Kako skrbeti za kokoši, da brez težav preživijo zimo?

Avtor: Juraj Korim

23.10.2023

Kako skrbeti za kokoši, da brez težav preživijo zimo?

Če želite, da vaše kokoši nepoškodovane preživijo zimo, bodite pozorni na ustrezno pripravo jeseni in kasnejšo nego, ki bo potrebna v hladnih dneh. To obdobje je za kokoši zelo zahtevno. Zato jim olajšajte delo in jim pomagajte, kar potrebujejo.

Priprava kokošnjaka

Osnova je prilagoditev kokošnjaka na mraz in veter. Vse se začne že pred zimo, ko je treba najprej očistiti in razkužiti kurnik, napajalnike, krmilnice in grede. Glede na to, da se paraziti razmnožujejo v toplem in vlažnem kokošnjaku, je dobro, da kot preventivo pred infestacijo uporabimo insekticid. Uporabite lahko tudi domačo raztopino vode in kisa.


Nato se osredotočite na stanje kokošnjaka. Če kje najdete napako, jo odpravite, pravilna izolacija je temelj. Temperatura v notranjosti mora biti v hladnem obdobju okoli 15-20 °C, zato je treba kokošje bivališče izolirati (uporabite stiropor, vato ali slamo) ali ogrevati s keramičnimi žarnicami ali infrardečimi žarnicami. Tla je priporočljivo izolirati s plastjo slame ali lesenih oblancev. To še posebej velja za rejce, ki živijo v oddaljenih krajih, kjer so zime ostrejše kot v mestu.


Ne pozabite na redno čiščenje, ki naj v tem obdobju poteka vsaj enkrat na teden. Za to obstaja preprost razlog, saj bodo kokoši veliko časa preživele v kurniku, tam bo tudi večina iztrebkov. Gnoj se hitro razgradi in sprošča dušik, kar vodi do neprijetnih vonjav in nevarne vlage. Zato ga je seveda treba tudi redno zračiti. Relativna vlažnost v notranjosti mora biti približno 50 do 70%.


Da lahko kokoš še naprej znese eno jajce na dan, potrebuje približno 12 ur svetlobe. Kako to urediti pozimi? Preprosto zasvetite idealno 2-3 ure zjutraj pred zoro. Ne skrbite, ni vam treba vstati. Svetlobo lahko regulirate s časovnikom.

Kaj pa izpust?

Zagotovo vam ni treba skrbeti, da bi kokoši pozimi spustili ven. Ko temperature ne padejo pod -10 °C, se rade ozrejo naokoli. Pri nižjih temperaturah pa jih je bolje pustiti zaprte. Če je v ogradi sneg, verjetno ne bodo preveč uživale zunaj, če pa sneg odstranite, bodo šle z veseljem.

Voda, osnova vsega

Poskrbite za čisto in svežo vodo celo leto in pozimi se nič ne spremeni. Vsak dan pa morate preveriti in zamenjati, saj lahko zmrzne. Temu se lahko izognete s pomočjo grelnih plošč pod napajalniki, ki ohranjajo temperaturo vode.

Krmni obrok mora biti večji

Pozimi upoštevajte, da imajo kokoši večjo porabo energije za vzdrževanje telesne temperature, zato je treba odmerek krme povečati za približno 10 % v primerjavi s poletjem. Zato jim v krmno mešanico dodajte še kaj, saj pozimi zunaj ne naberejo tistega, kar rabijo. Izberete lahko na primer koruzo ali sončnico, ki sta bogata vira energije. Seveda je treba vključiti mineralne dodatke in seno (najbolje posušene koprive ali posušeno lucerno), lahko tudi krompir, pšenične ali ovsene kosmiče.

Pozor!

Če so kokoši dolgotrajno izpostavljene zmrzali in vlagi, obstaja nevarnost ozeblin nog in grebena. Zato jih vsak dan namažite z vazelinom, indulonom ali maščobo.


Čist in izoliran kokošnjak, sveža voda in povečan obrok krme so najpomembnejše točke, ki bi se jih moral držati vsak rejec perutnine in jih vsako zimo pošteno upoštevati. Rezultat bodo zdrave in srečne kokoši.

Povezani članki

Kako pripraviti zajce na zimo?

19.11.2024

Kako pripraviti zajce na zimo?

Čeprav so zajci razmeroma trdožive živali, zima prinaša določene izzive tako za kunce kot za nas, njihove rejce. Da bodo zimo preživeli zdravi in ​​v dobrem počutju, jim je treba pripraviti primerno okolje in se izogibati stvarem, ki zajce motijo. V današnjem članku si bomo ogledali, kako skrbeti za kunca in kako naj bi izgledala takšna priprava na zimo oziroma nega v mrzlem vremenu.

Preberi članek
Ali ima pes lahko kosti?

15.11.2024

Ali ima pes lahko kosti?

Verjetno ste že slišali, da psi ne smejo jesti kosti. Po drugi strani pa nekateri verjamejo, da kosti psom niso škodljive. Resnica je nekje na sredini, zato si skupaj poglejmo, katere kosti so varne za uživanje psov.

Preberi članek
Kako zaščititi pasje tačke pozimi?

13.11.2024

Kako zaščititi pasje tačke pozimi?

Zimske zabave ne obožujejo le otroci, ampak tudi naši štirinožni prijatelji  Hkrati pa hladno in zmrznjeno vreme prinaša nelagodje, ki vpliva tudi na pasje tačke. Skrb zanje je torej nepogrešljiv del teh mrzlih dni. Sneg, sol na cestišču in temperature pod lediščem lahko povzročijo resne težave, kot so draženje, razpoke ali bolečine. Kako torej najbolje zaščititi pasje tačke pozimi?

Preberi članek

NAGRADNA IGRA: Prijavite se na novice

in si zagotovite dopolnilno krmo ACIDOMID.