Kako pravilno kompostirati?
Pavel Frček

Avtor: Pavel Frček

25.09.2024

Kako pravilno kompostirati?

Kompostiranje je okolju prijazen in praktičen način uporabe organskih odpadkov in njihovega spreminjanja v dragocen vir za izboljšanje kakovosti tal. Zahvaljujoč kompostu boste lahko zmanjšali skupno količino odpadkov, dobili pa boste tudi kakovostno gnojilo, bogato s hranili. To ni raketna znanost, toda preden začnete, morate pojasniti nekaj pravil. Oglejmo si jih.

Izbira lokacije

Preden začnete kompostirati, morate najti primerno mesto. Do komposta morate imeti enostaven dostop in ga zaščititi pred neposredno sončno svetlobo in močnimi vetrovi. Priporočljivo je tudi, da ga ločite od ostalega vrta (npr. grmičevja) in od vira pitne vode – vodnjaka. Kompostnik lahko postavite na vrt, balkon ali celo v zaprtih prostorih. V tem primeru pa je pomembno kupiti posebne posode, ki so namenjene temu.

Izbira kompostnika

Izbirate lahko med številnimi vrstami kompostnikov. Odprte vrste, ki so običajno lesene ali plastične, bodo idealne za vrtove, lahko pa kompostirate tudi na tleh ali v jami, kjer nastane kup. Če imate na voljo manj prostora, priporočamo uporabo zaprtih plastičnih posode, da preprečite uhajanje vonjav. Če živite v stanovanju, bodo za vas idealni posebni domači kompostniki ali vermikomposterji, ki uporabljajo lastnosti deževnikov za pretvorbo bioloških ostankov v organsko gnojilo.

Kaj spada v kompost?

Da bi vsi procesi pravilno potekali, je treba izbrati materiale, ki so primerni za vrtnarski kompost. Vsebovati mora mešanico zelenih in rjavih sestavin. Zelena se uporablja za materiale, bogate z dušikom, kot so sveži kuhinjski odpadki (ostanki sadja in zelenjave, kavna usedlina, čajne vrečke) ali pokošena trava. Rjavi materiali nato dodajo ogljik. To so listi, lesni odpadki ali slama. 

Vsekakor pa se izogibajte ostankom mesa, kostim, premogovemu pepelu, kamnom, sadnim koščicam, lupinam tropskega sadja, kemično obdelanemu lesu in kemikalijam ali obolelim rastlinam na splošno.

Kako začeti kompost?

Če vas zanima, kako narediti kompost, je treba poudariti, da ta proces temelji na postopnem plastenju posameznih materialov. Vedno se začne z rjavim materialom, tj. listi, vejice ali žagovino. To bo zagotovilo dobro zračnost. Temu sledijo posamezni organski odpadki. 

Da bi se organski material razgradil, je treba kompost redno obračati. Šele takrat bo dovolj prezračen in materiali se bodo mešali. Hkrati preverite vlažnost. Če je preveč suha (lahko povemo po tem, da se razpade na dlani), jo namakajte ali dodajte zelene materiale. Če je preveč moker, dodajte suh material, kot so ostružki ali suhi listi.

Končno bodite potrpežljivi. Postopek traja do enega leta, zato ne hitite ničesar. Če je mešanica pripravljena za uporabo, ima temno rjavo barvo, je drobljiva in prijetno diši. Če ne želite čakati predolgo, lahko poskusite pospeševalnik, ki uporablja koristne bakterije in encime za naravno razgradnjo organskih odpadkov.

Zahvaljujoč kompostiranju lahko organske odpadke enostavno in učinkovito pretvorite v gnojilo, polno pomembnih hranil. Da bi vse potekalo pravilno, je treba izbrati primerne materiale, prezračevati, nadzorovati vlažnost in biti potrpežljiv. Tako boste dobili kakovosten kompost, ki bo podpiral rast vaših rastlin.

Povezani članki

Vitamini za perutnino

18.10.2024

Vitamini za perutnino

Pri reji perutnine se je dobro zavedati, da mora biti naša perutnina dobro hranjena, zdrava in vesela, če želimo doseči največjo produktivnost. Seveda večina rejcev daje svojim kokošim, racam, gosam ali drugim predstavnikom domače perutnine uravnoteženo krmo, veliko gibanja na svežem zraku ter kakovostno, redno vzdrževano in očiščeno rejsko opremo, a če se res želimo potruditi , je priporočljivo razmišljati tudi o rednem dodajanju visokokakovostnih vitaminov in mineralov za kokoši nesnice.  Preberite naš članek, kjer vam bomo povedali, kako piščancem dodati kalcij ali druge vitamine, ki jih ne smete pozabiti.
Preberi članek
Kako pobrati in predelati pridelek?

14.10.2024

Kako pobrati in predelati pridelek?

Jesen je tu, zato je čas za žetev in nato predelavo našega bogatega pridelka. Da bi zagotovili največjo kakovost in obstojnost sadežev našega vrta, je potrebno vse pravilno načrtovati in paziti na pravilne tehnike. Pri nas se pozanimajte, kako predelati pridelek, da bo čim dlje ohranil svojo hranilno vrednost in okus. 

Preberi članek
Kako ugotoviti, da je kokoš bolna?

09.10.2024

Kako ugotoviti, da je kokoš bolna?

Zdravje kokoši je ključnega pomena za vsakega dobrega rejca, zato je pomembno vedeti, kako prepoznati znake bolezni piščancev in kako ohraniti svoje kokoši zdrave. V prispevku si bomo ogledali, kako prepoznamo bolne piščance, katere so najpogostejše bolezni in kako pravilno pristopiti k preventivi in ​​zdravljenju.

Preberi članek

NAGRADNA IGRA: Prijavite se na novice

in si zagotovite dopolnilno krmo ACIDOMID.