Petelin in njegova vloga v jati
Domače kokoši imajo dvojno korist, poleg mesa jih redijo tudi za jajca, ki jih lahko v nekaj minutah pripravimo v kuhinji na več načinov. Iz piščančjega mesa in jajc lahko človek svoje telo oskrbi s kakovostnimi živalskimi beljakovinami in poleg tega uživa v dobrem obroku.
Zato ne preseneča, da je reja kokoši tako razširjena. Vendar tista na podeželju ne zadostuje za pokritje vsega povpraševanja, zato so za velike kmetije vzrejali posebne brojlerske pasme piščancev.
Malo kmetovanje pa danes tudi v mestih doživlja preporod. Če želite hraniti piščance za meso in jajca, morate dobiti petelina za piščance. Kakšna je njegova vloga v jati in kako se lotiti njegove selekcije? Berite v naslednjih vrsticah.
Kako izbrati pravega?
Za vzrejo vedno izberite tujega petelina. Tudi če ste vzgojili lastne kokoši, ki so dale lepega petelina, ga zamenjajte s kom drugim ali ga prodajte in dobite nesorodnega iz drugega legla.
Logično, če bi bil petelin v sorodu s kokošmi, bi se poslabšala sposobnost preživetja piščancev, slabša valilnost ali se pojavijo drugi nezaželeni pojavi, povezani z vzrejo kokoši.
Telo
Samec, namenjen za vzrejo, se imenuje plemenjak. Pri ocenjevanju, ali plemenjak izpolnjuje standard vzreje, je treba uporabiti strožji pristop.
Plemenjak mora na splošno izpolnjevati te pogoje, izgledati zdrav in imeti:
- ravne prste
- nekrižani kljun
- ravno odzadaj
- obokane prsi
- redni greben
- popolna zastava
- ravni režnji
- iskrivo oko
- rumena koža na nogah
- pravilno zraslo in obarvano perje
Narava
Za rejca je pomembno, kako se bo petelin obnašal do drugih kokoši. Njegova narava v zvezi s tem se lahko začne manifestirati v samo nekaj tednih. Običajno lahko petelin v sedmem tednu, potem ko najde nekaj slastnega za pod zob, že začne s tako imenovanim "žvečenjem" in s tem napove ostalim kokošim, da pridejo jest.
Na žalost je pri tako majhni starosti nemogoče povedati, kako se bo petelin obnašal do vas. Počakati je treba do približno enega leta, ko bo opazno, ali gre za mirnega petelina, ali pa bo do vas agresiven, kar se poleg neželenega kljuvanja lahko kaže tudi z jeznim tekanjem za hrbtom.
Nenazadnje karakter daje tudi pasma. Z rednim stikom in mirnim ravnanjem je mogoče dobro ukrotiti, na primer izvirno pasmo - češko kokoš, ki je bolj primerna za manjše hobi kmetije (Dráb, 2018).
Poglavar in zaščitnik
Petelin je rojen vodja in skrbi za red v kokošnjaku. Druge kokoši se mu prilagajajo in v kokošnjaku je zato mirno. Brez petelina pa lahko pride do bojev med kokošmi za namišljeno vodilno mesto.
Kokoš se ob njem počuti varno in prav je tako. Ob nepovabljenem obisku bo petelin branil svoje kokoši, kolikor bo le mogel.
Petelini in kokoši so del naše kulture in kot del ljudskega slovstva se njihova zapuščina prenaša iz roda v rod – le kdo se ne spomni pravljice O petelinu in kokoši?
Za razliko od pravljice, v kateri petelin nastopa kot skopuh, pa so petelini radodarni. Če najdejo kaj okusnega za jesti, o tem brez obotavljanja obvestijo druge kokoši in jim delijo hrano.
Osemenjevalec
Ena od pomembnih vlog v jati piščancev je reproduktivna vloga petelina. Rejec naj izbere zdravega plemenjaka, da kasneje domov ne prinese apatičnega petelina, ki noče opravljati svojega dela. V zvezi s parjenjem je priporočljivo, da se petelinu zaokroži kremplje z žaganjem, da ne poškoduje kokoši med parjenjem.
Ali ste vedeli?
Morda ne boste verjeli, a predniki domače kokoši prihajajo iz daljne Azije. V Evropi je bila udomačena v 1. tisočletju pred našim štetjem in je zaradi nenadomestljive gospodarske koristi razširjena še danes.
Viri: Dráb, J., Reja češke kokoši, 2018, diplomsko delo, JČU, České Budějovice
Povezani članki
19.11.2024
Kako pripraviti zajce na zimo?
Čeprav so zajci razmeroma trdožive živali, zima prinaša določene izzive tako za kunce kot za nas, njihove rejce. Da bodo zimo preživeli zdravi in v dobrem počutju, jim je treba pripraviti primerno okolje in se izogibati stvarem, ki zajce motijo. V današnjem članku si bomo ogledali, kako skrbeti za kunca in kako naj bi izgledala takšna priprava na zimo oziroma nega v mrzlem vremenu.
15.11.2024
Ali ima pes lahko kosti?
Verjetno ste že slišali, da psi ne smejo jesti kosti. Po drugi strani pa nekateri verjamejo, da kosti psom niso škodljive. Resnica je nekje na sredini, zato si skupaj poglejmo, katere kosti so varne za uživanje psov.
13.11.2024
Kako zaščititi pasje tačke pozimi?
Zimske zabave ne obožujejo le otroci, ampak tudi naši štirinožni prijatelji Hkrati pa hladno in zmrznjeno vreme prinaša nelagodje, ki vpliva tudi na pasje tačke. Skrb zanje je torej nepogrešljiv del teh mrzlih dni. Sneg, sol na cestišču in temperature pod lediščem lahko povzročijo resne težave, kot so draženje, razpoke ali bolečine. Kako torej najbolje zaščititi pasje tačke pozimi?
Preberi članek