Kako varno potovati s psom v avtu?
Pavel Frček

Avtor: Pavel Frček

02.08.2024

Kako varno potovati s psom v avtu?

Potovanje z avtomobilom je za psa lahko prijeten, a tudi stresen dogodek. Kakor koli že, vedno je treba narediti potovanje čim lažje in prijetnejše. Za nemoten prevoz psa v avtomobilu je potrebno upoštevati nekaj pravil, s katerimi zmanjšate tveganja, povezana s prevozom živali. V tem članku boste našli nekaj osnovnih nasvetov in namigov, da bo potovanje potekalo gladko in varno.

Varnost na prvem mestu

Za vas kot rejca izhajajo določene obveznosti iz zakonodaje. Predvsem pa se morate osredotočiti na varnost ne le vas, ampak tudi živali. Med prevozom psa v avtomobilu ne sme biti ogroženo zdravje voznika, potnikov in živali, hkrati ne sme biti ogrožena varnost prometa. Kako boste zagotovili varnost, je odvisno od vas.

Vrste transportnih pripomočkov

Za zagotovitev varnosti je treba kupiti orodja, s katerimi bo vse delovalo. Prosto gibanje psa v avtu je zelo nevarno. Idealno mesto za prevoz je zadnji sedež ali prtljažni prostor. Pripomočke namestite tako, da bo pes v avtu zaščiten pred udarci med zaviranjem ali nesrečo.


Psa lahko na primer privežete s posebnim varnostnim pasom za živali, ki ga pritrdite na pas. Tako se pes namesti na zadnje sedeže avtomobila. Enako je z uporabo pasjih avtosedežev. 


Za prevoz v prtljažnem prostoru so odlična rešitev transportni zaboji in kletke. Transportni boks zagotavlja varno mesto za psa in mu preprečuje prosto gibanje.

Pasje udobje

Da bi se pes ves čas počutil udobno, je treba pozornost nameniti tudi drugim stvarem. Med daljšimi potovanji si obvezno privoščite redne odmore, da se pes pretegne, gre ven in pije. V idealnem primeru se načrt ustavi vsake 2 do 3 ure. 


S seboj imejte dovolj vode, da jo bo pes med. Odlični so napajalnik iz katerih lahko pes udobno pije. Če pot traja dlje, spakirajte tudi malice, po možnosti pelete. Psa tik pred potovanjem ni priporočljivo hraniti, da se izognete slabosti. 


Če vaš pes zelo sovraži potovanja, vzemite s seboj njegovo najljubšo igračo ali odejo. Znan predmet lahko olajša potovalno tesnobo. Če so potovanja zelo težka, se lahko uporabijo zdravila proti anksioznosti ali proti slabosti. A o tem se vedno posvetujte z veterinarjem, ki vam bo priporočil konkretno rešitev.


In končno, svojega psa nikoli ne puščajte samega v zaprtem avtomobilu, tudi če se boste le na kratko ustavili. Temperatura v avtomobilu se lahko hitro dvigne, posledice pa so lahko usodne.

Potrebe za potovanje v tujino

Če načrtujete potovanje v tujino, ne zanemarite priprav. Pomembno je, da psa peljete k veterinarju, kjer se preveri zdravstveno stanje. Hkrati boste prejeli priporočila za morebitne potrebne ukrepe. 


Če potujete po državah EU, poskrbite, da ima vaš pes veljaven čip, ki ustreza standardom EU. Urediti si morate tudi potni list, ki ga lahko dobite pri veterinarju. In tako kot v pisarnah vse rešite dobro vnaprej. 


Druga pomembna točka je veljavno cepljenje proti steklini. Po prvem cepljenju lahko pes potuje po 21 dneh, če je revakcinacija, potovanja nič ne preprečuje. Nekatere države lahko zahtevajo tudi dodatne zahteve, kot je dehelmintizacija. Vaš veterinar vam bo povedal posebna pravila za potovanje v različne države. 


Potovanje s psom je lahko odlična izkušnja, če se ustrezno in pravočasno pripravite ter upoštevate vse varnostne ukrepe. Zahvaljujoč temu boste zagotovili nepozabno izkušnjo ne samo za vas, ampak tudi za vašega psa.

Povezani članki

Zakaj kokoši kljuvajo jajca in kako jih tega odvaditi?

09.07.2025

Zakaj kokoši kljuvajo jajca in kako jih tega odvaditi?

Kljunjenje jajc je ena najpogostejših slabih navad pri kokoših. Veliko rejcev se s to težavo ne zna spoprijeti in preizkušajo različne »babje nasvete« – na primer, da kokoš potopijo v vodo. Poglejmo si učinkovitejše in preizkušene metode, kako kokoši odvaditi te nezaželene navade.

Preberi članek
Zakaj so antiparazitiki pomembni za naše hišne ljubljenčke?

08.07.2025

Zakaj so antiparazitiki pomembni za naše hišne ljubljenčke?

Zdravje naših hišnih ljubljenčkov je za nas na prvem mestu – ne glede na to, ali gre za morsko prašičko, psa ali konja. Z redno nego in preventivo svoje živalske sopotnike ščitimo pred različnimi boleznimi. Ena najpogostejših groženj so paraziti, ki lahko povzročijo tako kožne težave kot tudi resne notranje bolezni. Prav zato je pomembno, da ne zanemarimo razglistenja in redno uporabljamo antiparazitike.

Preberi članek
Kako vzrejati pegatke?

07.07.2025

Kako vzrejati pegatke?

Pegatke izvirajo iz Afrike in naseljujejo različna okolja – od savan do deževnih gozdov. Od sedmih znanih vrst je najpogostejša navadna pegatka, pa tudi pegatka s pegami in čeladasta pegatka. Udomačitev je potekala pred približno 2000 leti na območju današnjega Maroka. Danes so pegatke priljubljene zaradi svoje uporabnosti in nezahtevnosti. Poglejmo si, kako jih pravilno vzrejati.

Preberi članek