-800x800.png)

Avtor: Pavel Frček
20.01.2025
Katere ptice pozimi odletijo?
Čeprav zime v naših krajih niso posebej ostre, se narava na njihov prihod skrbno pripravlja. Drevesa odvržejo liste, da ohranijo dragocene hranilne snovi, živali pa prav tako ne zaostajajo. Nekatere si nabirajo zaloge maščobe, druge zbirajo hrano, kot so oreščki, storži, semena in plodovi okrasnega ali sadnega drevja. Nekatere živali zimo preživijo v hibernaciji, medtem ko se druge selijo v toplejše kraje. Ta vsakoletna pot proti soncu pogosto pomeni premagovanje več sto tisoč kilometrov.
Veste, katere ptice spadajo v to „počitniško“ skupino? Poglejmo si nekatere najbolj znane!
Lastovke, hudourniki in kmečke lastovke
Te tri vrste ptic pogosto zamenjujemo zaradi njihove podobne zunanjosti, kar jih naredi težko prepoznavne. Skupaj pa nimajo le videza – spadajo tudi med ptice žužkojede in se selijo vse do podsaharske Afrike. Spomladi se vrnejo, da zgradijo gnezda in vzgojijo potomce.
Štorklje
Jeseni lahko pogosto opazujemo štorklje v velikih jatah, ko lovijo glodavce. Kmalu zatem izginejo – ko si naberejo dovolj maščobnih zalog, odletijo na jug.
Zahvaljujoč obročkanju mladičev vemo, da večina štorkelj iz naših krajev leti proti jugovzhodu, preko Madžarske, Romunije in Bolgarije do Turčije, nato pa preko Izraela nadaljuje v Afriko. Nekatere štorklje gredo še dlje in prezimijo v Južnoafriški republiki.
Drozd in škorci
Ti pevci se v primerjavi z drugimi vrstami selijo za krajše obdobje. Njihove selitve je težko spregledati. Še posebej škorci letijo v velikih jatah, ki se premikajo v popolni sinhronizaciji. Opazite jih lahko v jesenskih večerih. Obe vrsti odletita novembra in se vrneta že konec februarja ali v začetku marca. Krajša selitev pomeni tudi krajšo razdaljo – drozdi in škorci zimo preživijo ob Sredozemskem morju in se po treh mesecih počitka vrnejo nazaj.
Divje race
Morda tega niste opazili, toda jeseni „naše“ race selijo na obale Španije in Francije. Njihova mesta pa zasedejo race iz Sibirije, za katere je srednjeevropska zima kot poletne počitnice.
Razlike med „našimi“ in „severnimi“ racami so komaj opazne, zato se nam zdi, da je pri nas rac vedno enako število ali celo več. Znanstveniki so opazili, da zaradi milejših zim race postajajo lenobne in nekatere ne odletijo na zimsko selitev.
Poljski škrjanec
Podoben „vzdržljivec“ je tudi poljski škrjanec. Ta majhna ptica ne mara preletavati velikih razdalj in ob milejših zimah ostaja doma. Zimo preživi v gnezdih iz trave in listja, skritih v gostih grmičevjih na robovih polj.
Zanimivo je, da je poleti skoraj izključno žužkojed, pozimi pa se zadovolji z rastlinsko hrano, kot so semena, jagode in ostanki listja. Na žalost se njihovo število v zadnjih letih zmanjšuje in obstaja tveganje za njihovo izumrtje.
Pomoč pticam pozimi
Ne smemo pozabiti, da pri nas veliko vrst ptic ostaja tudi v mrzlih zimah. Pomagate jim lahko prebroditi to težko obdobje! Dovolj je, da postavite ptičjo krmilnico in jo redno polnite. Če se sprašujete, kam jo postaviti in kaj vanjo dati, preberite naš članek „Hrana za ptice na prostem ali kaj dati v krmilnico“. Spomladi pa se vam bodo ptice zahvalile ne le s petjem, temveč tudi z bojem proti številnim škodljivcem na vašem vrtu.
Povezani članki

16.05.2025
Zakaj krava ves čas prežvekuje, pes pa hrano pogoltne? Živalska prebava pod drobnogledom
Ste se že kdaj vprašali, zakaj govedo ure in ure prežvekuje, medtem ko pes hrano skoraj ne prežveči? Razlog tiči v različni vrsti prebave. Medtem ko imajo nekateri organizmi enostaven želodec, so se drugi skozi evolucijo prilagodili z več prekatnim želodcem, mikrobiološko prebavo ali celo s pomočjo kamenčkov. Kakšne so torej glavne razlike med različnimi skupinami živali?
Preberi članek
15.05.2025
Katero vrsto volne izbrati? Primerjava alpake, kašmirja, merino volne in drugih
Verjetno ste že slišali, da obstajajo različne pasme ovac. Toda ali ste vedeli, da obstaja tudi več vrst volne? Ne pridobivamo je le iz ovac, temveč tudi iz lam ali celo kuncev.
Preberi članek
14.05.2025
Načini molže in vrste molzišč
Molža je vsakodnevni del reje molznic – vendar pa se načini njenega izvajanja lahko močno razlikujejo. Od tradicionalne ročne molže do sodobnih robotskih sistemov, vsaka kmetija izbira rešitev, ki najbolj ustreza njenim potrebam in možnostim. Razlikujejo se tudi sama molzišča – prostori, kjer poteka molža. V tem članku bomo predstavili osnovne načine molže in tipe danes uporabljenih molzišč.
Preberi članek