Kako pripraviti vrt na zimo
Pavel Frček

Avtor: Pavel Frček

30.10.2024

Kako pripraviti vrt na zimo

Zima že trka na vrata, drevesa zunaj se svetijo v vseh barvah, zato je skrajni čas, da vrt začnemo pripravljati na hladno sezono, da se bo spomladi spet prebudil poln čara. Kako naj poteka priprava vrta na zimo in kako pomagati rastlinam, da to sezono preživijo, ne da bi odmrle?

Zadnja trgatev

Še pred prvo zmrzaljo je treba z vrta pospraviti vse, kar bi lahko podleglo tem temperaturam. Sem spada zelenjava, kot so paprika, bučke, kumare in paradižnik, pa tudi korenovke, ki jih lahko čez zimo shranite na hladnem. Jabolka lahko konzerviramo tudi na ta način. Po drugi strani pa lahko na gredah ostane na primer kodrozelje, brstični ohrovt ali zimski por.


Po spravilu gredice požanjemo, plevemo in pognojimo. Tako boste zemljo prezračili in bolje zadržali vodo in hranila.

Kaj pa drevesa in grmi?

Poskrbeti je treba tudi za drevesa in grmovnice. Pri njih se odstranijo suhe, polomljene in razraščene veje. Pri sadnem drevju se znebite tudi novih vej, ki rastejo navpično navzgor. Za živo mejo moramo pred zimo tudi ustrezno poskrbeti, tako da jo strižemo in primerno zalivamo. Kar zadeva zimzelena drevesa, ni treba sprejeti ukrepov proti zmrzali. Nekatere pa pozimi potrebujejo zaščito pred močnim zimskim soncem in zato potrebujejo senčenje.

Kako pripraviti trato na zimo?

Priprava vaše trate na zimo ni znanost. Najprej temeljito pograbite listje, da preprečite nastanek plesni pod trato. Nato še zadnjič v tej sezoni pokosite trato, vendar jo pustite nekoliko višje kot poleti. Dodajte škropivo proti zimski glivi, da bo po zimi dobro rasla. Odpadlo listje lahko uporabite kot zastirko za druge rastline.

Ne pozabite na seme

Ne pozabite, da je čas za sajenje sadnega drevja, grmovnic in čebulnic. Sajenje je treba opraviti pred prvimi zmrzali, zato ne odlašajte. Včasih je mogoče rastline saditi tudi v novembru, vendar ne pozabite, da potrebujejo približno mesec dni za dobro ukoreninjenje. Po sajenju ne pozabite vse skrbno zaliti.

Mulčenje je osnova

Še nikoli niste slišali za ta izraz? Ne skrbite, z veseljem vam bomo razložili. Mulčenje je naraven proces, ki ga jeseni lahko opazite povsod v naravi. Vključuje prekrivanje tal z nekaj organskega materiala. Uporabite lahko na primer odpadlo listje, kompost, gnoj, pokošeno travo ali zelo razširjeno lubje za zastirko, ki vam bo pomagalo tudi pri vprašanju, kako popestriti vrt, saj bo navdušilo tudi s svojim izgledom. Ta postopek nam lahko pomaga pred zimo, saj zaščiti rastline pred zmrzaljo. Druga prednost je zmanjšanje rasti plevela in potrebe po zalivanju, saj zmanjša izhlapevanje vode. Pred zimo priporočamo, da vse rastline in drevesa skrbno zalijete in površino prekrijete z zastirko. Mulčenje lubja je še posebej koristno za okrasna drevesca, trajnice in vzpenjavke.


Na koncu pa seveda ne pozabite pospraviti vsega, kar bi zmrzal lahko poškodovala (pohištvo, vrtne cevi) in zapreti dotok vode.


Zdaj so vaša drevesa, rastline in trata skrbno pripravljeni na zimo. Zahvaljujoč tem korakom si boste spomladi prihranili veliko dela, za nagrado pa boste imeli pripravljen lep, barvit vrt za naslednjo sezono.

Povezani članki

Kako pripraviti zajce na zimo?

19.11.2024

Kako pripraviti zajce na zimo?

Čeprav so zajci razmeroma trdožive živali, zima prinaša določene izzive tako za kunce kot za nas, njihove rejce. Da bodo zimo preživeli zdravi in ​​v dobrem počutju, jim je treba pripraviti primerno okolje in se izogibati stvarem, ki zajce motijo. V današnjem članku si bomo ogledali, kako skrbeti za kunca in kako naj bi izgledala takšna priprava na zimo oziroma nega v mrzlem vremenu.

Preberi članek
Ali ima pes lahko kosti?

15.11.2024

Ali ima pes lahko kosti?

Verjetno ste že slišali, da psi ne smejo jesti kosti. Po drugi strani pa nekateri verjamejo, da kosti psom niso škodljive. Resnica je nekje na sredini, zato si skupaj poglejmo, katere kosti so varne za uživanje psov.

Preberi članek
Kako zaščititi pasje tačke pozimi?

13.11.2024

Kako zaščititi pasje tačke pozimi?

Zimske zabave ne obožujejo le otroci, ampak tudi naši štirinožni prijatelji  Hkrati pa hladno in zmrznjeno vreme prinaša nelagodje, ki vpliva tudi na pasje tačke. Skrb zanje je torej nepogrešljiv del teh mrzlih dni. Sneg, sol na cestišču in temperature pod lediščem lahko povzročijo resne težave, kot so draženje, razpoke ali bolečine. Kako torej najbolje zaščititi pasje tačke pozimi?

Preberi članek

NAGRADNA IGRA: Prijavite se na novice

in si zagotovite dopolnilno krmo ACIDOMID.