Listje - grabiti ali ne grabiti?

Avtor: Luboš Burda

24.11.2023

Listje - grabiti ali ne grabiti?

S prihodom jeseni se pojavi dilema, ali grabiti listje ali ne. S tem vprašanjem se vsako leto ne ukvarjamo samo mi, ampak tudi številni drugi vrtnarji, katerih mnenja se pogosto razlikujejo. Pridite in preverite, kakšne so možnosti.

Letne stiske s kupom listja

Vsak vrtnar si med pripravo vrta na zimo predstavlja neskončne plasti listja, ki jih mora obdelati. In zato bi najraje pustil vse tako, kot je narava uredila. Toda ali bi bila to dobra odločitev?


Začnimo s situacijo, ko pustimo, da vse miruje. Listje je odpadlo, zima prihaja in listje še vedno leži, kot je narava uredila. Pod njegovim pokrovom se začnejo odvijati procesi, med katerimi listi zadržujejo vlago v tleh in jo varujejo pred zmrzovanjem. Ob tem se sproščajo vitamini in druge pomembne snovi, ki pomagajo pri pognojevanju trate. Na ta način lahko preprečimo tudi plevel, ki se sicer skuša razrasti na nezaželenih mestih. Pozimi lahko svoj dom v listih najdejo žuželke, ježi ali ličinke in gosenice metuljev ter razni škodljivci in bolezni, ki se lahko po zimi lotijo ​​naših rastlin. Spomladi se vsa narava začne prebujati in veselimo se cvetočega vrta, zelenih dreves in tudi lepo zelene in zdrave trate. Žal bomo pogosto soočeni z mokrim listjem, ki bo tvorilo gnilobo, ki jo bo zelo težko požeti, sčasoma pa bomo odkrili trato, pod katero bodo zaradi pomanjkanja svetlobe ostale le pleše.


In kako je videti druga različica zgodbe? Vse listje je že odpadlo in vržemo se v pošteno grabljenje. Listje bodisi sežgemo bodisi odnesemo na biološke odpadke. Spomladi nas čaka trata brez dela, že pripravljena na naslednjo rastno sezono. Lahko ji pomagamo s substratom za trato, ki bo izboljšal kakovost tal.


In kako združiti ti dve dejavnosti? Listje pograbite, za lažje delo uporabite puhalnike ali sesalnike, da trate čez zimo ne obremenjujete, vendar ne sežigajte in ne odnašajte na biološke odpadke. Podatki so lahko primeren pomočnik pri kompostiranju. Za kompost so primerni listi poljubnega sadnega drevja, okrasnih grmovnic ali na primer javorjev, ki se hitro razgradijo. Nasprotno pa je pri orehih in hrastu opaziti počasnejši proces razgradnje. Lahko se uporablja tudi kot zastirka korenin dreves ali občutljivejših grmovnic, estetsko funkcijo pa bolje zagotovi z mulčenjem z lubjem.

Gibanja na svežem zraku ni nikoli dovolj

Čeprav kopanje ni ravno priljubljena dejavnost, se mu splača posvetiti čas. Nagrajeni bomo s čudovito zelenico in gibanjem na svežem zraku, ki ga je zadnja leta žal vedno manj.

Povezani članki

Kako pripraviti zajce na zimo?

19.11.2024

Kako pripraviti zajce na zimo?

Čeprav so zajci razmeroma trdožive živali, zima prinaša določene izzive tako za kunce kot za nas, njihove rejce. Da bodo zimo preživeli zdravi in ​​v dobrem počutju, jim je treba pripraviti primerno okolje in se izogibati stvarem, ki zajce motijo. V današnjem članku si bomo ogledali, kako skrbeti za kunca in kako naj bi izgledala takšna priprava na zimo oziroma nega v mrzlem vremenu.

Preberi članek
Ali ima pes lahko kosti?

15.11.2024

Ali ima pes lahko kosti?

Verjetno ste že slišali, da psi ne smejo jesti kosti. Po drugi strani pa nekateri verjamejo, da kosti psom niso škodljive. Resnica je nekje na sredini, zato si skupaj poglejmo, katere kosti so varne za uživanje psov.

Preberi članek
Kako zaščititi pasje tačke pozimi?

13.11.2024

Kako zaščititi pasje tačke pozimi?

Zimske zabave ne obožujejo le otroci, ampak tudi naši štirinožni prijatelji  Hkrati pa hladno in zmrznjeno vreme prinaša nelagodje, ki vpliva tudi na pasje tačke. Skrb zanje je torej nepogrešljiv del teh mrzlih dni. Sneg, sol na cestišču in temperature pod lediščem lahko povzročijo resne težave, kot so draženje, razpoke ali bolečine. Kako torej najbolje zaščititi pasje tačke pozimi?

Preberi članek

NAGRADNA IGRA: Prijavite se na novice

in si zagotovite dopolnilno krmo ACIDOMID.