-800x800.jpg)
Pravilna izbira in postavitev gnezda za nesnice
Gnezda za nesnice so pomemben element, ki ne sme manjkati v nobenem kokošnjaku. To so seveda mesta, kjer naj kokoši znesejo jajca. Pomen gnezd za nesnice je v zaščiti znesenih jajc – zaradi poševnega dna se jajca takoj odkotalijo v zbiralnik, ki je del gnezda, in ni več nevarnosti, da bi jih kokoši v gnezdu poškodovala. Poleg tega se tam ne morejo umazati in vam ne bo treba iskati skritih jajc po celem kokošnjaku. Da pa kokoši uporabljajo gnezda za nesnice, jim morajo biti všeč. Če jim niso všeč, se začnejo motati, tj. odlagati jajca, kjer se jim zdi prav. Poskrbite, da se kaj takega ne zgodi. Ključ so prava gnezda za nesnice na pravem mestu.
Velikost gnezda nesnic mora ustrezati pasmi kokoši
Dimenzije gnezda morajo ustrezati velikosti pasme kokoši, ki jo gojite. Biti morajo dovolj velika, da se kokoši udobno namestijo vanje in se ne počutijo utesnjene, vendar ne prevelika. Manjše kokoši bi lahko poskušale splezati v gnezdo po dve naenkrat in s tem bi izgubile potreben mir za nesnost. Veliko gnezdo bo prisililo nekatere kokoši, da izmečejo več stelje iz gnezda. Mere 35 × 40 × 40 cm (š × g × v) se štejejo za osnovno velikost prostora za kokoši v gnezdu nesnic (mere brez posode za jajca). Velike pasme kokoši bodo cenile, ko bo vsak parameter večji za približno 10 cm. Vendar imajo gnezda običajno nepravilno obliko, na primer kokošnjaki imajo običajno poševno streho, zato so te vrednosti le okvirne.Vrsta gnezd za polaganje
Izberite material, ki je enostaven za čiščenje
Praktična so gnezda iz umetne mase ali pocinkane pločevine ali kombinacija teh materialov. Plastična ali pločevinasta gnezda so enostavna za vzdrževanje, čista gnezda pa zmanjšajo možnost bolezni v kokošnjaku. Zato jih tudi največkrat najdete v ponudbi trgovin. Zaradi zahtevnejšega vzdrževanja lesena gnezda niso najboljša izbira, ne tista kupljena, kot tudi ne tista doma izdelana, čeprav jih lahko srečate na nekaterih domačih kmetijah. Les vpija iztrebke kokoši in čez nekaj časa tudi s temeljitim čiščenjem ne boste dosegli idealnega higienskega stanja. Gnezdo nato postane zatočišče za insekte in druge zajedavce. Pletena gnezda je najtežje očistiti. Poleg tega imajo pletena gnezda zelo omejeno sposobnost zaščite jajčec, če nimajo posode za shranjevanje jajc. Zato so bolj primerna le kot okrasni dodatek domu.
Vrsta gnezd za polaganje
Pet kokoši si lahko deli eno gnezdo nesnic. Če imate več kot pet, potrebujete več gnezd nesnic. Svojim kokošim lahko zagotovite več ločenih gnezd ali pa jim kupite povezana gnezda, s čimer boste prihranili prostor v kokošnjaku. Na primer, obstajajo dvojna gnezda - vsako z vhodom z ene strani - ali sklopi treh, štirih ali celo osmih gnezd. Komplet osmih gnezd za nesnice, sestavljen iz dveh vrst po štirih gnezd eno nad drugim, zadošča za do štirideset kokoši in hkrati prihrani veliko dragocenega prostora v kokošnjaku. Naletite lahko tudi na zunanja gnezda za odlaganje jajc, katerih vhodna stran je nameščena na zunanjo steno kokošnjaka - s tem prihranite prostor v kokošnjaku, jajca pa lahko nato poberete kar zunaj kokošnjaka, ni vam treba iti noter.
Gnezda za polaganje sodijo na miren kraj
Za gnezda nesnic v kokošnjaku poiščite mirnejši prostor brez prepiha in direktne sončne svetlobe, da kokoši ne motimo pri polaganju. Idealen je temen, a lahko dostopen kotiček, kjer zlahka poberete jajca. Vsekakor jih ne postavljajte blizu vhoda v kurnik. Ni nujno, da so gnezda postavljena na tla, lahko jih obesite tudi na steno, če dobite ustrezen tip gnezd. Na ta način imate lahko celo dve vrstici gnezd eno nad drugim.
Prava stelja za udobje in čistočo
V gnezdih nesnic ne sme manjkati stelje za udobje kokoši, pa tudi na tleh v kokošnjaku. Takrat bodo kokoši raje odšle v gnezda nest jajca. Sesekljana slama je vsekakor dobra izbira. Slama ima odlične vpojne lastnosti in bo pomagala ohranjati gnezdo čisto. Zahvaljujoč svoji sposobnosti vpijanja iztrebkov, slamnata stelja preprečuje tudi nastajanje vonjav. Če se vam po delavnici valjajo vreče z ostružki, lahko grobe ostružke uporabite tudi kot steljo. Vendar pa žagovina ni primerna, ker ustvarja preveč prahu in lahko povzroči zdravstvene težave kokošim, če jo zaužije. Gnezda lahko obložimo tudi s senom, vendar se izogibajte senu iz dolge trave – kokoši ga bodo grizle in dolge slamice bodo zamašile grlo, iz katerega je treba čim hitreje odstraniti neprebavljivo vsebino.
Povezani članki

31.03.2025
Vrste jajc
Ko rečemo »jajce«, večina ljudi takoj pomisli na kokošje jajce. Malo kdo si najprej predstavlja kakšno drugo vrsto. Vendar dobro vemo, da jajca nosijo tudi druge ptice – in nekatera so celo lahko dostopna. V trgovinah najpogosteje najdemo kokošja jajca, občasno pa tudi prepeličja. Druge vrste so precej redke. Poglejmo torej, katera jajca so užitna in kako se med seboj razlikujejo.
Preberi članek
30.03.2025
Reja alpak in lam
Reja lam in alpak postaja vse bolj priljubljena v Sloveniji. Rejci cenijo njihov miren in prijazen značaj, nizke zahteve glede vzdrževanja, vsestransko uporabo in eksotičen videz. Te živali lahko uspešno sobivajo na pašnikih z drugimi vrstami. Poleg tega so lame naravno dominantne in teritorialne, kar jim omogoča učinkovito zaščito črede pred plenilci. Želite izvedeti, kako pravilno skrbeti za te impresivne živali? Pripravili smo uporabne informacije in praktične nasvete, ki vam bodo pomagali razumeti njihovo vedenje in jim zagotoviti najboljši možen dom.
Preberi članek
24.03.2025
Kako psu postriči kremplje?
Tako kot nam rastejo nohti, tudi našim psom rastejo kremplji. Zato jih je pomembno redno krajšati in vzdrževati. Včasih skrb za kremplje ni bila tako pogosta, saj so psi preživeli več časa zunaj – tekli so po dvoriščih, asfaltu ali drugih trdih površinah, ki so jim kremplje naravno obrabljale. Danes pa to pogosto ni dovolj.
Preberi članek