Kako skrbeti za sadno drevje in grmovje jeseni?
Pavel Frček

Avtor: Pavel Frček

02.10.2024

Kako skrbeti za sadno drevje in grmovje jeseni?

Jesen je tu in priprave na zimo so na vrhuncu. Ves vrt skupaj z vsemi drevesi in grmovjem se počasi polaga v zimski spanec. In zato ne smemo pozabiti pravočasno pripraviti jesenskega vrta, da se spomladi vse prebudi v polni lepoti. Kako pa zagotoviti dobro rast in bogato letino dreves in grmovnic v naslednjem letu? Pridite in si oglejte, kateri pomembni koraki so vključeni v jesensko nego teh dreves.

Gnojenje in prehrana

Da bi lesnate rastline brez najmanjših težav preživele zimo, jih je priporočljivo oskrbeti s hranili, ki bodo podpirala rast in jim pomagala ustvarjati zaloge za pomlad. Priporočljivo je, da uporabite gnojila z visoko vsebnostjo kalija in fosforja, ki spodbujajo rast korenin in povečajo odpornost rastlin proti zmrzali. Nasprotno pa se izogibajte dušikovim gnojilom, ki spodbujajo rast novih poganjkov.

Kompost, ki je bogat z organskimi snovmi, ki izboljšujejo strukturo tal ter pomagajo zadrževati vodo in hranila, je idealen tudi za jesensko gnojenje vrta. Kompost enakomerno razporedite okoli drevesa, vendar ne neposredno ob deblo – lahko zgnije.

Zaščita pred škodljivci in boleznimi

Pred zimo poskrbimo za jesensko ozdravitev vrta in s tem zaščito pred škodljivci in boleznimi, ki lahko napadejo spomladi. Osredotočite se predvsem na glivične bolezni (npr. škrlup, monilioza ali rja), ki prezimijo na okuženih listih in plodovih. Zato je pomembno redno odstranjevanje odpadlega listja, še posebej, če drevo kaže znake bolezni. Priporočljivo je tudi nanašanje zaščitnih sprejev. Bakrovi pripravki so učinkoviti za preprečevanje glivičnih obolenj. Škropiva izvajajte v suhem vremenu, ko odpade večina listov.

Obrezovanje

Jesensko obrezovanje sadnega drevja, še posebej starejšega, je ena najpomembnejših aktivnosti, ki vpliva na kasnejše zdravje in pridelek v prihajajoči sezoni. Pri rezi se najprej osredotočite na poškodovane, obolele ali suhe veje. Nato opravite tako imenovano rez oziroma redčenje drevesne krošnje, s čimer bo drevo doseglo več svetlobe in zraka.

Pri mladih sadikah izvajamo vzgojno rez. To je skrajšanje glavnega poganjka. Poganjke, ki se križajo ali rastejo v krošnjo, porežemo, da ima drevo prostor za pravilen razvoj. Grme obrežemo tako, da ostanejo le močni poganjki.

Zalivanje in zaščita korenin

Čeprav so vroči dnevi in ​​noči za vedno minili, drevesa in grmi še vedno potrebujejo dovolj vlage, da si ustvarijo zaloge za zimo. Zalivajte globoko, tako da voda doseže korenine, ne samo površino.

Prav tako je dobro uporabiti zastirko za zaščito korenin. Njegova oblika je odvisna samo od vas - lahko ga mulčite z organskim materialom, kot je slama ali suho listje ali lubje za mulčenje. Na ta način se bo ohranila stabilna temperatura tal in v njej zadržala potrebna vlaga.

Sadno drevje in grmovje zahteva posebno nego jeseni. Če pa boste upoštevali ta načela, kot so gnojenje, zaščita pred škodljivci in boleznimi, jesensko obrezovanje in zadostno zalivanje, boste naslednjo sezono nagrajeni z bogato in zdravo letino. Poleg tega bodo rastline zaradi vaše nege bolje prenašale zahtevne zimske razmere. Zato ničesar ne prepustite naključju in prezimite svoj vrt, kot se spodobi.

Povezani članki

Vitamini za perutnino

18.10.2024

Vitamini za perutnino

Pri reji perutnine se je dobro zavedati, da mora biti naša perutnina dobro hranjena, zdrava in vesela, če želimo doseči največjo produktivnost. Seveda večina rejcev daje svojim kokošim, racam, gosam ali drugim predstavnikom domače perutnine uravnoteženo krmo, veliko gibanja na svežem zraku ter kakovostno, redno vzdrževano in očiščeno rejsko opremo, a če se res želimo potruditi , je priporočljivo razmišljati tudi o rednem dodajanju visokokakovostnih vitaminov in mineralov za kokoši nesnice.  Preberite naš članek, kjer vam bomo povedali, kako piščancem dodati kalcij ali druge vitamine, ki jih ne smete pozabiti.
Preberi članek
Kako pobrati in predelati pridelek?

14.10.2024

Kako pobrati in predelati pridelek?

Jesen je tu, zato je čas za žetev in nato predelavo našega bogatega pridelka. Da bi zagotovili največjo kakovost in obstojnost sadežev našega vrta, je potrebno vse pravilno načrtovati in paziti na pravilne tehnike. Pri nas se pozanimajte, kako predelati pridelek, da bo čim dlje ohranil svojo hranilno vrednost in okus. 

Preberi članek
Kako ugotoviti, da je kokoš bolna?

09.10.2024

Kako ugotoviti, da je kokoš bolna?

Zdravje kokoši je ključnega pomena za vsakega dobrega rejca, zato je pomembno vedeti, kako prepoznati znake bolezni piščancev in kako ohraniti svoje kokoši zdrave. V prispevku si bomo ogledali, kako prepoznamo bolne piščance, katere so najpogostejše bolezni in kako pravilno pristopiti k preventivi in ​​zdravljenju.

Preberi članek

NAGRADNA IGRA: Prijavite se na novice

in si zagotovite dopolnilno krmo ACIDOMID.