
Kako se znebiti čmrljev pri piščancih?
Kako prepoznati čmrlje?
Čmrlji so zelo drobni zajedavci, ki po zaužitju dosežejo velikost 1 mm. Zaradi podobnosti jih pogosto zamenjujejo s klopi. Najbolj aktivni so ponoči, ko parazitirajo na kokoši. Na prvi pogled njihove prisotnosti ni mogoče prepoznati, čmrlj na kokoši se skriva pod perjem, kjer sesa kri. Čez dan se skrivajo v špranjah kokošnjaka, kjer odlagajo jajca.
Če se pri kokoših pojavijo čmrlji, boste zagotovo vedeli. Perutnina bo začela kazati znake razdraženosti, nemira in se bo začela praskati. Posledično kasneje izgubi perje. Poleg tega je možno, da se odlaganje jajc zmanjša ali popolnoma ustavi. Če sumite na prisotnost čmrljev, kokoši in njihov kotnik temeljito preglejte.
Izkoreninjenje čmrljev pri kokoših
Prvi korak v boju proti čmrljem je temeljito čiščenje kokošnjaka. Najprej odstranite vso staro nastilj in se lotite razkuževanja prostora. Za to lahko uporabimo posebna pršila proti čmrljem, na primer Rebel Čmelíkostop proti kokošji pršici . Osredotočite se na vse špranje in skrita mesta, kjer bi se lahko skrili čmrlji, prav tako ne pozabite na tla in strop. Priporočljivo je, da ta postopek čez nekaj časa ponovite, da zagotovite 100-odstotno učinkovitost. Prepričajte se, da vse poteka na varni razdalji od kokoši.
Na ta način lahko uporabite tudi diatomejsko zemljo. Pred uporabo pa je priporočljivo kurnik oprati z vročo vodo, počakati, da se stene posušijo, in ga nato premazati z diatomejsko zemljo. Spet morate biti pozorni na vsako špranjo, kjer bi se lahko skrili čmrlji.
Uporabimo lahko tudi gašeno apno, zmešano z vodo po navodilih, s katerim s čopičem pobarvamo celoten kurnik. Nato pustite, da se suši vsaj en teden.
Zdravljenje piščancev
Kokoši same lahko zdravimo z antiparazitskimi sredstvi, ki so posebej zasnovana za boj proti čmrljem, lahko pa uporabimo tudi diatomejsko zemljo ali lesni pepel. Pršila proti čmrljem so zelo učinkovita in kokoši hitro rešijo te nadloge. Hkrati je tudi rokovanje zelo preprosto. Vedno nanašajte na perje in kožo kokoši.
Diatomejsko zemljo je treba temeljito nanesti v perje in do kože na vseh prizadetih območjih. Če se odločite za uporabo lesnega pepela, poskrbite, da bo pepel hladen. Nato s tem poškropite telo kokoši. Ne pozabite niti na glavo. Ta postopek ponovite večkrat na dan. Čez nekaj dni bodo čmrlji izginili.
Med zdravljenjem se izogibajte uživanju jajc in mesa. Teden je dovolj za jajca, mesec je bolje za meso.
Preprečevanje
Da preprečite vrnitev čmrljev, upoštevajte te varnostne ukrepe. Kotrnik naj bo čist in redno menjajte nastilj. Temeljito in redno čistite in razkužujte vsa skrivališča, ki jih imajo radi tudi čmrlji. Poleg tega, ko kupujete novo kokoš, vedno natančno preverite, da ni okužena. Ne pozabite na pepelnik, zahvaljujoč kateremu so piščanci razkuženi.
Čmrlji so lahko resna težava za rejce piščancev, a s temeljitim čiščenjem, razkuževanjem kok in preventivnimi ukrepi je njihovo prisotnost mogoče zmanjšati. Prav tako je za obvladovanje te situacije ključno zgodnje prepoznavanje težav. Zato opazite vsako spremembo, ki se zgodi pri vaših kokoših.
Povezani članki

16.05.2025
Zakaj krava ves čas prežvekuje, pes pa hrano pogoltne? Živalska prebava pod drobnogledom
Ste se že kdaj vprašali, zakaj govedo ure in ure prežvekuje, medtem ko pes hrano skoraj ne prežveči? Razlog tiči v različni vrsti prebave. Medtem ko imajo nekateri organizmi enostaven želodec, so se drugi skozi evolucijo prilagodili z več prekatnim želodcem, mikrobiološko prebavo ali celo s pomočjo kamenčkov. Kakšne so torej glavne razlike med različnimi skupinami živali?
Preberi članek
15.05.2025
Katero vrsto volne izbrati? Primerjava alpake, kašmirja, merino volne in drugih
Verjetno ste že slišali, da obstajajo različne pasme ovac. Toda ali ste vedeli, da obstaja tudi več vrst volne? Ne pridobivamo je le iz ovac, temveč tudi iz lam ali celo kuncev.
Preberi članek
14.05.2025
Načini molže in vrste molzišč
Molža je vsakodnevni del reje molznic – vendar pa se načini njenega izvajanja lahko močno razlikujejo. Od tradicionalne ročne molže do sodobnih robotskih sistemov, vsaka kmetija izbira rešitev, ki najbolj ustreza njenim potrebam in možnostim. Razlikujejo se tudi sama molzišča – prostori, kjer poteka molža. V tem članku bomo predstavili osnovne načine molže in tipe danes uporabljenih molzišč.
Preberi članek