Kako psu postriči kremplje?
Pavel Frček

Avtor: Pavel Frček

24.03.2025

Kako psu postriči kremplje?

Tako kot nam rastejo nohti, tudi našim psom rastejo kremplji. Zato jih je pomembno redno krajšati in vzdrževati. Včasih skrb za kremplje ni bila tako pogosta, saj so psi preživeli več časa zunaj – tekli so po dvoriščih, asfaltu ali drugih trdih površinah, ki so jim kremplje naravno obrabljale. Danes pa to pogosto ni dovolj. Kremplji psu pomagajo ohranjati ravnotežje in mu nudijo oporo pri gibanju. Uporablja jih pri vsaki telesni aktivnosti, in kadar so predolgi, lahko to vodi v neprijetnosti ali celo zdravstvene težave. Poglejmo si torej, kako pravilno skrbeti za pasje kremplje!

Anatomija pasjega kremplja

Preden se lotimo striženja krempljev, je pomembno poznati njihovo anatomijo in zgradbo. Pasji krempelj je sestavljen iz štirih plasti. Najtrša in najbolj odporna je zunanja plast, imenovana roževina. Pod njo se nahaja notranja roževina, ki ni tako močna – sestavljena je iz roženele kožne celice. Pri starejših psih je ta del kremplja lahko bolj porozen in krhek. Pod obema plastema roževine se nahaja zaščitni del občutljivega lôžka. To mehko tkivo varuje najpomembnejši in najbolj občutljiv del kremplja – krempljevo lôžko, kjer se nahajajo živci in krvne žile.

Kako prepoznati predolge kremplje?

Predolgi kremplji se lahko med hojo lomijo, ukrivljajo ali celo povzročijo deformacije tačk. Te deformacije pogosto vodijo v težave s sklepi, kar psa boli in omejuje pri gibanju. Zato je pomembno, da tem zapletom pravočasno preprečimo in redno skrbimo za kremplje. Če med hojo po trdi površini slišimo, da pes s kremplji “klika” po tleh, je to jasen znak, da so predolgi. Drug opozorilni znak je lahko tudi to, da pes začne pri hoji nenaravno upogibati tačke, šepa ali spremeni način hoje, da bi se izognil bolečini. Predolgi kremplji lahko dražijo tudi kožo, povzročijo njeno rdečico in v hujših primerih vodijo celo do okužb.

Sedaj pa k striženju krempljev!

Za mnoge lastnike je striženje krempljev stresno opravilo, vendar boste s pravo tehniko in ustreznimi pripomočki to opravili brez težav in skrbi. Pomembno je le vedeti, kako se ga lotiti! Poglejmo si postopek korak za korakom.

 

1) Priprava 

Pomirimo psa, da se bo počutil prijetno. Lahko ga božamo, mu dajemo priboljške in podobno. Če potrebujemo pomoč (kar je pogosto priporočljivo), naj nam kdo pomaga in psa nežno prime. Tačko trdno, a nežno primemo.

 

2) Iskanje krempljevega lôžka 

Pri večini psov je na kremplju jasno vidna temnejša cona – prav tam se nahajajo živci in krvne žile. V to območje ne smemo zarezati, saj gre za občutljivo lôžko, ki oskrbuje krempelj s krvjo. Pri svetlih krempljih je meja enostavno prepoznavna, pri temnih pa je situacija zahtevnejša. Zato moramo biti zelo previdni. Po vsakem rezu pozorno spremljamo površino reza. Če se v sredini pojavi majhna črna pika, pomeni: STOP! To je znak, da smo blizu krempljevega lôžka. Če zarežemo vanj, je lahko zelo boleče in lahko pride do močne krvavitve.

 

3) Striženje 

Kremplje vedno krajšamo po majhnih koščkih. Začnemo pri konici in režemo pod kotom približno 45°. Počasi se bližamo lôžku, a raje pravočasno prenehamo in kasneje še popravimo, kot da bi tvegali poškodbo. Med striženjem psa večkrat nagradimo s priboljški – tako bo celoten postopek povezal z nečim prijetnim.

 

4) Ne pozabimo na peti prst oziroma rosni prst (paspalec) 

Nekateri psi imajo na sprednjih tačkah peti prst, ki ni v stiku s tlemi, zato se naravno ne obrablja. Pri nekaterih pasmah se paspalci (dodatni prsti) pojavljajo tudi na zadnjih nogah. Tudi te kremplje moramo redno nadzorovati in krajšati, saj imajo tendenco, da prerastejo, se zataknejo ali poškodujejo.

Kako ustaviti krvavitev iz kremplja?

Tudi pri največji previdnosti se lahko zgodi, da krempelj odrežemo pregloboko in začne krvaveti. V tem primeru je dobro imeti pri roki hemostatski prah, ki krvavitev skoraj takoj zaustavi. Dovolj je, da ga rahlo nanesemo neposredno na krvaveče mesto. Dobite ga v trgovinah za male živali. Če prahu nimamo, lahko uporabimo tudi običajno moko ali koruzni škrob – majhno količino rahlo pritisnemo na ranjeni krempelj. Druga možnost je, da rano rahlo pritisnemo s čisto krpo ali gazo in držimo nekaj minut, dokler krvavitev ne preneha. Po oskrbi je pomembno, da tačko ohranjamo čisto. Lahko jo nežno razkužimo, na primer z raztopino betadina – vendar previdno, če ima pes alergijo na jod!

Povezani članki

Zakaj krava ves čas prežvekuje, pes pa hrano pogoltne? Živalska prebava pod drobnogledom

16.05.2025

Zakaj krava ves čas prežvekuje, pes pa hrano pogoltne? Živalska prebava pod drobnogledom

Ste se že kdaj vprašali, zakaj govedo ure in ure prežvekuje, medtem ko pes hrano skoraj ne prežveči? Razlog tiči v različni vrsti prebave. Medtem ko imajo nekateri organizmi enostaven želodec, so se drugi skozi evolucijo prilagodili z več prekatnim želodcem, mikrobiološko prebavo ali celo s pomočjo kamenčkov. Kakšne so torej glavne razlike med različnimi skupinami živali?

Preberi članek
Katero vrsto volne izbrati? Primerjava alpake, kašmirja, merino volne in drugih

15.05.2025

Katero vrsto volne izbrati? Primerjava alpake, kašmirja, merino volne in drugih

Verjetno ste že slišali, da obstajajo različne pasme ovac. Toda ali ste vedeli, da obstaja tudi več vrst volne? Ne pridobivamo je le iz ovac, temveč tudi iz lam ali celo kuncev.

Preberi članek
Načini molže in vrste molzišč

14.05.2025

Načini molže in vrste molzišč

Molža je vsakodnevni del reje molznic – vendar pa se načini njenega izvajanja lahko močno razlikujejo. Od tradicionalne ročne molže do sodobnih robotskih sistemov, vsaka kmetija izbira rešitev, ki najbolj ustreza njenim potrebam in možnostim. Razlikujejo se tudi sama molzišča – prostori, kjer poteka molža. V tem članku bomo predstavili osnovne načine molže in tipe danes uporabljenih molzišč.

Preberi članek