
Ohranjanje piščancev v majhnem prostoru - na kaj morate biti pozorni
Skrb za domače kokoši ne pomeni nujno, da morate imeti hišo z velikim vrtom, na katerem bi bilo veliko prostora namenjenega kokošim. Pod določenimi pogoji lahko postanete strastni rejci tudi v urbanem okolju ali v manjših bivališčih na vasi. Neprimerne razmere in nespoštovanje okolja pa lahko povzročijo težave ne samo sami perutnini, ampak tudi vam.
Dom in ne zapor
Vsak živalski spremljevalec zahteva svoj teritorij in občutek doma. Če želite gojiti piščance v majhnem prostoru, morate kupiti le majhno število piščancev. Vsak naj ima določen prostor v kokošnjaku samo zase (navedeno je 40 x 40 cm, odvisno pa je tudi od velikosti kokošnjaka). Če se le da, jim zagotovite tudi izpust na prosto. Tu pa velja pravilo, da večji kot je prostor za kokoši, tem bolje.
Pravilna lokacija kokošnjaka
Svetloba, ampak... Zadostna količina sončne svetlobe piščancem koristi, tako kot vpliva na njihovo psihično razpoloženje. Če pa se radi sončite, bodite prepričani, da pri perutnini ni tako. Veliko bolj koristno bo, če kokošnjak postavite v senco. Vročina bi lahko povzročila toplotni stres, ki bi v najslabšem primeru lahko povzročil smrt. Nasprotno, veliko bolje so prilagojeni na bivanje v mrazu – če nimate drugega primernega prostora za vzrejo, uporabite različne predmete za senčenje kokošnjaka. Deževno vreme pa zahteva, da je njihov življenjski prostor čim bolje skrit, da se vaši živalski prijatelji ne zmočijo. Odlična izbira so kokošnjaki s pokritim prostorom, kot je kurnik Berlin ali Valencija.
Omogočanje dostopa do kokošnjaka bo prednost, zlasti če se redno dopolnjujeta krmljenje in voda. Tudi v tem kontekstu je treba ustrezno urediti objekte, da bo mogoče kje postaviti krmilnike in napajalnike.
Vsaka vrsta ima svoj značaj
Na začetku je pomembno razmisliti, kakšno pasmo kokoši nabaviti. Ne razlikujejo se le po toleranci, velikosti znesenih jajc, ampak tudi po svojih specifičnih zahtevah – te jih lahko ali pa tudi ne vnaprej določijo za vzrejo kokoši v majhnem prostoru. Večji ko je tip kokoši, več je potrebnega prostora za kokoši. Zato razmislite, ali bi bilo bolje kupiti manj velikih ali obratno. Plymouths so na primer mirne narave in zelo vzdržljivi, hibridi pa lahko znesejo do okoli 300 jajc na leto.
Bodite obzirni
Upoštevajte svojo okolico, ne glede na to, ali živite v mestu ali na podeželju. Kakorkoli že, na večini območij kokošnjake sploh ni treba prijavljatii, a preverite tole dejstvo - pri nas so prednost leseni kokošnjaki, za katere ne potrebujete gradbenega dovoljenja. Bodite pozorni do sosedov in jim vnaprej povejte svojo namero. Preprečite, da bi kokoši pobegnile na tujo posest – po odloku rejne živali ne smejo ogrožati in nadlegovati sodržavljanov. Več o faktorju bližnjih prebivalcev in o tem, kaj pričakovati pri vzreji v urbanem okolju, smo pisali v prispevku Katere rejne živali se lahko redijo v mestu?
Pa pojdimo k temu!
Reja piščancev na majhnem prostoru lahko za perutnino še vedno pomeni mirno in dostojno življenje. Ob upoštevanju vseh pravil boste lahko opazovali njihovo zadovoljstvo in zdrav videz, poleg tega pa bodo redno odlagale kvalitetna jajčeca in vam polepšale dan.
Povezani članki

09.07.2025
Zakaj kokoši kljuvajo jajca in kako jih tega odvaditi?
Kljunjenje jajc je ena najpogostejših slabih navad pri kokoših. Veliko rejcev se s to težavo ne zna spoprijeti in preizkušajo različne »babje nasvete« – na primer, da kokoš potopijo v vodo. Poglejmo si učinkovitejše in preizkušene metode, kako kokoši odvaditi te nezaželene navade.
Preberi članek
08.07.2025
Zakaj so antiparazitiki pomembni za naše hišne ljubljenčke?
Zdravje naših hišnih ljubljenčkov je za nas na prvem mestu – ne glede na to, ali gre za morsko prašičko, psa ali konja. Z redno nego in preventivo svoje živalske sopotnike ščitimo pred različnimi boleznimi. Ena najpogostejših groženj so paraziti, ki lahko povzročijo tako kožne težave kot tudi resne notranje bolezni. Prav zato je pomembno, da ne zanemarimo razglistenja in redno uporabljamo antiparazitike.
Preberi članek
07.07.2025
Kako vzrejati pegatke?
Pegatke izvirajo iz Afrike in naseljujejo različna okolja – od savan do deževnih gozdov. Od sedmih znanih vrst je najpogostejša navadna pegatka, pa tudi pegatka s pegami in čeladasta pegatka. Udomačitev je potekala pred približno 2000 leti na območju današnjega Maroka. Danes so pegatke priljubljene zaradi svoje uporabnosti in nezahtevnosti. Poglejmo si, kako jih pravilno vzrejati.
Preberi članek