Kako ugotoviti, ali je vaša perutnina okužena s paraziti
Pavel Frček

Avtor: Pavel Frček

28.03.2023

Kako ugotoviti, ali je vaša perutnina okužena s paraziti

Na žalost se pri vzreji perutnine včasih ni mogoče izogniti njihovim boleznim. Najpogostejše bolezni perutnine so parazitske bolezni, ko jih različni zajedavci napadajo predvsem od zunaj. Dom zajedavcev je običajno perje in koža ptic in so za perutnino zelo neprijetni, saj povzročajo močan občutek srbenja, kar se odraža v obnašanju živali. Da bi perutnino rešili trpljenja, jo je potrebno redno pregledovati in takoj posredovati, če se na živalih pojavi zajedavec. Preberite si pogoste znake okužbe perutnine s paraziti, da boste lahko pravočasno prepoznali težavo in preprečili, da bi jim živali po nepotrebnem dolgo predstavljale dom. Nato bomo predstavili najpogostejše zajedavce, ki lahko napadejo perutnino na vaši kmetiji, ter načine, kako jih preprečiti in se po možnosti znebiti.

Manifestacije okužbe s paraziti pri perutnini

Okuženost s paraziti je opazna v obnašanju perutnine – zaradi občutka srbenja postanejo živali nemirne, kimajo z glavo na eno stran na drugo, ko se paraziti namnožijo, skoraj izgubijo nadzor. Srbečice se seveda skušajo znebiti s praskanjem, kar ima za posledico izgubo perja. Ko se paraziti razmnožijo, se na nekaterih delih telesa pojavijo popolnoma goli predeli. Perje, ki ostane, izgubi svoj naravni videz – je neurejeno in polomljeno. Po eni strani zaradi praskanja, po drugi strani pa zaradi tega, ker ga kakšni zajedavci grizljajo. Pri vodnih pticah se zmanjša vodoodpornost perja, ki je potem umazano in vidno mokro.

Pri natančnem pregledu perja in kože perutnine je mogoče neposredno opaziti različne parazite. Pri glavi lahko, med razmnoževanjem parazitov, v perju najdete cele kepe jajčec.

Poleg tega lahko opazimo druge vzroke v obliki zmanjšanja nesnosti jajc. Izguba teže živali ali razvoj kanibalizma je lahko tudi manifestacija okužbe s paraziti. V najslabšem primeru pride do pogina živali, kar še posebej velja za mlado ali z boleznijo oslabljeno perutnino, ko je močno prizadeta s paraziti.

Listne uši

Listne uši so razširjena vrsta parazitskih žuželk, ki vključujejo na primer mokaste stenice, ogorčice in uši. Zanje je značilno sploščeno telo in majhni kremplji na okončinah, ki jih lahko vidimo pod mikroskopom. Afte prizadenejo celotno telo, vendar se razumljivo najpogosteje pojavljajo tam, kjer perutnina ne doseže s kljunom, na primer na trebuhu, pod peruti in v predelu kloake. Napad na perutnino (najpogosteje domačih piščancev) s strani uši poveča tveganje za razvoj kanibalizma.

Čmrlji

Kokošji čmrlj je zelo neprijeten zajedavec, ki ne napada samo perutnine, ampak tudi golobe, druge divje ptice in celo nekatere sesalce. Že ob bežnem pogledu na perje je skoraj nemogoče odkriti, saj se ta drobna pršica prilepi na kožo in se hrani s krvjo svoje žrtve. Ker se prehranjujejo s krvjo, so lahko čmrlji prenašalci kokošje kuge ali encefalitisa. Ko čmrlji ne sesajo krvi, to je večinoma podnevi, iščejo zavetje v različnih špranjah v kokošnjaku in tam odlagajo svoje ličinke. Zaradi velikega števila ličink, ki jih lahko izleže ena samica, je okužba celega kokošnjaka hitra.

Pernate pršice

Pernate pršice se naselijo predvsem na repu in krilih perutnine, kjer se hranijo s krvjo in tako kot čmrlji povzročajo večjo dovzetnost perutnine za okužbe z različnimi boleznimi. Prav tako povečajo tveganje za kožne izpuščaje. Na prizadetih območjih je perje poškodovano tako, da je videti kot pogrizeno. Znebiti se te pršice je precej težko, postopek njenega popolnega izkoreninjenja iz kokošnjaka in odstranjevanja iz živali pogosto traja dolgo.

