Katere so vrste medu?
Pavel Frček

Avtor: Pavel Frček

19.08.2024

Katere so vrste medu?

Med je blagodejno živilo, ki ga čebele pridelajo iz nektarja cvetlic ali medene rose. Obstaja veliko vrst medu, ki se razlikujejo po okusu, barvi, aromi in sestavi glede na poreklo – ali gre za cvetlični ali manov med. Pridite in preverite, za kaj je med primeren, in spoznajte njegove najpogosteje uporabljane, a tudi posebne vrste.

Cvetlični med

Cvetlični med, znan tudi kot nektar, izdelujejo čebele iz nektarja cvetlic. Ta med je ponavadi svetlejše barve in slajšega okusa, vendar se razlikuje glede na vrsto cvetov, s katerih čebele zbirajo nektar. Cvetlični med tudi hitreje kristalizira. To je posledica sestave medu, ki vsebuje večjo količino enostavnih sladkorjev, kot sta glukoza in fruktoza.


Akacijev med je svetel, skoraj prozoren in blagega sladkega okusa. Priljubljen je tudi zaradi arome in okusa po akacijevih cvetovih. Akacijev med ima visok delež fruktoze, zato počasi kristalizira in dolgo ostane tekoč.


Lipov med je razmeroma redka, a zelo priljubljena vrsta. Je svetle do jantarne barve in izrazitega okusa po lipi. Pogosteje ga najdemo v kombinaciji z lipovim medom.


Med oljne ogrščice je lepo rumene barve, vendar zelo hitro kristalizira. Zato se čebelarji pogosto poslužujemo paše, to je predelave medu v fino kristalno maso.

Zelo pogosta vrsta medu je med iz travniškega cvetja, ki vsebuje več rastlin. Zato ga imenujemo tudi poliflorni (večvrstni) med. Ta vrsta je izbrana že v drugi polovici maja in je zelo sladkega okusa. Kristalizacija se pojavi v nekaj dneh ali tednih.

Med medu

Manov med, uporabnikom bolj poznan kot gozdni med, je pridelan iz medu, sladke tekočine, ki jo proizvajajo listne uši in druge žuželke, ki se hranijo s sokovi dreves. Med medu je temnejši, pogosto celo črn in za razliko od cvetličnega ostane zelo dolgo v tekoči obliki. Kakovost medu prepoznate po izrazitejšem okusu, aromi in večji vsebnosti mineralov. Slabost je slabša prebavljivost.

Medeno roso pridobivajo iz dveh vrst dreves – listavcev in iglavcev. Najpogosteje se srečujemo z medom smreke in jelke.

Posebne vrste medu

Med manj običajne medove bi lahko uvrstili na primer manuka med, ki prihaja iz cvetov grma manuke, ki ga najdemo predvsem na Novi Zelandiji. Ta redka vrsta se prideluje le nekaj tednov na leto, ko grmi cvetijo (od novembra do januarja). Znan je po antibakterijskih in antioksidativnih učinkih, ki jih povzroča prisotnost snovi metilglioksal. Med ima izrazit okus z grenkim pridihom.

Sivkin med je priljubljen zaradi nežnega, cvetličnega okusa in arome. Barva je svetlo rumena do svetlo jantarna. Ta med se pogosto uporablja v gastronomiji, cenjen pa je tudi zaradi svojih antioksidativnih in protiglivičnih lastnosti.

Med je nenadomestljiv naravni izdelek, ki ponuja širok spekter zdravilnih učinkov in okusa. Vsaka vrsta je izjemna s svojimi edinstvenimi lastnostmi in kasnejšo uporabo. Zato vsekakor ne sme manjkati v nobenem gospodinjstvu.

Povezani članki

Kako pripraviti zajce na zimo?

19.11.2024

Kako pripraviti zajce na zimo?

Čeprav so zajci razmeroma trdožive živali, zima prinaša določene izzive tako za kunce kot za nas, njihove rejce. Da bodo zimo preživeli zdravi in ​​v dobrem počutju, jim je treba pripraviti primerno okolje in se izogibati stvarem, ki zajce motijo. V današnjem članku si bomo ogledali, kako skrbeti za kunca in kako naj bi izgledala takšna priprava na zimo oziroma nega v mrzlem vremenu.

Preberi članek
Ali ima pes lahko kosti?

15.11.2024

Ali ima pes lahko kosti?

Verjetno ste že slišali, da psi ne smejo jesti kosti. Po drugi strani pa nekateri verjamejo, da kosti psom niso škodljive. Resnica je nekje na sredini, zato si skupaj poglejmo, katere kosti so varne za uživanje psov.

Preberi članek
Kako zaščititi pasje tačke pozimi?

13.11.2024

Kako zaščititi pasje tačke pozimi?

Zimske zabave ne obožujejo le otroci, ampak tudi naši štirinožni prijatelji  Hkrati pa hladno in zmrznjeno vreme prinaša nelagodje, ki vpliva tudi na pasje tačke. Skrb zanje je torej nepogrešljiv del teh mrzlih dni. Sneg, sol na cestišču in temperature pod lediščem lahko povzročijo resne težave, kot so draženje, razpoke ali bolečine. Kako torej najbolje zaščititi pasje tačke pozimi?

Preberi članek

NAGRADNA IGRA: Prijavite se na novice

in si zagotovite dopolnilno krmo ACIDOMID.