Kako pripraviti vrt na zimo
Pavel Frček

Avtor: Pavel Frček

30.10.2024

Kako pripraviti vrt na zimo

Zima že trka na vrata, drevesa zunaj se svetijo v vseh barvah, zato je skrajni čas, da vrt začnemo pripravljati na hladno sezono, da se bo spomladi spet prebudil poln čara. Kako naj poteka priprava vrta na zimo in kako pomagati rastlinam, da to sezono preživijo, ne da bi odmrle?

Zadnja trgatev

Še pred prvo zmrzaljo je treba z vrta pospraviti vse, kar bi lahko podleglo tem temperaturam. Sem spada zelenjava, kot so paprika, bučke, kumare in paradižnik, pa tudi korenovke, ki jih lahko čez zimo shranite na hladnem. Jabolka lahko konzerviramo tudi na ta način. Po drugi strani pa lahko na gredah ostane na primer kodrozelje, brstični ohrovt ali zimski por.


Po spravilu gredice požanjemo, plevemo in pognojimo. Tako boste zemljo prezračili in bolje zadržali vodo in hranila.

Kaj pa drevesa in grmi?

Poskrbeti je treba tudi za drevesa in grmovnice. Pri njih se odstranijo suhe, polomljene in razraščene veje. Pri sadnem drevju se znebite tudi novih vej, ki rastejo navpično navzgor. Za živo mejo moramo pred zimo tudi ustrezno poskrbeti, tako da jo strižemo in primerno zalivamo. Kar zadeva zimzelena drevesa, ni treba sprejeti ukrepov proti zmrzali. Nekatere pa pozimi potrebujejo zaščito pred močnim zimskim soncem in zato potrebujejo senčenje.

Kako pripraviti trato na zimo?

Priprava vaše trate na zimo ni znanost. Najprej temeljito pograbite listje, da preprečite nastanek plesni pod trato. Nato še zadnjič v tej sezoni pokosite trato, vendar jo pustite nekoliko višje kot poleti. Dodajte škropivo proti zimski glivi, da bo po zimi dobro rasla. Odpadlo listje lahko uporabite kot zastirko za druge rastline.

Ne pozabite na seme

Ne pozabite, da je čas za sajenje sadnega drevja, grmovnic in čebulnic. Sajenje je treba opraviti pred prvimi zmrzali, zato ne odlašajte. Včasih je mogoče rastline saditi tudi v novembru, vendar ne pozabite, da potrebujejo približno mesec dni za dobro ukoreninjenje. Po sajenju ne pozabite vse skrbno zaliti.

Mulčenje je osnova

Še nikoli niste slišali za ta izraz? Ne skrbite, z veseljem vam bomo razložili. Mulčenje je naraven proces, ki ga jeseni lahko opazite povsod v naravi. Vključuje prekrivanje tal z nekaj organskega materiala. Uporabite lahko na primer odpadlo listje, kompost, gnoj, pokošeno travo ali zelo razširjeno lubje za zastirko, ki vam bo pomagalo tudi pri vprašanju, kako popestriti vrt, saj bo navdušilo tudi s svojim izgledom. Ta postopek nam lahko pomaga pred zimo, saj zaščiti rastline pred zmrzaljo. Druga prednost je zmanjšanje rasti plevela in potrebe po zalivanju, saj zmanjša izhlapevanje vode. Pred zimo priporočamo, da vse rastline in drevesa skrbno zalijete in površino prekrijete z zastirko. Mulčenje lubja je še posebej koristno za okrasna drevesca, trajnice in vzpenjavke.


Na koncu pa seveda ne pozabite pospraviti vsega, kar bi zmrzal lahko poškodovala (pohištvo, vrtne cevi) in zapreti dotok vode.


Zdaj so vaša drevesa, rastline in trata skrbno pripravljeni na zimo. Zahvaljujoč tem korakom si boste spomladi prihranili veliko dela, za nagrado pa boste imeli pripravljen lep, barvit vrt za naslednjo sezono.

Povezani članki

Vrste jajc

31.03.2025

Vrste jajc

Ko rečemo »jajce«, večina ljudi takoj pomisli na kokošje jajce. Malo kdo si najprej predstavlja kakšno drugo vrsto. Vendar dobro vemo, da jajca nosijo tudi druge ptice – in nekatera so celo lahko dostopna. V trgovinah najpogosteje najdemo kokošja jajca, občasno pa tudi prepeličja. Druge vrste so precej redke. Poglejmo torej, katera jajca so užitna in kako se med seboj razlikujejo.

Preberi članek
Reja alpak in lam

30.03.2025

Reja alpak in lam

Reja lam in alpak postaja vse bolj priljubljena v Sloveniji. Rejci cenijo njihov miren in prijazen značaj, nizke zahteve glede vzdrževanja, vsestransko uporabo in eksotičen videz. Te živali lahko uspešno sobivajo na pašnikih z drugimi vrstami. Poleg tega so lame naravno dominantne in teritorialne, kar jim omogoča učinkovito zaščito črede pred plenilci. Želite izvedeti, kako pravilno skrbeti za te impresivne živali? Pripravili smo uporabne informacije in praktične nasvete, ki vam bodo pomagali razumeti njihovo vedenje in jim zagotoviti najboljši možen dom.

Preberi članek
Kako psu postriči kremplje?

24.03.2025

Kako psu postriči kremplje?

Tako kot nam rastejo nohti, tudi našim psom rastejo kremplji. Zato jih je pomembno redno krajšati in vzdrževati. Včasih skrb za kremplje ni bila tako pogosta, saj so psi preživeli več časa zunaj – tekli so po dvoriščih, asfaltu ali drugih trdih površinah, ki so jim kremplje naravno obrabljale. Danes pa to pogosto ni dovolj.

Preberi članek