Katere domače živali se lahko redijo tudi v mestu?

Avtor: Juraj Korim

06.11.2023

Katere domače živali se lahko redijo tudi v mestu?

Za marsikoga nepredstavljiva zadeva. Pod vedenjem rejnih živali mislimo življenje na podeželju izven civilizacije in z njim povezane omejitve. A kaj storiti, če se ne želimo odpovedati prednostim mestnega življenja, a bi vseeno radi imeli doma kuhana jajca, ne da bi se ponje morali voziti?


Danes je tudi v velikem mestu mogoče poskrbeti za živino, če so razmere primerne in če temu vsaj delno prilagodimo svoje življenje. Spekter živali, za katere lahko skrbimo tudi v velikem mestu, je precej širok. Začenši pri zajcih, kokoših, prepelicah (prepeličja jajca po vsem svetu veljajo za poslastico in vsebujejo dvakrat več vitaminov kot kokošja jajca), ovcah, kozah ali čebelah.

Kakšna namestitev je primerna za domače živali?

Za vsako od naštetih živali so značilne različne potrebe in razmere. S tem je povezan tudi koncept življenja v mestu – kaj si lahko predstavljate pod tem? Če stanovanja ločimo na stanovanja in hiše, je tukaj vprašanje velikosti dodatnih prostorov, saj nobene od omenjenih živali ni mogoče zadrževati v zaprtih prostorih. Ali razmišljate o nakupu malih domačih živali in bivanju v stanovanju? Če si lahko zagotovite dovolj prostora na zunanji terasi, ob dejstvu, da bodo v zavetju predvsem v vročem letnem času, je ta alternativa izvedljiva na primer pri zajcih ali prepelicah. Za kokoši je treba imeti vsaj majhen vrt v bližini hiše ali v skupnem stanovanju.


Najboljša možnost za rejne živali v mestu so hortikulturne kolonije, kjer imajo dovolj svobode in se z njimi odpravi veliko drugih vplivov. Radi delate na vrtu in nimate dostopa do njega v stanovanju/hiši? Vrtovi brez potenciala za stanovanjski razvoj so razmeroma dostopni in nudijo večje možnosti za rejo. Poleg tega je za čebele njihova vzreja v klasičnem objektu neprimerna – potrebujejo dostop do travnika, nasprotno, lahko so tudi tveganje za sosede. V vrtnarskih kolonijah je možno gojiti tudi koze ali ovce, ki lahko služijo tudi kot »živa kosilnica«.

Prednosti nakupa domačih živali

So vas kokoši razjezile s svojim klepetanjem, ko ste se peljali k babici? Ste bili kot otrok prisiljeni jesti zajca vsak teden? Po letih človek spozna prednosti domačega mesa in jajc. Ali ste vedeli, da so se cene jajc na trgu v zadnjem letu dvignile najhitreje v celotni EU? Lahko torej rečemo, da je finančna korist tudi tukaj velika.


Dolgoročno so glavni razlog za rejo domačih kokoši jajca, sicer pa seveda tudi meso. Enako velja za prepelice. Kunci se redijo samo zaradi mesa, ki pa vsebuje najmanj holesterola v primerjavi z drugimi domačimi živalmi. In koliko stane tak zajec, če si ga želite privoščiti v normalnih razmerah? Cena za kg kunca je več kot 8€, tako da zagotovo ni poceni. Ne nazadnje ovce, koze in čebele. Ovce ne prinašajo samo mesa, ampak tudi volno, ki omogoča nadaljnjo uporabo za tekstil – tako si lahko sami izdelate volnene puloverje ali pa volno preprodajate. Njihova priljubljenost skupaj s kozami še naprej narašča. Kaj pa čebele? O cenah medu ni treba na dolgo in široko govoriti, hkrati pa je to lahko zelo sproščujoč hobi, zaradi katerega si ob čebelnjaku zbistrimo glavo.

Kaj pričakovati, ko se odločimo za vzrejo v mestu

Pred nakupom rejnih živali je potrebno zagotoviti primeren prostor za njihovo bivanje. Poskusite njihov »dom« postaviti na mesta, kjer jih ne bo ogrožal pretiran hrup. Poleg tega je treba zagotoviti višjo raven nege in higiene. Očistite njihove ograde – v mestu so bivališča živali bolj nagnjena k onesnaženju. Poskrbite za kakovostno hrano in redne veterinarske preglede.


