Ločitvena tesnoba pri psih
Pavel Frček

Avtor: Pavel Frček

17.12.2024

Ločitvena tesnoba pri psih

Ločitvena tesnoba je ena najpogostejših vedenjskih motenj pri psih. Gre za težavo, ki negativno vpliva na življenje tako psa kot njegovega lastnika. Kaj točno je to in kako preprečiti to težavo pri vedenju psa?

Govori

Separacijska tesnoba je stanje, ko pes doživi hud stres ali paniko v situacijah, ko je ločen od lastnika ali od znanega okolja. Separacijska tesnoba se pri psu najpogosteje kaže s prekomernim lajanjem, tuljenjem ali cviljenjem, destruktivnim vedenjem, ko pes uničuje vse v svoji bližini ali z uriniranjem ali iztrebljanjem v hiši. Pes je nemiren, lahko teka sem in tja, njegovi pojavi pa se lahko stopnjujejo do agresivnega vedenja. Manifestacije stresa pri psu se lahko razlikujejo glede na naravo psa in stopnjo stresa. Po vrnitvi lastnika ga pes navdušeno sprejme do pretiravanja, ga spremlja na vsakem koraku in težko prenaša vsako ločitev (npr. zaprtje v drugi sobi). Zgoraj omenjene manifestacije se lahko pojavijo tudi v prisotnosti lastnika, če je dostop do njega prepovedan ali če pes ne more pritegniti njegove pozornosti.

Terapija

Ločitvena tesnoba pri psih in njeno zdravljenje vključujeta vztrajno treniranje in v hujših primerih pomoč z zdravili, ki psu pomagajo pri soočanju s stresom. Jemanje zdravil pa je vedno treba kombinirati z vedenjsko terapijo, saj zdravila sama običajno ne rešijo težave, ampak le zatrejo njene simptome. Osnovno pravilo pri vzgoji psa je, da psa za takšno vedenje ne smete kaznovati. Nemirni pes ne bo povezoval kazni z vedenjem, ki ni neposredno pred njo, zato s kaznijo ne bo ničesar rešil.

Preprečevanje

Preprečevanje je najučinkovitejše zdravilo za ločitveno tesnobo pri psih. Psa je treba že od malega postopoma navajati na samoto. Sprva psa pustite samega le nekaj minut in postopoma podaljšujte čas ločitve. Najprej odidite v drug prostor, nato skozi glavna vrata in postopoma povečujte intervale odhodov. Opazujte, kako se pes obnaša in ga za pozitivne reakcije pohvalite in nagradite. Poskusite ustvariti in nato slediti redni dnevni rutini, to bo psu dalo občutek varnosti. Priskrbite mu igrače in igre, da ga boste zaposlili. Interaktivne igrače ali priboljški, skriti v sestavljankah, bodo psa zaposlili dlje časa in mu pomagali preusmeriti pozornost. Vedno peljite psa ven na kratko vadbo ali igro, preden odidete. Omejite dolga poslavljanja in pozdrave.

Ločitvena tesnoba je zahteven problem, a s potrpežljivostjo in pravimi metodami jo je mogoče obvladati ali vsaj omiliti. Če že od malih nog posvečate čas in pozornost temu, kako se vaš pes počuti, lahko njemu in sebi močno olajšate življenje.

Povezani članki

Vrste jajc

31.03.2025

Vrste jajc

Ko rečemo »jajce«, večina ljudi takoj pomisli na kokošje jajce. Malo kdo si najprej predstavlja kakšno drugo vrsto. Vendar dobro vemo, da jajca nosijo tudi druge ptice – in nekatera so celo lahko dostopna. V trgovinah najpogosteje najdemo kokošja jajca, občasno pa tudi prepeličja. Druge vrste so precej redke. Poglejmo torej, katera jajca so užitna in kako se med seboj razlikujejo.

Preberi članek
Reja alpak in lam

30.03.2025

Reja alpak in lam

Reja lam in alpak postaja vse bolj priljubljena v Sloveniji. Rejci cenijo njihov miren in prijazen značaj, nizke zahteve glede vzdrževanja, vsestransko uporabo in eksotičen videz. Te živali lahko uspešno sobivajo na pašnikih z drugimi vrstami. Poleg tega so lame naravno dominantne in teritorialne, kar jim omogoča učinkovito zaščito črede pred plenilci. Želite izvedeti, kako pravilno skrbeti za te impresivne živali? Pripravili smo uporabne informacije in praktične nasvete, ki vam bodo pomagali razumeti njihovo vedenje in jim zagotoviti najboljši možen dom.

Preberi članek
Kako psu postriči kremplje?

24.03.2025

Kako psu postriči kremplje?

Tako kot nam rastejo nohti, tudi našim psom rastejo kremplji. Zato jih je pomembno redno krajšati in vzdrževati. Včasih skrb za kremplje ni bila tako pogosta, saj so psi preživeli več časa zunaj – tekli so po dvoriščih, asfaltu ali drugih trdih površinah, ki so jim kremplje naravno obrabljale. Danes pa to pogosto ni dovolj.

Preberi članek