Kako začeti vzrejati kunce
Pavel Frček

Avtor: Pavel Frček

27.04.2022

Kako začeti vzrejati kunce

Razmišljate o ustanovitvi farme zajcev doma ali na svojem dvorišču? Pripravili smo nekaj nasvetov, ki vam bodo pomagali začeti.

Preden začnete

Preden nadaljujete s tem, kako začeti vzgajati kunce, se je vredno spomniti, da morate o tem koraku dobro premisliti. Vsak dan boste morali skrbeti za svoje zajce ali si zagotoviti zamenjavo, če greste na dopust. Prav tako morate biti jasni glede namena, za katerega nameravate gojiti kunce. Samo zase kot hišnega ljubljenčka? Za meso? Ali pa jih boste želeli prodati (čeprav to ni ekonomsko smiselno za rejo zajcev)? Odgovor je odvisen od prihodnjega obsega vzreje in glede na to morate že na začetku pripraviti ustrezne prostore za kunce.

Kako začeti

Tako kot pri mnogih dejavnostih glede reje kuncev, nekaterih stvari se preprosto morate lotiti sami. S prakso se boste sčasoma naučili pravilnega režima nege zajcev in prilagodili nekatere pomembne podrobnosti, ki vam bolj ustrezajo. Vsekakor pa je veliko dejavnosti, ki se jim ne morete izogniti in s katerimi se boste vedno srečali pri reji kuncev. In zdaj si jih bomo podrobneje ogledali. Nekatere aktivnosti bodo samo na začetku uvajanja vzreje, druge bodo postale vaša rutina.

1. Zgradite primerno kletko za zajce

Očitno zajci potrebujejo prostor za bivanje. Običajno želite dobro kakovostno kletko za zajce, ki je dovolj velika za vse vaše kunce, po možnosti z rezervnim prostorom za vzrejo. Vendar pa lahko zgradite tudi svojo kletko, če jo lahko naredite in imate na voljo čas. Ne glede na to, ali kupujete ali gradite kletko za zajce, ne pozabite, da imajo zajci radi suho, svetlo in tiho mesto. In čeprav potrebujejo svež zrak, se ne znajdejo dobro na prepihu. Upoštevajte te točke pri postavljanju kletke za zajce – sprednji del mora biti vedno obrnjen proti jugovzhodu.

Poleg zajčje kletke ni slaba ideja, da okoli nje zgradite ogrado, kjer lahko zajce spustite, da tečejo naokoli. V tem primeru naredite ograjo, da vam zajcev ne bo treba loviti.

2. Ležišče za novince

V kletki lahko svoje hišne ljubljenčke pustite brez ležišča, ali pa jim zagotovite le-to. Ležišče mora biti suho in negorljivo, seveda pa ga je treba občasno zamenjati. S pripravo in menjavo  bodo vaši kunci imeli udobnejše okolje, vi pa boste povečali svoje možnosti za pridobitev mladičev.

3.Izbira pasme zajcev

Ko ste ustvarili primerno vzrejno okolje, je čas, da izberete pasmo kuncev. In to ne bo lahka izbira, saj obstaja veliko pasem domačih kuncev. Pasme se ne razlikujejo le po videzu, ampak tudi na primer po kakovosti mesa in času, ki je potreben, da dosežejo klavno težo.

4. Dajte jim kakovostno hrano

Zajci so rastlinojedi. Redno jih boste morali hraniti, zlasti z mešanico različnih vrst peletov lucerne, ki so zasnovane posebej za kunce. Tudi seno jih ne moti (ni ga treba pariti) – najbolje ga je dati v zaboj za seno, da ne bo raztreseno po kletki.

5. Paziti na bolezni

Kunci so zelo občutljivi na bolezni, zato se lahko v sistemu reje pojavijo parazitske ali nalezljive bolezni, če jih ne preprečimo. Na srečo lahko svoje kunce zaščitite pred večino teh bolezni s cepljenjem in jemanjem preventivnih dodatkov. Preprečevanje lahko dosežete tudi tako, da svoje kunce hranite samo s kakovostno, nerazgrajeno in nekontaminirano krmo.

Reproduktivne težave

Za konec pa imamo za vas nekaj nasvetov o težavah pri razmnoževanju kuncev. Te je koristno vedeti v fazi, ko že nekaj časa gojite kunce in želite, da se razmnoževanje poveča, vendar preprosto združitev samca in samice ne prinese želenega rezultata. Znano je, da kunci nimajo težav z razmnoževanjem, a včasih se pojavi kakšna ovira, zaradi katere se zaman čaka na nove mladiče. Kaj bi lahko bilo za tem?

Neplodnost pri kuncih je lahko posledica prekomernega hranjenja. Svojih ljubljenčkov vam ni treba držati lačne in jim zagotovo ni treba dajati le minimalne količine hrane, ki jo potrebujejo za preživetje, vendar jih ne hranite preveč. Če se vaši zajci zdijo zelo mesnati, je vredno zmanjšati količino hrane ali pa jim dajte več prostora za gibanje.

Toplo vreme ne pripomore k produktivnosti kuncev, v toplem vremenu pa zajci niso zelo aktivni. Sterilnost zaradi vročine lahko traja več mesecev. Žal tudi prizadevanja z znižanjem temperature v kletki z zelo previdnim delanjem sence morda ne bodo pomagala. Zajci potrebujejo čim več dnevne svetlobe čez dan, da se lahko oplodijo. Samice se bodo oplodile, če je svetloba vsaj 12 ur na dan. Če naravna dnevna svetloba zaradi letnega časa tega ne omogoča, si 'podaljšajte' dan v zajčji kletki z nakupom umetnega vira svetlobe.

Povezani članki

Zakaj kokoši kljuvajo jajca in kako jih tega odvaditi?

09.07.2025

Zakaj kokoši kljuvajo jajca in kako jih tega odvaditi?

Kljunjenje jajc je ena najpogostejših slabih navad pri kokoših. Veliko rejcev se s to težavo ne zna spoprijeti in preizkušajo različne »babje nasvete« – na primer, da kokoš potopijo v vodo. Poglejmo si učinkovitejše in preizkušene metode, kako kokoši odvaditi te nezaželene navade.

Preberi članek
Zakaj so antiparazitiki pomembni za naše hišne ljubljenčke?

08.07.2025

Zakaj so antiparazitiki pomembni za naše hišne ljubljenčke?

Zdravje naših hišnih ljubljenčkov je za nas na prvem mestu – ne glede na to, ali gre za morsko prašičko, psa ali konja. Z redno nego in preventivo svoje živalske sopotnike ščitimo pred različnimi boleznimi. Ena najpogostejših groženj so paraziti, ki lahko povzročijo tako kožne težave kot tudi resne notranje bolezni. Prav zato je pomembno, da ne zanemarimo razglistenja in redno uporabljamo antiparazitike.

Preberi članek
Kako vzrejati pegatke?

07.07.2025

Kako vzrejati pegatke?

Pegatke izvirajo iz Afrike in naseljujejo različna okolja – od savan do deževnih gozdov. Od sedmih znanih vrst je najpogostejša navadna pegatka, pa tudi pegatka s pegami in čeladasta pegatka. Udomačitev je potekala pred približno 2000 leti na območju današnjega Maroka. Danes so pegatke priljubljene zaradi svoje uporabnosti in nezahtevnosti. Poglejmo si, kako jih pravilno vzrejati.

Preberi članek