Katere rastline gojiti v ogradi za kokoši?
Pavel Frček

Avtor: Pavel Frček

04.04.2024

Katere rastline gojiti v ogradi za kokoši?

Skrb za piščance je raznolika. Ne vključuje le kakovostnega hranjenja, temveč tudi primerno okolje, v katerem se lahko prosto gibljejo in iščejo hrano. Olajšajte kokošim delo in v ogradi gojite rastline, ki so koristne za njihovo zdravje in tudi za pestrost njihove hrane.


Piščančji tek

Kokošji tek je eden od osnovnih dejavnikov, ki osrečujejo naše kokoši. In zahvaljujoč temu imamo tudi hranljiva in okusna jajca. Če nimate kokošnjaka z izpustom in ne želite, da bi kokoši kar tekali po vrtu, da vam ne uničijo gredic, priporočamo, da si nabavite ločen izpust, ki zagotavlja dovolj gibanja. In kakšne rastline gojiti za piščance v ograjenem prostoru?


Zelišča in trave

Zelišča ne delujejo zdravilno samo na nas, ampak tudi na naše kokoši. Na zdravje odlično vplivajo na primer kopriva, regrat, trpotec, pa tudi meta, kamilica in koper, ki imajo antioksidativne lastnosti in pomagajo imunskemu sistemu kokoši. Ne morete zgrešiti z rmanom, ki vsebuje veliko pomembnih mineralov in vitaminov.


Kokoši uživajo tudi deteljo, ki je odličen vir vlaknin in beljakovin, ali šaš, ki pomaga pri boljši prebavi kokoši. Svojo uporabo lahko najdejo tudi okrasne trave, ki ščitijo druge rastline pred kopanjem in kljuvanjem kokoši.


Zelenjava in sadje

Od zelenjave vsekakor ne prezirajo peteršilja, ki je zanje močno aromatičen in zagotavlja blagodejne snovi, kot so vitamin A, C in K. Bogat vir hranil je tudi špinača. Vsebuje železo, kalcij in vitamine. Njeni listi bodo kokošim zagotovili pomembno prehrano, zanje pa so tudi okusna poslastica.

Jagode so odličen vir vitamina C in antioksidantov za piščance. Služila jim bo tudi kot osvežilna poslastica v vročem poletju. Podobno je z malinami, ki imajo prav tako visoko vsebnost vlaknin, ki podpirajo zdravje prebavnega trakta kokoši.


Drevesa in grmovnice

Hrano za kokoši najdemo tudi okoli dreves in grmovja. Drevesa jim v poletnih dneh dajejo tudi senco. Sadno drevje kokošim ne nudi le sadne pojedine, temveč tudi žuželke. Poleg teh dreves je priporočljivo gojiti tudi hrast, oreh ali lesko. Omeniti velja tudi vitaminsko bogat rakitovec. Grmovje uporabljajo kot zavetje, tako pozimi kot poleti. Izberite maline, ribez, vrtnice, lila, robide in še več.


Če kokošim primanjkuje nekaterih vitaminov in drugih koristnih snovi, ne oklevajte in uporabite vitamine za kokoši kot prehransko dopolnilo.


Ne pozabite, da niso vse rastline varne za kokoši. Sem spadajo na primer azaleja, narcisa, oleander ali čebula. Zato zagotovite, da so rastline v ogradi neškodljive in jim prinesejo največ koristi. S pravilno izbranimi rastlinami lahko pripomorete k boljšemu zdravju in počutju vaših kokoši ter hkrati obogatite njihovo prehrano z naravnimi in prehransko dragocenimi sestavinami.

Povezani članki

Vrste jajc

31.03.2025

Vrste jajc

Ko rečemo »jajce«, večina ljudi takoj pomisli na kokošje jajce. Malo kdo si najprej predstavlja kakšno drugo vrsto. Vendar dobro vemo, da jajca nosijo tudi druge ptice – in nekatera so celo lahko dostopna. V trgovinah najpogosteje najdemo kokošja jajca, občasno pa tudi prepeličja. Druge vrste so precej redke. Poglejmo torej, katera jajca so užitna in kako se med seboj razlikujejo.

Preberi članek
Reja alpak in lam

30.03.2025

Reja alpak in lam

Reja lam in alpak postaja vse bolj priljubljena v Sloveniji. Rejci cenijo njihov miren in prijazen značaj, nizke zahteve glede vzdrževanja, vsestransko uporabo in eksotičen videz. Te živali lahko uspešno sobivajo na pašnikih z drugimi vrstami. Poleg tega so lame naravno dominantne in teritorialne, kar jim omogoča učinkovito zaščito črede pred plenilci. Želite izvedeti, kako pravilno skrbeti za te impresivne živali? Pripravili smo uporabne informacije in praktične nasvete, ki vam bodo pomagali razumeti njihovo vedenje in jim zagotoviti najboljši možen dom.

Preberi članek
Kako psu postriči kremplje?

24.03.2025

Kako psu postriči kremplje?

Tako kot nam rastejo nohti, tudi našim psom rastejo kremplji. Zato jih je pomembno redno krajšati in vzdrževati. Včasih skrb za kremplje ni bila tako pogosta, saj so psi preživeli več časa zunaj – tekli so po dvoriščih, asfaltu ali drugih trdih površinah, ki so jim kremplje naravno obrabljale. Danes pa to pogosto ni dovolj.

Preberi članek