnih ljubljenčkov je za nas na prvem mestu – ne glede na to, ali gre za morsko prašičko, psa ali konja. Z redno nego in preventivo svoje živalske sopotnike ščitimo pred različnimi boleznimi. Ena najpogostejših groženj so paraziti, ki lahko povzročijo tako kožne težave kot tudi resne notranje bolezni. Prav zato je pomembno, da ne zanemarimo razglistenja in redno uporabljamo antiparazitike.
Preberi članek
07.07.2025
Kako vzrejati pegatke?
Pegatke izvirajo iz Afrike in naseljujejo različna okolja – od savan do deževnih gozdov. Od sedmih znanih vrst je najpogostejša navadna pegatka, pa tudi pegatka s pegami in čeladasta pegatka. Udomačitev je potekala pred približno 2000 leti na območju današnjega Maroka. Danes so pegatke priljubljene zaradi svoje uporabnosti in nezahtevnosti. Poglejmo si, kako jih pravilno vzrejati.
Preberi članek