

Avtor: Pavel Frček
29.03.2023
Pobarvana jajca kot simbol Velike noči
Eden glavnih simbolov velike noči so očitno velikonočna jajca, torej trdo kuhana ali izpihana okrašena jajca, ki jih imenujemo tudi pisanice. Kako je jajce postalo simbol najpomembnejšega krščanskega praznika, ki praznuje vstajenje Jezusa Kristusa in katerega bistvo je tudi praznovanje življenja in pozdrav pomladi?
Velika noč in okrašena jajca v preteklosti
Iz očitnih razlogov so jajca že dolgo veljala za simbol rojstva in življenja. Postala so običajen del Velike noči v 13. ali 14. stoletju. Sprva so imela le vlogo darila duhovnikom cerkve ali templja in so bila ob tej priložnosti posvečena. Postopoma se je ta običaj razširil – gospodinje so jajca dajale služabnikom, na božični večer pa so jajca postala miloščina za revne. V 17. stoletju so jih na primer otroci skupaj s sadjem ali pecivom začeli dobivati od botrov ali učiteljev. V tem času se je pojavila tudi tradicija dajanja jajc kolednikom kot nagrado za tako imenovano tepežkanje dekleta z bičem, kot smo ga vajeni danes.
Jajc za kolednike sprva niso barvali in so jih dajali surova, krašenje jajčnih lupin kot tako pa lahko zasledimo že v prazgodovini, okrašena jajca pa so se pojavila tudi v starem Egiptu, Perziji ali Sumerju, kjer so jih polagali v grobnice. Obarvana jajca so polagali v grobnice mrtvih kot simbol prehoda iz zemeljskega življenja v svet mrtvih – jajce v grobu je predstavljalo beg duše iz telesa.
Jajca so pogosto pobarvali rdeče, da bi spominjala na prelito kri Jezusa Kristusa, vendar je v primeru velikonočne pesmi ta barvita podoba dobila bolj vesel pomen - dekleta so rdeče pobarvana jajca prejela od fantov, ki so jim bili všeč. Rumena jajca naj bi spominjala na legendo o Kristusovem potovanju, na katerem je jajčne lupine spremenil v zlato, hkrati pa naj bi se nanašala na sonce, žito ali med. Modra barva je označevala upanje, saj je simbolizirala sveto vodo, zelena pa je bila barva narave in pomladi. Ob koledovanju so vedno dajali polna jajca, sodobna varianta so votla pisana jajca. Poleg tega so danes pobarvana kokošja jajca deloma nadomestila čokoladna jajca in celo umetna jajca pri dekoraciji doma in vrta.
Barvanje jajc je imelo tudi čisto praktičen pomen
V preteklosti je imelo barvanje jajc še en zanimiv in predvsem praktičen pomen. V 40-dnevnem postu, ki se konča na belo soboto, poleg mesa in mlečnih izdelkov niso bila dovoljena niti jajca. Te so se ves ta čas seveda kopičile, spomladi pa se lega kokoši poveča. Jajca so zato v pustnem času kuhali, da so jim podaljšali rok trajanja, da so zdržala do ponovne uporabe. In ravno barvanje jajc je pomagalo ločiti kuhana jajca od svežih.
Kako danes okrasiti velikonočna jajca
Dandanes lahko srečate veliko tehnik okraševanja jajc. Med najpreprostejšimi metodami sta poleg okraševanja z nalepkami, enobarvno barvanje in barvanje jajc z voskom. Ti načini dekoracije so tudi najbolj uporabljeni zaradi relativno enostavne izvedbe. Priljubljen je tudi nekoliko zahtevnejši večbarvno okraševanje ali jedkanje že pobarvanih jajc. Najzahtevnejši tehniki okraševanja jajc sta žica in strganje jajc ali lepljenje s slamo.
Povezani članki

31.03.2025
Vrste jajc
Ko rečemo »jajce«, večina ljudi takoj pomisli na kokošje jajce. Malo kdo si najprej predstavlja kakšno drugo vrsto. Vendar dobro vemo, da jajca nosijo tudi druge ptice – in nekatera so celo lahko dostopna. V trgovinah najpogosteje najdemo kokošja jajca, občasno pa tudi prepeličja. Druge vrste so precej redke. Poglejmo torej, katera jajca so užitna in kako se med seboj razlikujejo.
Preberi članek
30.03.2025
Reja alpak in lam
Reja lam in alpak postaja vse bolj priljubljena v Sloveniji. Rejci cenijo njihov miren in prijazen značaj, nizke zahteve glede vzdrževanja, vsestransko uporabo in eksotičen videz. Te živali lahko uspešno sobivajo na pašnikih z drugimi vrstami. Poleg tega so lame naravno dominantne in teritorialne, kar jim omogoča učinkovito zaščito črede pred plenilci. Želite izvedeti, kako pravilno skrbeti za te impresivne živali? Pripravili smo uporabne informacije in praktične nasvete, ki vam bodo pomagali razumeti njihovo vedenje in jim zagotoviti najboljši možen dom.
Preberi članek
24.03.2025
Kako psu postriči kremplje?
Tako kot nam rastejo nohti, tudi našim psom rastejo kremplji. Zato jih je pomembno redno krajšati in vzdrževati. Včasih skrb za kremplje ni bila tako pogosta, saj so psi preživeli več časa zunaj – tekli so po dvoriščih, asfaltu ali drugih trdih površinah, ki so jim kremplje naravno obrabljale. Danes pa to pogosto ni dovolj.
Preberi članek