

Avtor: Pavel Frček
30.04.2024
Kako se znebiti miši v hiši?
Miši v hiši znajo biti prava nadloga. Ne samo, da so hitri, so tudi zviti. Torej ne plačajo ničesar. Če ste opazili njihovo prisotnost, je pomembno, da hitro ukrepate, da preprečite širjenje in druge nevšečnosti. Pridite in preverite, kako pregnati miško iz hiše.
Kako naj vem, da imam miško doma?
Zaupajte nam, zagotovo boste opazili njihovo prisotnost. V trenutku, ko začneš po hiši opažati pogrizeno hrano, žice in iztrebke, je skoraj gotovo. Postopoma boste slišali tudi njihovo žvižganje, praskanje in samo gibanje.
Zaprtje dostopa
Najprej je pomembno preprečiti, da bi miši še naprej vstopile v hišo. Preverite tudi najmanjše razpoke v stenah, luknje in odprtine okoli vrat in oken. Nato preprečite nadaljnji dostop tako, da odprtine zatesnite z ustreznim materialom, kot je beton, kit ali omet.
Čistoča je temelj
Miši privlačijo hrana, smeti, nered, zato naj bo hiša čista. Živil ne puščajte odprtih, najbolje jih shranite v posodah, ki se zapirajo, pospravite tudi drobtine in ostanke hrane, ki bi lahko bili zanimivi.
Naravni repelenti
In kaj miši sovražijo? Preizkusite lahko številne babičine nasvete za domačo past za miške. Ti so usmerjeni predvsem na njihov voh. Po hiši poskusite razporediti liste kamilice, česna ali orehov. Poleg tega je na primer olje poprove mete znano po svojem repelentnem učinku. Vanjo le namočite bombažno krpo in jo položite na mesta, kjer se pogosto zadržujejo miši.
Lahko se zanesete tudi na naravne plenilce. Najlažje je dobiti mačko, ki ji je lov na miši naraven. Poleg tega že sam vonj naših ljubljenčkov deluje repelentno. Na miški bo zrasla tudi vetruška, brenča ali sova.
Ultrazvočni odganjalec miši
Tako kot pri kunah veljajo tudi za miši ultrazvočni signali, ki so za glodavce zelo neprijetni. Ultrazvočno strašilo lahko spreminja frekvence, zato ni nevarnosti, da bi se glodavec čez nekaj časa navadil na ta zvok. Ta naprava je popolnoma varna za človeško uho.
Mišelovke
Pasti so klasična rešitev. To je učinkovita in varna metoda za lovljenje miši. Obstajajo različne vrste, vključno s klasičnimi, elektronskimi ali hišnimi. Kaj pa mišelovka? Ključ do uspeha je seveda primerna vaba za miško. Poskusite lahko košček sira, orehe, kruh ali drugo pecivo, piškote ali slanino. Prej so se pogosto uporabljale tudi lepljive pasti za miške. Vendar so bili zaradi svoje drastičnosti prepovedani. Lepljiva mišelovka jo je ubijala na posebej mučen način, v njene kremplje pa so pogosto padle tudi druge živali.
Strokovna pomoč
V primeru neuspešnih poskusov odstranjevanja ali hude prenaseljenosti miši razmislite o pomoči strokovnjakov. Ti strokovnjaki imajo dovolj znanja in posebnih metod, da vam zagotovijo učinkovito rešitev.
Dolgotrajna preventiva pred mišmi
Po uspešni odstranitvi miši je pomembno sprejeti ukrepe za dolgoročno preprečevanje. Redno preverjajte dom če ni drugih mišk, dom naj bo čist in urejen, da zmanjšate tveganje vrnitve.
Miši v hiši so neprijeten problem, s katerim se lahko borite zelo dolgo. So pametne, zato nekatere pasti morda ne bodo delovale. Zato preizkusite več možnosti in verjemite, da se vaša miška dolgo ne bo skrivala.
Povezani članki

09.07.2025
Zakaj kokoši kljuvajo jajca in kako jih tega odvaditi?
Kljunjenje jajc je ena najpogostejših slabih navad pri kokoših. Veliko rejcev se s to težavo ne zna spoprijeti in preizkušajo različne »babje nasvete« – na primer, da kokoš potopijo v vodo. Poglejmo si učinkovitejše in preizkušene metode, kako kokoši odvaditi te nezaželene navade.
Preberi članek
08.07.2025
Zakaj so antiparazitiki pomembni za naše hišne ljubljenčke?
Zdravje naših hišnih ljubljenčkov je za nas na prvem mestu – ne glede na to, ali gre za morsko prašičko, psa ali konja. Z redno nego in preventivo svoje živalske sopotnike ščitimo pred različnimi boleznimi. Ena najpogostejših groženj so paraziti, ki lahko povzročijo tako kožne težave kot tudi resne notranje bolezni. Prav zato je pomembno, da ne zanemarimo razglistenja in redno uporabljamo antiparazitike.
Preberi članek
07.07.2025
Kako vzrejati pegatke?
Pegatke izvirajo iz Afrike in naseljujejo različna okolja – od savan do deževnih gozdov. Od sedmih znanih vrst je najpogostejša navadna pegatka, pa tudi pegatka s pegami in čeladasta pegatka. Udomačitev je potekala pred približno 2000 leti na območju današnjega Maroka. Danes so pegatke priljubljene zaradi svoje uporabnosti in nezahtevnosti. Poglejmo si, kako jih pravilno vzrejati.
Preberi članek