Listje - grabiti ali ne grabiti?

Avtor: Luboš Burda

24.11.2023

Listje - grabiti ali ne grabiti?

S prihodom jeseni se pojavi dilema, ali grabiti listje ali ne. S tem vprašanjem se vsako leto ne ukvarjamo samo mi, ampak tudi številni drugi vrtnarji, katerih mnenja se pogosto razlikujejo. Pridite in preverite, kakšne so možnosti.

Letne stiske s kupom listja

Vsak vrtnar si med pripravo vrta na zimo predstavlja neskončne plasti listja, ki jih mora obdelati. In zato bi najraje pustil vse tako, kot je narava uredila. Toda ali bi bila to dobra odločitev?


Začnimo s situacijo, ko pustimo, da vse miruje. Listje je odpadlo, zima prihaja in listje še vedno leži, kot je narava uredila. Pod njegovim pokrovom se začnejo odvijati procesi, med katerimi listi zadržujejo vlago v tleh in jo varujejo pred zmrzovanjem. Ob tem se sproščajo vitamini in druge pomembne snovi, ki pomagajo pri pognojevanju trate. Na ta način lahko preprečimo tudi plevel, ki se sicer skuša razrasti na nezaželenih mestih. Pozimi lahko svoj dom v listih najdejo žuželke, ježi ali ličinke in gosenice metuljev ter razni škodljivci in bolezni, ki se lahko po zimi lotijo ​​naših rastlin. Spomladi se vsa narava začne prebujati in veselimo se cvetočega vrta, zelenih dreves in tudi lepo zelene in zdrave trate. Žal bomo pogosto soočeni z mokrim listjem, ki bo tvorilo gnilobo, ki jo bo zelo težko požeti, sčasoma pa bomo odkrili trato, pod katero bodo zaradi pomanjkanja svetlobe ostale le pleše.


In kako je videti druga različica zgodbe? Vse listje je že odpadlo in vržemo se v pošteno grabljenje. Listje bodisi sežgemo bodisi odnesemo na biološke odpadke. Spomladi nas čaka trata brez dela, že pripravljena na naslednjo rastno sezono. Lahko ji pomagamo s substratom za trato, ki bo izboljšal kakovost tal.


In kako združiti ti dve dejavnosti? Listje pograbite, za lažje delo uporabite puhalnike ali sesalnike, da trate čez zimo ne obremenjujete, vendar ne sežigajte in ne odnašajte na biološke odpadke. Podatki so lahko primeren pomočnik pri kompostiranju. Za kompost so primerni listi poljubnega sadnega drevja, okrasnih grmovnic ali na primer javorjev, ki se hitro razgradijo. Nasprotno pa je pri orehih in hrastu opaziti počasnejši proces razgradnje. Lahko se uporablja tudi kot zastirka korenin dreves ali občutljivejših grmovnic, estetsko funkcijo pa bolje zagotovi z mulčenjem z lubjem.

Gibanja na svežem zraku ni nikoli dovolj

Čeprav kopanje ni ravno priljubljena dejavnost, se mu splača posvetiti čas. Nagrajeni bomo s čudovito zelenico in gibanjem na svežem zraku, ki ga je zadnja leta žal vedno manj.

Povezani članki

Vrste jajc

31.03.2025

Vrste jajc

Ko rečemo »jajce«, večina ljudi takoj pomisli na kokošje jajce. Malo kdo si najprej predstavlja kakšno drugo vrsto. Vendar dobro vemo, da jajca nosijo tudi druge ptice – in nekatera so celo lahko dostopna. V trgovinah najpogosteje najdemo kokošja jajca, občasno pa tudi prepeličja. Druge vrste so precej redke. Poglejmo torej, katera jajca so užitna in kako se med seboj razlikujejo.

Preberi članek
Reja alpak in lam

30.03.2025

Reja alpak in lam

Reja lam in alpak postaja vse bolj priljubljena v Sloveniji. Rejci cenijo njihov miren in prijazen značaj, nizke zahteve glede vzdrževanja, vsestransko uporabo in eksotičen videz. Te živali lahko uspešno sobivajo na pašnikih z drugimi vrstami. Poleg tega so lame naravno dominantne in teritorialne, kar jim omogoča učinkovito zaščito črede pred plenilci. Želite izvedeti, kako pravilno skrbeti za te impresivne živali? Pripravili smo uporabne informacije in praktične nasvete, ki vam bodo pomagali razumeti njihovo vedenje in jim zagotoviti najboljši možen dom.

Preberi članek
Kako psu postriči kremplje?

24.03.2025

Kako psu postriči kremplje?

Tako kot nam rastejo nohti, tudi našim psom rastejo kremplji. Zato jih je pomembno redno krajšati in vzdrževati. Včasih skrb za kremplje ni bila tako pogosta, saj so psi preživeli več časa zunaj – tekli so po dvoriščih, asfaltu ali drugih trdih površinah, ki so jim kremplje naravno obrabljale. Danes pa to pogosto ni dovolj.

Preberi članek