Avtor: Pavel Frček
04.04.2024
Katere rastline gojiti v ogradi za kokoši?
Skrb za piščance je raznolika. Ne vključuje le kakovostnega hranjenja, temveč tudi primerno okolje, v katerem se lahko prosto gibljejo in iščejo hrano. Olajšajte kokošim delo in v ogradi gojite rastline, ki so koristne za njihovo zdravje in tudi za pestrost njihove hrane.
Piščančji tek
Kokošji tek je eden od osnovnih dejavnikov, ki osrečujejo naše kokoši. In zahvaljujoč temu imamo tudi hranljiva in okusna jajca. Če nimate kokošnjaka z izpustom in ne želite, da bi kokoši kar tekali po vrtu, da vam ne uničijo gredic, priporočamo, da si nabavite ločen izpust, ki zagotavlja dovolj gibanja. In kakšne rastline gojiti za piščance v ograjenem prostoru?
Zelišča in trave
Zelišča ne delujejo zdravilno samo na nas, ampak tudi na naše kokoši. Na zdravje odlično vplivajo na primer kopriva, regrat, trpotec, pa tudi meta, kamilica in koper, ki imajo antioksidativne lastnosti in pomagajo imunskemu sistemu kokoši. Ne morete zgrešiti z rmanom, ki vsebuje veliko pomembnih mineralov in vitaminov.
Kokoši uživajo tudi deteljo, ki je odličen vir vlaknin in beljakovin, ali šaš, ki pomaga pri boljši prebavi kokoši. Svojo uporabo lahko najdejo tudi okrasne trave, ki ščitijo druge rastline pred kopanjem in kljuvanjem kokoši.
Zelenjava in sadje
Od zelenjave vsekakor ne prezirajo peteršilja, ki je zanje močno aromatičen in zagotavlja blagodejne snovi, kot so vitamin A, C in K. Bogat vir hranil je tudi špinača. Vsebuje železo, kalcij in vitamine. Njeni listi bodo kokošim zagotovili pomembno prehrano, zanje pa so tudi okusna poslastica.
Jagode so odličen vir vitamina C in antioksidantov za piščance. Služila jim bo tudi kot osvežilna poslastica v vročem poletju. Podobno je z malinami, ki imajo prav tako visoko vsebnost vlaknin, ki podpirajo zdravje prebavnega trakta kokoši.
Drevesa in grmovnice
Hrano za kokoši najdemo tudi okoli dreves in grmovja. Drevesa jim v poletnih dneh dajejo tudi senco. Sadno drevje kokošim ne nudi le sadne pojedine, temveč tudi žuželke. Poleg teh dreves je priporočljivo gojiti tudi hrast, oreh ali lesko. Omeniti velja tudi vitaminsko bogat rakitovec. Grmovje uporabljajo kot zavetje, tako pozimi kot poleti. Izberite maline, ribez, vrtnice, lila, robide in še več.
Če kokošim primanjkuje nekaterih vitaminov in drugih koristnih snovi, ne oklevajte in uporabite vitamine za kokoši kot prehransko dopolnilo.
Ne pozabite, da niso vse rastline varne za kokoši. Sem spadajo na primer azaleja, narcisa, oleander ali čebula. Zato zagotovite, da so rastline v ogradi neškodljive in jim prinesejo največ koristi. S pravilno izbranimi rastlinami lahko pripomorete k boljšemu zdravju in počutju vaših kokoši ter hkrati obogatite njihovo prehrano z naravnimi in prehransko dragocenimi sestavinami.
Povezani članki
19.11.2024
Kako pripraviti zajce na zimo?
Čeprav so zajci razmeroma trdožive živali, zima prinaša določene izzive tako za kunce kot za nas, njihove rejce. Da bodo zimo preživeli zdravi in v dobrem počutju, jim je treba pripraviti primerno okolje in se izogibati stvarem, ki zajce motijo. V današnjem članku si bomo ogledali, kako skrbeti za kunca in kako naj bi izgledala takšna priprava na zimo oziroma nega v mrzlem vremenu.
15.11.2024
Ali ima pes lahko kosti?
Verjetno ste že slišali, da psi ne smejo jesti kosti. Po drugi strani pa nekateri verjamejo, da kosti psom niso škodljive. Resnica je nekje na sredini, zato si skupaj poglejmo, katere kosti so varne za uživanje psov.
13.11.2024
Kako zaščititi pasje tačke pozimi?
Zimske zabave ne obožujejo le otroci, ampak tudi naši štirinožni prijatelji Hkrati pa hladno in zmrznjeno vreme prinaša nelagodje, ki vpliva tudi na pasje tačke. Skrb zanje je torej nepogrešljiv del teh mrzlih dni. Sneg, sol na cestišču in temperature pod lediščem lahko povzročijo resne težave, kot so draženje, razpoke ali bolečine. Kako torej najbolje zaščititi pasje tačke pozimi?
Preberi članek