
Kako skrbeti za kokoši, da brez težav preživijo zimo?
Če želite, da vaše kokoši nepoškodovane preživijo zimo, bodite pozorni na ustrezno pripravo jeseni in kasnejšo nego, ki bo potrebna v hladnih dneh. To obdobje je za kokoši zelo zahtevno. Zato jim olajšajte delo in jim pomagajte, kar potrebujejo.
Priprava kokošnjaka
Osnova je prilagoditev kokošnjaka na mraz in veter. Vse se začne že pred zimo, ko je treba najprej očistiti in razkužiti kurnik, napajalnike, krmilnice in grede. Glede na to, da se paraziti razmnožujejo v toplem in vlažnem kokošnjaku, je dobro, da kot preventivo pred infestacijo uporabimo insekticid. Uporabite lahko tudi domačo raztopino vode in kisa.
Nato se osredotočite na stanje kokošnjaka. Če kje najdete napako, jo odpravite, pravilna izolacija je temelj. Temperatura v notranjosti mora biti v hladnem obdobju okoli 15-20 °C, zato je treba kokošje bivališče izolirati (uporabite stiropor, vato ali slamo) ali ogrevati s keramičnimi žarnicami ali infrardečimi žarnicami. Tla je priporočljivo izolirati s plastjo slame ali lesenih oblancev. To še posebej velja za rejce, ki živijo v oddaljenih krajih, kjer so zime ostrejše kot v mestu.
Ne pozabite na redno čiščenje, ki naj v tem obdobju poteka vsaj enkrat na teden. Za to obstaja preprost razlog, saj bodo kokoši veliko časa preživele v kurniku, tam bo tudi večina iztrebkov. Gnoj se hitro razgradi in sprošča dušik, kar vodi do neprijetnih vonjav in nevarne vlage. Zato ga je seveda treba tudi redno zračiti. Relativna vlažnost v notranjosti mora biti približno 50 do 70%.
Da lahko kokoš še naprej znese eno jajce na dan, potrebuje približno 12 ur svetlobe. Kako to urediti pozimi? Preprosto zasvetite idealno 2-3 ure zjutraj pred zoro. Ne skrbite, ni vam treba vstati. Svetlobo lahko regulirate s časovnikom.
Kaj pa izpust?
Zagotovo vam ni treba skrbeti, da bi kokoši pozimi spustili ven. Ko temperature ne padejo pod -10 °C, se rade ozrejo naokoli. Pri nižjih temperaturah pa jih je bolje pustiti zaprte. Če je v ogradi sneg, verjetno ne bodo preveč uživale zunaj, če pa sneg odstranite, bodo šle z veseljem.
Voda, osnova vsega
Poskrbite za čisto in svežo vodo celo leto in pozimi se nič ne spremeni. Vsak dan pa morate preveriti in zamenjati, saj lahko zmrzne. Temu se lahko izognete s pomočjo grelnih plošč pod napajalniki, ki ohranjajo temperaturo vode.
Krmni obrok mora biti večji
Pozimi upoštevajte, da imajo kokoši večjo porabo energije za vzdrževanje telesne temperature, zato je treba odmerek krme povečati za približno 10 % v primerjavi s poletjem. Zato jim v krmno mešanico dodajte še kaj, saj pozimi zunaj ne naberejo tistega, kar rabijo. Izberete lahko na primer koruzo ali sončnico, ki sta bogata vira energije. Seveda je treba vključiti mineralne dodatke in seno (najbolje posušene koprive ali posušeno lucerno), lahko tudi krompir, pšenične ali ovsene kosmiče.
Pozor!
Če so kokoši dolgotrajno izpostavljene zmrzali in vlagi, obstaja nevarnost ozeblin nog in grebena. Zato jih vsak dan namažite z vazelinom, indulonom ali maščobo.
Čist in izoliran kokošnjak, sveža voda in povečan obrok krme so najpomembnejše točke, ki bi se jih moral držati vsak rejec perutnine in jih vsako zimo pošteno upoštevati. Rezultat bodo zdrave in srečne kokoši.
Povezani članki

09.07.2025
Zakaj kokoši kljuvajo jajca in kako jih tega odvaditi?
Kljunjenje jajc je ena najpogostejših slabih navad pri kokoših. Veliko rejcev se s to težavo ne zna spoprijeti in preizkušajo različne »babje nasvete« – na primer, da kokoš potopijo v vodo. Poglejmo si učinkovitejše in preizkušene metode, kako kokoši odvaditi te nezaželene navade.
Preberi članek
08.07.2025
Zakaj so antiparazitiki pomembni za naše hišne ljubljenčke?
Zdravje naših hišnih ljubljenčkov je za nas na prvem mestu – ne glede na to, ali gre za morsko prašičko, psa ali konja. Z redno nego in preventivo svoje živalske sopotnike ščitimo pred različnimi boleznimi. Ena najpogostejših groženj so paraziti, ki lahko povzročijo tako kožne težave kot tudi resne notranje bolezni. Prav zato je pomembno, da ne zanemarimo razglistenja in redno uporabljamo antiparazitike.
Preberi članek
07.07.2025
Kako vzrejati pegatke?
Pegatke izvirajo iz Afrike in naseljujejo različna okolja – od savan do deževnih gozdov. Od sedmih znanih vrst je najpogostejša navadna pegatka, pa tudi pegatka s pegami in čeladasta pegatka. Udomačitev je potekala pred približno 2000 leti na območju današnjega Maroka. Danes so pegatke priljubljene zaradi svoje uporabnosti in nezahtevnosti. Poglejmo si, kako jih pravilno vzrejati.
Preberi članek