
Terapija z živalmi
Živali lahko gojimo ne samo za gospodarsko uporabo ali kot preproste hišne ljubljenčke, ampak jih danes mnoge uporabljamo tudi v terapevtske namene. Veliko je raziskav, ki so pokazale pozitiven vpliv prisotnosti živali na duševno in telesno zdravje človeka. Učinki zooterapije ali animoterapije so zelo različni in odvisni od tega, kakšna žival nam pomaga do boljšega počutja.
Terapija s psom
Verjetno najbolj razširjeno in poznano področje zooterapije je kanisterapija oziroma terapija s psom, ki izkorišča pozitiven vpliv psov na človekovo zdravje in počutje. Njena najenostavnejša oblika je pravzaprav takrat, ko imamo psa doma. Lastniki psov so zaradi rednih sprehodov s svojim pasjim prijateljem v boljši fizični kondiciji. Gibanje na svežem zraku prispeva k zmanjšanju tveganja za debelost, srčni infarkt, sladkorno bolezen in druge civilizacijske bolezni, ki so tesno povezane s pomanjkanjem gibanja. Poleg tega se je pokazalo, da prisotnost pasjega spremljevalca zmanjša raven stresnih hormonov in, nasprotno, poveča raven endorfinov, oksitocina in dopamina.
Posebej izšolani terapevtski psi za pse imajo zelo širok spekter uporabe – primerni so za vrtce, da otrokom pomagajo razumeti vedenje psa in se izogniti nevarnosti napada neznanega psa, pomagajo otrokom in odraslim z duševnimi ali senzornimi motnjami, lahko bistveno izboljšajo duševno zdravje ljudi, ki trpijo za depresijo, in razveseljujejo starejše ljudi, ki se v življenju morda počutijo zapuščene, osamljene ali izgubljene. Večje pasme psov lahko s svojo prisotnostjo in telesno temperaturo delujejo tudi podporno pri rehabilitaciji bolnikov z mišično-skeletnimi težavami.
Terapija z mačko
Felinoterapija oziroma terapija z mačkami ni tako razširjena, a še vedno zelo uporabna. Pri uporabi mačk in s tem mačje terapije je zelo pomembno oceniti, katera mačka je zaradi svojega temperamenta primerna za to dejavnost. Mačke imajo lahko težave pri navezovanju stikov s tujci, pogosto ne marajo potovanj in sprememb v okolju ter se lahko nepredvidljivo odzovejo, če so prestrašene in pod stresom. Če pa najdemo mačko, ki uživa in ima rada to aktivnost, potem je mačja terapija izjemno prijetna in blagodejna. Prisotnost terapevtske mačke razbremeni stres, povzroči sprostitev in sprostitev, znižuje krvni tlak, ogreje prizadete predele, mačje predenje pa s svojimi vibracijami celo pripomore k zagonu procesov celjenja v mehkih tkivih in kosteh (mačke to uporabljajo, če so same poškodovane). ali bolan). Terapija z mačkami se uspešno uporablja pri bolnih otrocih in starejših v domovih ali institucionalnem varstvu.
Terapija s konji
Predvsem pri rehabilitaciji lokomotornega aparata otrok, rojenih z različnimi vrstami motenj, pa tudi po poškodbah hrbtenice, se hipoterapija uspešno uporablja ne le pri nas, ampak tudi v tujini (ne gre le za jahanje, kot se morda zdi na prvi pogled). Pravzaprav ta vrsta živalske terapije deluje z gibanjem celotnega telesa konja. Pri hipoterapiji se uporabljajo posebej izšolani konji ali poniji, ki morajo biti popolnoma mirne narave, jih je enostavno obvladovati in ne smejo kazati elementov agresije ali impulzivnosti. Če so ti pogoji izpolnjeni, je tovrstna zooterapija varna, zelo učinkovita, njeni rezultati pa so pogosto presenetljivi. Konji se uporabljajo tudi za otroke ali odrasle z depresijo, fobijami ali vedenjskimi motnjami. Že njihova prisotnost tem ljudem pomaga pri psihičnih težavah, tuje študije pa so celo pokazale primerljivo učinkovitost te živalske terapije s farmakoterapijo (zdravljenje z zdravili).
Več živali in terapije?
Relativno manj razširjene so terapije s pomočjo drugih živali, bodisi koz, glodalcev, dihurjev ali ptic. Te terapije še niso razvile celovite metodologije, vendar se zdi, da prisotnost skoraj vsake živali, ki se je klient ne boji, prinaša svoje koristi tako fizično kot psihično. Lastniki hišnih ljubljenčkov vseh vrst lahko to izkušnjo zagotovo večkrat potrdijo, naši živalski prijatelji pa nam več kot vračajo z ljubeznijo in skrbjo!
Povezani članki

09.07.2025
Zakaj kokoši kljuvajo jajca in kako jih tega odvaditi?
Kljunjenje jajc je ena najpogostejših slabih navad pri kokoših. Veliko rejcev se s to težavo ne zna spoprijeti in preizkušajo različne »babje nasvete« – na primer, da kokoš potopijo v vodo. Poglejmo si učinkovitejše in preizkušene metode, kako kokoši odvaditi te nezaželene navade.
Preberi članek
08.07.2025
Zakaj so antiparazitiki pomembni za naše hišne ljubljenčke?
Zdravje naših hišnih ljubljenčkov je za nas na prvem mestu – ne glede na to, ali gre za morsko prašičko, psa ali konja. Z redno nego in preventivo svoje živalske sopotnike ščitimo pred različnimi boleznimi. Ena najpogostejših groženj so paraziti, ki lahko povzročijo tako kožne težave kot tudi resne notranje bolezni. Prav zato je pomembno, da ne zanemarimo razglistenja in redno uporabljamo antiparazitike.
Preberi članek
07.07.2025
Kako vzrejati pegatke?
Pegatke izvirajo iz Afrike in naseljujejo različna okolja – od savan do deževnih gozdov. Od sedmih znanih vrst je najpogostejša navadna pegatka, pa tudi pegatka s pegami in čeladasta pegatka. Udomačitev je potekala pred približno 2000 leti na območju današnjega Maroka. Danes so pegatke priljubljene zaradi svoje uporabnosti in nezahtevnosti. Poglejmo si, kako jih pravilno vzrejati.
Preberi članek