Kako izolirati kokošnjak

Avtor: Juraj Korim

03.11.2023

Kako izolirati kokošnjak

Zima je pred nami in tako kot hišo pripravljamo na mraz, je treba pripraviti tudi dom kokošim. Za zdravje potrebujejo dovolj toplote, zato je treba kokošnjak izolirati. V naslednjem članku vam bomo pokazali, kako to storiti.

Kdaj je potrebno izolirati kokošnjak?

Izolacija vsekakor ne sme manjkati, če se kokoši nahajajo na območju, kjer so hude zmrzali pogoste. Ne smemo se izogibati, tudi če pričakujemo redno odleganje jajc. Za kokoši je najprimernejša temperatura za nesnost okoli 20 °C. Hkrati pa kokošim ne bo treba porabiti energije samo za ogrevanje. Drugi nesporen razlog, zakaj moramo razmišljati o izolaciji kokošnjaka, je zaščita pred prehladi in drugimi boleznimi.

Kakšen izolator uporabiti?

Obstaja več načinov za izolacijo kokošnjaka. Pred samo izdelavo dobro premislite kateri izolator boste za to uporabili. Verjetno prvi material, ki mi pride na misel, je polistiren v obliki plošč. Nič čudnega, saj je najcenejši in najučinkovitejši izolator, s katerim je tudi enostavno delati.

 

Druga možnost je uporaba steklene volne, ki je dražja, a dobro deluje. V kokošnjaku zdrži več let in ima odlične lastnosti, kot so paroprepustnost ali negorljivost, poleg tega pa je idealen izolator. Če pa želite kokošnjak ohraniti v čisto naravnem slogu, lahko uporabite slamo, ki je tudi odličen pomočnik.

Postopek

Postopek, kako izolirati kokošnjak, lahko opravi vsak srednje usposobljen mojster. Po izbiri idealnega izolatorja vam preostane le še delo. Najprej izmerimo kokošnjak, da vemo, koliko materiala bomo potrebovali. Nato se lotimo samega polaganja izolacije. Začeli bomo s strehe in se postopoma pomaknili na tla. Ja, tudi tukaj je treba izolirati, da imajo kokoši tople noge. Najlažje je ustvariti dvojno leseno steno, v katero boste vstavili izolacijo. Pri polistirenu ali stekleni volni je mogoče stene najprej obložiti z izolacijo in jih nato obložiti z lesenimi deskami ali ploščami. Prekritje izolacije z drugo plastjo je nujno, saj je pomembno, da kokoši ne kljuvajo materiala.

Pazite na vlago!

Predvsem pa pri izoliranih kokošnjakih ne pozabite na redno zračenje, da se vlaga ne zadržuje v notranjosti kokošnjaka.

Torej, kaj mislite?

Je naš postopek izolacije kokošnjaka težak? Trdno verjamemo, da ne. , Torej na delo! Vaše kokoši se vam bodo oddolžile z redno nesnostjo. In se splača!

In če ne želite vsega narediti sami, lahko kupite kokošnjak, ki je tovarniško izoliran. Imamo ga v ponudbi.

Povezani članki

Vrste jajc

31.03.2025

Vrste jajc

Ko rečemo »jajce«, večina ljudi takoj pomisli na kokošje jajce. Malo kdo si najprej predstavlja kakšno drugo vrsto. Vendar dobro vemo, da jajca nosijo tudi druge ptice – in nekatera so celo lahko dostopna. V trgovinah najpogosteje najdemo kokošja jajca, občasno pa tudi prepeličja. Druge vrste so precej redke. Poglejmo torej, katera jajca so užitna in kako se med seboj razlikujejo.

Preberi članek
Reja alpak in lam

30.03.2025

Reja alpak in lam

Reja lam in alpak postaja vse bolj priljubljena v Sloveniji. Rejci cenijo njihov miren in prijazen značaj, nizke zahteve glede vzdrževanja, vsestransko uporabo in eksotičen videz. Te živali lahko uspešno sobivajo na pašnikih z drugimi vrstami. Poleg tega so lame naravno dominantne in teritorialne, kar jim omogoča učinkovito zaščito črede pred plenilci. Želite izvedeti, kako pravilno skrbeti za te impresivne živali? Pripravili smo uporabne informacije in praktične nasvete, ki vam bodo pomagali razumeti njihovo vedenje in jim zagotoviti najboljši možen dom.

Preberi članek
Kako psu postriči kremplje?

24.03.2025

Kako psu postriči kremplje?

Tako kot nam rastejo nohti, tudi našim psom rastejo kremplji. Zato jih je pomembno redno krajšati in vzdrževati. Včasih skrb za kremplje ni bila tako pogosta, saj so psi preživeli več časa zunaj – tekli so po dvoriščih, asfaltu ali drugih trdih površinah, ki so jim kremplje naravno obrabljale. Danes pa to pogosto ni dovolj.

Preberi članek