Kako izolirati kokošnjak
Zima je pred nami in tako kot hišo pripravljamo na mraz, je treba pripraviti tudi dom kokošim. Za zdravje potrebujejo dovolj toplote, zato je treba kokošnjak izolirati. V naslednjem članku vam bomo pokazali, kako to storiti.
Kdaj je potrebno izolirati kokošnjak?
Izolacija vsekakor ne sme manjkati, če se kokoši nahajajo na območju, kjer so hude zmrzali pogoste. Ne smemo se izogibati, tudi če pričakujemo redno odleganje jajc. Za kokoši je najprimernejša temperatura za nesnost okoli 20 °C. Hkrati pa kokošim ne bo treba porabiti energije samo za ogrevanje. Drugi nesporen razlog, zakaj moramo razmišljati o izolaciji kokošnjaka, je zaščita pred prehladi in drugimi boleznimi.
Kakšen izolator uporabiti?
Obstaja več načinov za izolacijo kokošnjaka. Pred samo izdelavo dobro premislite kateri izolator boste za to uporabili. Verjetno prvi material, ki mi pride na misel, je polistiren v obliki plošč. Nič čudnega, saj je najcenejši in najučinkovitejši izolator, s katerim je tudi enostavno delati.
Druga možnost je uporaba steklene volne, ki je dražja, a dobro deluje. V kokošnjaku zdrži več let in ima odlične lastnosti, kot so paroprepustnost ali negorljivost, poleg tega pa je idealen izolator. Če pa želite kokošnjak ohraniti v čisto naravnem slogu, lahko uporabite slamo, ki je tudi odličen pomočnik.
Postopek
Postopek, kako izolirati kokošnjak, lahko opravi vsak srednje usposobljen mojster. Po izbiri idealnega izolatorja vam preostane le še delo. Najprej izmerimo kokošnjak, da vemo, koliko materiala bomo potrebovali. Nato se lotimo samega polaganja izolacije. Začeli bomo s strehe in se postopoma pomaknili na tla. Ja, tudi tukaj je treba izolirati, da imajo kokoši tople noge. Najlažje je ustvariti dvojno leseno steno, v katero boste vstavili izolacijo. Pri polistirenu ali stekleni volni je mogoče stene najprej obložiti z izolacijo in jih nato obložiti z lesenimi deskami ali ploščami. Prekritje izolacije z drugo plastjo je nujno, saj je pomembno, da kokoši ne kljuvajo materiala.
Pazite na vlago!
Predvsem pa pri izoliranih kokošnjakih ne pozabite na redno zračenje, da se vlaga ne zadržuje v notranjosti kokošnjaka.
Torej, kaj mislite?
Povezani članki
19.11.2024
Kako pripraviti zajce na zimo?
Čeprav so zajci razmeroma trdožive živali, zima prinaša določene izzive tako za kunce kot za nas, njihove rejce. Da bodo zimo preživeli zdravi in v dobrem počutju, jim je treba pripraviti primerno okolje in se izogibati stvarem, ki zajce motijo. V današnjem članku si bomo ogledali, kako skrbeti za kunca in kako naj bi izgledala takšna priprava na zimo oziroma nega v mrzlem vremenu.
15.11.2024
Ali ima pes lahko kosti?
Verjetno ste že slišali, da psi ne smejo jesti kosti. Po drugi strani pa nekateri verjamejo, da kosti psom niso škodljive. Resnica je nekje na sredini, zato si skupaj poglejmo, katere kosti so varne za uživanje psov.
13.11.2024
Kako zaščititi pasje tačke pozimi?
Zimske zabave ne obožujejo le otroci, ampak tudi naši štirinožni prijatelji Hkrati pa hladno in zmrznjeno vreme prinaša nelagodje, ki vpliva tudi na pasje tačke. Skrb zanje je torej nepogrešljiv del teh mrzlih dni. Sneg, sol na cestišču in temperature pod lediščem lahko povzročijo resne težave, kot so draženje, razpoke ali bolečine. Kako torej najbolje zaščititi pasje tačke pozimi?
Preberi članek