Za kokoši priporočamo prostorsko prilagojene kokošnjake Paris, Valencia ali Temelín, kjer bo njihova trpežna konstrukcija poskrbela za udobje in varnost vaših kokoši. Kunci so zelo aktivne živali in potrebujejo veliko prostora za gibanje. Kletka ali ograda mora biti dovolj velika, da lahko zajci tečejo in skačejo vanjo. Primerna kandidata sta zajčnik Martin v elegantni črno-beli obliki in njegov dvojnik Teplice v barvah lesa. Za poletno sezono v primeru vrtov predlagamo, da razmislite tudi o ogradah, da lahko zajci tekajo po travi. Zadostuje že osnovna pokrita lesena ograda ali osemstranska zunanja ograda Kerbl. Zajčnik se lahko uporablja tudi za vzrejo prepelic – vendar bodite previdni, za pravilno razmnoževanje potrebujejo 12-16 ur svetlobe na dan.

Je mestno kmetijstvo odvisno samo od mene? Ali mi lahko kdo prepreči mojo namero?

Nujno se je treba pozanimati o predpisih v vašem mestu, še posebej v kraju, ki urejajo rejo domačih živali. Številna mesta imajo posebna pravila glede velikosti zemljišča, na katerem se lahko zadržujejo živali, oddaljenosti živali od sosednjih hiš, omejiti pa je mogoče tudi število službenih živali, npr. Na vašo namero lahko vplivajo tudi sosedje in bližnji stanovalci – zato je najboljši način za ohranjanje dobrih odnosov tako, da sosede predhodno obvestite in upoštevate njihovo morebitno negodovanje. Izognili se boste konfliktom in morebitnim težavam.

Kaj smo se naučili?

Če se odločite za nekatere od omenjenih domačih živali, boste lahko vsakič, ko se ustavite pri njih, doživeli občutek izpolnjenosti in druženja. Poleg tega boste občutili še večje zadovoljstvo, ko boste vedeli, da jim lahko zagotovite najboljše možne pogoje.


Vzreja ne prinaša koristi le vam, ampak tudi vaši družini in ljubljenim – možnost obdarovanja vaših otrok in ljubljenih je velik plus. Vendar pa je treba omeniti, da vzreja seveda ni za vsakogar in tisti, ki nimajo vsaj kančka tega v sebi, naj dobro premislijo, ali so pripravljeni kaj odreči za dani cilj.

Povezani članki

Vitamini za perutnino

18.10.2024

Vitamini za perutnino

Pri reji perutnine se je dobro zavedati, da mora biti naša perutnina dobro hranjena, zdrava in vesela, če želimo doseči največjo produktivnost. Seveda večina rejcev daje svojim kokošim, racam, gosam ali drugim predstavnikom domače perutnine uravnoteženo krmo, veliko gibanja na svežem zraku ter kakovostno, redno vzdrževano in očiščeno rejsko opremo, a če se res želimo potruditi , je priporočljivo razmišljati tudi o rednem dodajanju visokokakovostnih vitaminov in mineralov za kokoši nesnice.  Preberite naš članek, kjer vam bomo povedali, kako piščancem dodati kalcij ali druge vitamine, ki jih ne smete pozabiti.
Preberi članek
Kako pobrati in predelati pridelek?

14.10.2024

Kako pobrati in predelati pridelek?

Jesen je tu, zato je čas za žetev in nato predelavo našega bogatega pridelka. Da bi zagotovili največjo kakovost in obstojnost sadežev našega vrta, je potrebno vse pravilno načrtovati in paziti na pravilne tehnike. Pri nas se pozanimajte, kako predelati pridelek, da bo čim dlje ohranil svojo hranilno vrednost in okus. 

Preberi članek
Kako ugotoviti, da je kokoš bolna?

09.10.2024

Kako ugotoviti, da je kokoš bolna?

Zdravje kokoši je ključnega pomena za vsakega dobrega rejca, zato je pomembno vedeti, kako prepoznati znake bolezni piščancev in kako ohraniti svoje kokoši zdrave. V prispevku si bomo ogledali, kako prepoznamo bolne piščance, katere so najpogostejše bolezni in kako pravilno pristopiti k preventivi in ​​zdravljenju.

Preberi članek

NAGRADNA IGRA: Prijavite se na novice

in si zagotovite dopolnilno krmo ACIDOMID.