-800x800.png)

Avtor: Pavel Frček
13.12.2024
Zakaj mačka markira?
Rejci mačk se pogosto soočajo s problemom t.i "označevanje". Poglejmo skupaj, kaj je to in kako lahko rešimo ta problem.
Mačka najpogosteje markira z urinom, vendar se iz istega razloga tudi praska. Obe vrsti vedenja v naravi se uporabljata predvsem za označevanje teritorija, odganjanje »vsiljivcev«, ki bi želeli vstopiti na ta teritorij, in sta seveda povezana z reproduktivnim nagonom, ko mačka s predenjem označuje teritorij in na ta način pokaže svoje pripravljenost na parjenje.
Lastnike mačk, predvsem tiste, ki živijo v stanovanjih, to vedenje upravičeno jezi. Nekateri imajo to celo za "dovoljenje" in sumijo, da mačka to počne namerno ali z nekim zlobnim namenom. Vendar ni tako, če mačka markira v stanovanju, nam s svojim vedenjem vedno nekaj nakazuje in na nas je, da poiščemo vzrok in se z njim spopademo.
Preverite zdravstveno stanje
Najpomembnejša stvar pri označevanju urina je ugotoviti, ali je to posledica zdravstvene težave. Mačke zelo pogosto trpijo zaradi težav z urinarnim traktom, še posebej, če se hranijo z nekvalitetnimi kruhki, se premalo gibljejo, manj pijejo ali so izpostavljene stresu. Prvi korak mora biti torej veterinarski pregled mačjega urina in splošnega zdravstvenega stanja. Če je na tem področju vse v redu, lahko nadaljujemo iskanje.
Vzrok so lahko hormoni
Najpogostejši fiziološki vzrok za markiranje urina pri mačkah je obdobje ti predenje, torej mačja ruta. Težava je v tem, da je to obdobje kar dolgo, pojavi se spomladi, jeseni, včasih pa povsem nepričakovano – mačka je preprosto žival, ki se lahko razmnožuje skoraj kadarkoli. Predvsem pri mačkah je ta nagon zelo močan in po spolni zrelosti, ki je lahko okoli 6. meseca starosti, je markiranje prej pravilo kot izjema. Najenostavnejša rešitev proti markiranju mačk je kastracija mačk in mačjih samcev, če mačk ne želimo nadalje razmnoževati. Na ta na videz »nenaraven« način bomo naši mački omogočili daljše in mirnejše življenje ter preprečili neželeno rojstvo mačjih mladičev, ki ne najdejo vedno novega doma.
Preverite stranišče
Če imamo doma vzrejno postajo in kastracija torej ne pride v poštev, moramo pomisliti na druge možne vzroke neželenega vedenja. Mačke so zelo čiste živali in nam lahko z markiranjem »nakažejo«, da z njihovim mačjim straniščem ni vse v redu. Večina mačk je občutljivih na uporabljen pesek in je lahko zelo neprijetno ob njegovi menjavi. Če imamo v enem gospodinjstvu več mačk, moramo imeti zanje zadostno število mačjih stanišč . Običajno je število stranišč vsaj enkrat večje od števila mačk, vendar to ni pravilo. Veliko je odvisno od tega, kako se naše mačke razumejo in kako dobro počutje in hierarhija vladata med njimi.
Izogibajte se stresu
To nas pripelje do drugega možnega vzroka in to je stres – povzroči ga lahko vsaka sprememba, pa naj bo to sprememba okolja (selitev), dodatek človeka ali živali v gospodinjstvo, sprememba krmnega obroka in število drugih vplivov, ki jih ljudje trenutno ne potrebujemo, menimo, da so pomembni. Če želimo mački pomagati, da se hitreje spoprimejo s stresom, lahko poskusimo z umetnimi feromoni (kupite jih v pršilih pri veterinarju) ali s katerim od zelišč, ki se marsikateri mački ne uprejo - to je lahko mačja meta, baldrijan, majaron. , melisa ali sivka.
Kaj pa praskanje?
Kar se tiče praskanja, gre spet za naravno mačje vedenje, ki ga v naravi lahko opazimo tako pri velikih kot pri majhnih mačkah. Ne za brušenje krempljev, mačjih krempljev res ni treba brusiti, saj so varno skriti v svojih etuijih, pripravljeni za takojšnjo uporabo, mačke pa jih včasih z zobmi maksimalno ugriznejo. Praskanje je tipično teritorialno vedenje in glavni (in pogosto edini) način, kako ga lahko preprečimo je, da ugotovimo, kje se mačka najpogosteje praska, in nato na tista mesta, ki jih lahko prosto uporablja, postavimo praskalnike. Spet jih moramo imeti več doma in jih postaviti na različna mesta, ena ne bo dovolj za našega ljubljenčka.
Povezani članki

31.03.2025
Vrste jajc
Ko rečemo »jajce«, večina ljudi takoj pomisli na kokošje jajce. Malo kdo si najprej predstavlja kakšno drugo vrsto. Vendar dobro vemo, da jajca nosijo tudi druge ptice – in nekatera so celo lahko dostopna. V trgovinah najpogosteje najdemo kokošja jajca, občasno pa tudi prepeličja. Druge vrste so precej redke. Poglejmo torej, katera jajca so užitna in kako se med seboj razlikujejo.
Preberi članek
30.03.2025
Reja alpak in lam
Reja lam in alpak postaja vse bolj priljubljena v Sloveniji. Rejci cenijo njihov miren in prijazen značaj, nizke zahteve glede vzdrževanja, vsestransko uporabo in eksotičen videz. Te živali lahko uspešno sobivajo na pašnikih z drugimi vrstami. Poleg tega so lame naravno dominantne in teritorialne, kar jim omogoča učinkovito zaščito črede pred plenilci. Želite izvedeti, kako pravilno skrbeti za te impresivne živali? Pripravili smo uporabne informacije in praktične nasvete, ki vam bodo pomagali razumeti njihovo vedenje in jim zagotoviti najboljši možen dom.
Preberi članek
24.03.2025
Kako psu postriči kremplje?
Tako kot nam rastejo nohti, tudi našim psom rastejo kremplji. Zato jih je pomembno redno krajšati in vzdrževati. Včasih skrb za kremplje ni bila tako pogosta, saj so psi preživeli več časa zunaj – tekli so po dvoriščih, asfaltu ali drugih trdih površinah, ki so jim kremplje naravno obrabljale. Danes pa to pogosto ni dovolj.
Preberi članek