Podprite zdravje žrebeta že od samega začetka
Konji so plemenita bitja, ki jih lahko poleg psov označimo za človekove najboljše prijatelje. Majhna žrebeta so še posebej neustavljiva in tako kot pri mladičih drugih vrst živali in navsezadnje tudi človeka, je čudovito opazovati njihovo rast in razvoj. Da pa lahko z žrebetom in nato odraslim konjem uživate nešteto srečnih trenutkov, mora biti zdrav. Zato je dobro vedeti, na kaj se osredotočiti med brejostjo kobile in po rojstvu žrebeta, da bo vse tako, kot mora biti.
Izbor žrebca in kobile
Vse se začne že pred skotitvijo žrebeta in še pred samim spočetjem. Prvi korak, če želite uživati v zdravem in lepem žrebetu, je izbira primernega žrebca. Žrebec mora imeti dobre fizične parametre in upoštevati tudi njegov značaj. Hkrati pa morajo biti v dobrem fizičnem in psihičnem zdravju. Seveda ne smete pozabiti preveriti zdravstvenega stanja kobile, ki naj bo tudi v dobrem fizičnem in duševnem zdravju. Prepričani morate biti, da skotitev žrebeta zanjo zaradi njenega stanja ne bo preveč tvegano. Če nimate dovolj izkušenj z izbiro staršev, vsekakor ni slabo, da se posvetujete s kom bolj izkušenim, ki zna, kako pravilno spariti žrebca s kobilo.
Podprite par s kakovostno hrano
Ko izberete idealen par s predpogoji za zdravo in močno žrebe, se mu splača malo pomagati pri spočetju. Kobilam in žrebcem dajte kakovostno krmno mešanico in prehranska dopolnila z minerali in vitamini. Na ta način podpirate kobilo pred spočetjem, med brejostjo in med laktacijo, da zagotovite ugodno rast žrebeta.
Na primer, lizalniki soli zaradi vsebnosti natrija pomagajo izboljšati plodnost konj in povečajo odločilne zmogljivosti. Na voljo so tudi mineralne soli, ki vsebujejo druge pomembne minerale, kot so magnezij, kalcij, cink ali železo. Pivski kvas dodatno prispeva k podpori reproduktivnih sposobnosti, poleg tega pa pozitivno vpliva na prebavo in splošno zdravje živali.
Seveda pa kobila med celotnim procesom ne sme biti pod stresom, zato jo poskušajte izolirati od vseh vplivov, ki bi jo lahko vznemirili. Prav tako se ne sme preveč naprezati, blagodejno pa je naravno gibanje.
Ko se žrebe rodi
Po skotitvi žrebeta morate seveda spremljati njegovo zdravje in spremljati njegov razvoj. Hkrati bodite pozorni tudi na kobilo, saj je zdravje kobile in žrebeta tesno povezano, ne le v povezavi z laktacijo. Pri teh opravilih vam bo zagotovo pomagal veterinar.
Tako kot pri odraslih konjih boste tudi pri žrebetu pozitivno vplivali na zdravje, če mu boste dajali kakovostno krmo. Idealno je kupiti krmno mešanico, razvito posebej za žrebeta, ki bo ob upoštevanju priporočenega odmerjanja žrebetu zagotovila potrebno količino hranil in vseh potrebnih snovi.
Usposabljanje za boljše življenje
Na koncu je treba omeniti še pomen treninga, ki je osnova za polno življenje konj. Dobro je, da si vzamete čas z osnovnim usposabljanjem, vključno z nošenjem povodca, vodenjem, držanjem za noge ali nalaganjem v prikolico, a spet ne poskušajte po nepotrebnem hiteti. Ko se žrebe ob pravem času nauči osnovnih veščin, se boste z njim v prihodnje bolje razumeli, bolje pa bo prenašal tudi napredne treninge, pa naj bodo le-ti namenjeni rekreativnemu jahanju ali športnim disciplinam.
Povezani članki
19.11.2024
Kako pripraviti zajce na zimo?
Čeprav so zajci razmeroma trdožive živali, zima prinaša določene izzive tako za kunce kot za nas, njihove rejce. Da bodo zimo preživeli zdravi in v dobrem počutju, jim je treba pripraviti primerno okolje in se izogibati stvarem, ki zajce motijo. V današnjem članku si bomo ogledali, kako skrbeti za kunca in kako naj bi izgledala takšna priprava na zimo oziroma nega v mrzlem vremenu.
15.11.2024
Ali ima pes lahko kosti?
Verjetno ste že slišali, da psi ne smejo jesti kosti. Po drugi strani pa nekateri verjamejo, da kosti psom niso škodljive. Resnica je nekje na sredini, zato si skupaj poglejmo, katere kosti so varne za uživanje psov.
13.11.2024
Kako zaščititi pasje tačke pozimi?
Zimske zabave ne obožujejo le otroci, ampak tudi naši štirinožni prijatelji Hkrati pa hladno in zmrznjeno vreme prinaša nelagodje, ki vpliva tudi na pasje tačke. Skrb zanje je torej nepogrešljiv del teh mrzlih dni. Sneg, sol na cestišču in temperature pod lediščem lahko povzročijo resne težave, kot so draženje, razpoke ali bolečine. Kako torej najbolje zaščititi pasje tačke pozimi?
Preberi članek