Avtor: Juraj Korim
17.01.2024
Kako spremljati zdravje vaše perutnine
Dosledno spremljanje zdravstvenega stanja vaših kokoši je ključnega pomena pri preprečevanju bolezni, še posebej v zimskem času, ko je nevarnost ptičje gripe povečana. Da bi ohranili zdravje in vitalnost perutnine, je treba sprejeti več pomembnih previdnostnih ukrepov, ki pomagajo zmanjšati tveganje bolezni.
Preventiva in higiena – nujen standard za zdrave kokoši
Higienska nega in preventivni ukrepi pomembno vplivajo na zdravje kokoši. Zagotoviti je treba čisto okolje in spremljati vire pitne vode in krme, da preprečimo onesnaženje z iztrebki divjih ptic. Omejitev stika zdravih kokoši z divjimi živalmi je ključnega pomena za zmanjšanje možnega prenosa bolezni. Mreže ograd se lahko uporabljajo kot učinkovit zaščitni ukrep, ki omejuje fizični stik perutnine z okoljem.
Identifikacija bolnih kokoši
Pri perutnini je lahko težko prepoznati okužbo. Bolne kokoši lahko kažejo širok razpon simptomov, odvisno od različnih dejavnikov. Med simptomi, na katere morate biti pozorni, so driska, povečana žeja, zmanjšana proizvodnja jajc ali zlomljene lupine. Seveda je alarmantna tudi nepričakovana smrt. Ob pojavu kakršnih koli sumljivih simptomov je potrebno takoj obvestiti veterinarsko upravo o stanju vaše vzreje.
Širjenje okužbe
Veliko tveganje za širjenje okužb je povezano z medsebojnim stikom zdrave in bolne perutnine na tržnicah in podobnih prireditvah, kjer je za to izjemno velika možnost. Nevarna je lahko tudi kontaminacija orodja, oz osebe, ki so pozneje prišle v stik s perutnino. Ta prenos lahko preprečimo s strogim upoštevanjem higienskih načel, razkuževanjem in prepovedjo vstopa nepooblaščenim osebam v prostore, kjer se gojijo kokoši.
Bolni piščanci pozimi
Pozimi je tveganje za resne bolezni, kot je ptičja gripa, večje kot kadar koli prej. Da bi pred njim zaščitili zdrave kokoši, obstaja sistem spremljanja perutnine, okužene s tem virusom. Zato je treba v primeru suma poslabšanja zdravstvenega stanja kokoši takoj obvestiti veterinarske organe o domnevnih simptomih. To pomaga organom, da se hitro in učinkovito odzovejo na morebiten pojav te bolezni in na koncu ščiti zdravje vaše perutnine.
Povezani članki
19.11.2024
Kako pripraviti zajce na zimo?
Čeprav so zajci razmeroma trdožive živali, zima prinaša določene izzive tako za kunce kot za nas, njihove rejce. Da bodo zimo preživeli zdravi in v dobrem počutju, jim je treba pripraviti primerno okolje in se izogibati stvarem, ki zajce motijo. V današnjem članku si bomo ogledali, kako skrbeti za kunca in kako naj bi izgledala takšna priprava na zimo oziroma nega v mrzlem vremenu.
15.11.2024
Ali ima pes lahko kosti?
Verjetno ste že slišali, da psi ne smejo jesti kosti. Po drugi strani pa nekateri verjamejo, da kosti psom niso škodljive. Resnica je nekje na sredini, zato si skupaj poglejmo, katere kosti so varne za uživanje psov.
13.11.2024
Kako zaščititi pasje tačke pozimi?
Zimske zabave ne obožujejo le otroci, ampak tudi naši štirinožni prijatelji Hkrati pa hladno in zmrznjeno vreme prinaša nelagodje, ki vpliva tudi na pasje tačke. Skrb zanje je torej nepogrešljiv del teh mrzlih dni. Sneg, sol na cestišču in temperature pod lediščem lahko povzročijo resne težave, kot so draženje, razpoke ali bolečine. Kako torej najbolje zaščititi pasje tačke pozimi?
Preberi članek