Bolhe

Čeprav se to ne zgodi tako pogosto, se lahko bolhe naselijo tudi na perutnino. Vzrok za močno srbenje so tudi bolhe, zaradi pogostega praskanja pa boste čez čas na perutnini namesto perja opazili popolnoma plešaste lise.

Vodni kamen

Nazadnje velja omeniti še vodni kamen, ki prav tako pogosto prizadene perutnino, vendar je njegova manifestacija precej drugačna od zgoraj omenjenih parazitov. Prizadene nepernate dele telesa, predvsem noge. Ko jih prizadene vodni kamen, jih prekrije groba bela prevleka. Povzročajo ga parazitske pršice. Pri pticah rovkah je to kurja luska, katere predstavniki se na nogah zarijejo v poroženelo plast kože. Nezdravljen vodni kamen ptičem povzroča bolečine.

Preprečevanje okužbe perutnine s paraziti

V zvezi s preprečevanjem okužbe perutnine s paraziti je seveda nujno, da je kokošnjak ali drug prostor in ograda relativno čista. Redno menjajte steljo v kokošnjaku, da bo dovolj suha in čista. Paraziti se najlažje razmnožujejo zaradi slabih pogojev v kokošnjaku.

Kokoši same skrbijo za odstranjevanje zajedavcev in ohranjanje perja v dobrem stanju zahvaljujoč pepeljenju. Pepeljenje  telo očisti s »kopanjem« v lesnem pepelu ali drobnem pesku. Da bodo lahko izvedli ta postopek, jim morate pripraviti steljnik. Kot pepelnik lahko služi bodisi preprosta luknja v tleh ali nizka plastična kad. Vsebino pepelnika zamenjajte vsaj dvakrat letno.

Zdravljenje parazitskih bolezni pri perutnini

Včasih pepeljenje ni dovolj in takrat je primerna uporaba posebnih pripravkov proti parazitom. Nekateri se nanašajo neposredno na živali, drugi pa se lahko uporabljajo za obdelavo sten in tal kokošnjaka, kjer se zadržujejo paraziti. Poleg posebnega sredstva proti parazitom lahko jih tretirate tudi z diatomejsko zemljo ali lesnim pepelom, ki ju temeljito vtrete v perje. Ta postopek bo morda treba večkrat ponoviti, da popolnoma odstranite neželene obiskovalce.

Če perutnine ne osvobodite pravočasno parazitov, lahko izgubite svoje pernate ljubljenčke. Zato bodite zelo pozorni na svoje varovance pri vzreji in po potrebi čim prej ustrezno ukrepajte.

Povezani članki

Vitamini za perutnino

18.10.2024

Vitamini za perutnino

Pri reji perutnine se je dobro zavedati, da mora biti naša perutnina dobro hranjena, zdrava in vesela, če želimo doseči največjo produktivnost. Seveda večina rejcev daje svojim kokošim, racam, gosam ali drugim predstavnikom domače perutnine uravnoteženo krmo, veliko gibanja na svežem zraku ter kakovostno, redno vzdrževano in očiščeno rejsko opremo, a če se res želimo potruditi , je priporočljivo razmišljati tudi o rednem dodajanju visokokakovostnih vitaminov in mineralov za kokoši nesnice.  Preberite naš članek, kjer vam bomo povedali, kako piščancem dodati kalcij ali druge vitamine, ki jih ne smete pozabiti.
Preberi članek
Kako pobrati in predelati pridelek?

14.10.2024

Kako pobrati in predelati pridelek?

Jesen je tu, zato je čas za žetev in nato predelavo našega bogatega pridelka. Da bi zagotovili največjo kakovost in obstojnost sadežev našega vrta, je potrebno vse pravilno načrtovati in paziti na pravilne tehnike. Pri nas se pozanimajte, kako predelati pridelek, da bo čim dlje ohranil svojo hranilno vrednost in okus. 

Preberi članek
Kako ugotoviti, da je kokoš bolna?

09.10.2024

Kako ugotoviti, da je kokoš bolna?

Zdravje kokoši je ključnega pomena za vsakega dobrega rejca, zato je pomembno vedeti, kako prepoznati znake bolezni piščancev in kako ohraniti svoje kokoši zdrave. V prispevku si bomo ogledali, kako prepoznamo bolne piščance, katere so najpogostejše bolezni in kako pravilno pristopiti k preventivi in ​​zdravljenju.

Preberi članek

NAGRADNA IGRA: Prijavite se na novice

in si zagotovite dopolnilno krmo ACIDOMID.