
Kako ognjemet vpliva na živali?
Vsakoletno praznovanje ognjemetov razveseli marsikoga, a tega ne moremo reči za naše hišne ljubljenčke. Zvoki, luči in kemikalije, ki jih vsebuje pirotehnika, lahko negativno vplivajo nanje, kar je manj znana stvarnost, ki stoji za čarobnostjo praznovanja.
Glasni zvoki
Ena največjih težav z ognjemeti so glasni zvoki, ki jih spremljajo. Živali imajo tako kot naši hišni ljubljenčki občutljivejši sluh kot ljudje, zato zvočne občutke zaznavajo veliko intenzivneje. Zvoki lahko v njih povzročijo strah, tesnobo ali paniko. Zaradi občutljivega sluha se živali poskušajo skriti na varno ali pobegniti, kar lahko povzroči izgubo ali poškodbo.
Kako pomagati hišnim ljubljenčkom
Da bi kar najbolje obvladali strah naših ljubljenčkov in hkrati preprečili negativen učinek ognjemetov na živali, upoštevajmo naslednje nasvete. Ne podpirajte živali v strahu, obnašajte se, kot da se nič ne dogaja. Če nakažete nenavadno situacijo, bo žival postala še bolj prestrašena. Naj vaš ljubljenček izbere zavetje, kjer se počuti najbolj varno. Med ognjemetom živali ne pustite, da same tečejo zunaj, in ne silite hišnih ljubljenčkov na sprehod. Za boljše počutje med ognjemetom jim lahko daste pomirjevala, vendar jih začnite dajati pravočasno, da se žival pravi čas umiri.
Divje živali
Ognjemeti nimajo negativnega vpliva samo na hišne ljubljenčke, temveč tudi na divje živali, predvsem ptice. Zvok ognjemetov ali novoletnih petard lahko zmoti njihovo naravno vedenje, kot je gnezdenje ali selitev. Mnoge ptice zapustijo gnezda zaradi glasnih zvokov, kar slabo vpliva na njihove potomce. Veliko število divjih živali se znajde poškodovanih na reševalnih postajah med sezono ognjemetov.
Varčna alternativa
Obstajajo načini praznovanja, ki so prijaznejši do živali. Ena možnost je tihi ognjemet, ki je sestavljen samo iz vizualnih učinkov, ne pa tudi zvoka. Mnoga mesta so uvedla to alternativo, ki je prijaznejša do živali, hkrati pa še vedno ponuja izkušnjo gledalcem.
Pomembno se je zavedati, da lahko naše praznovanje pomeni nepotrebno trpljenje za življenja drugih. Zato bi morali iskati ravnotežje med praznovanjem in upoštevanjem naših živalskih spremljevalcev.
Povezani članki

16.05.2025
Zakaj krava ves čas prežvekuje, pes pa hrano pogoltne? Živalska prebava pod drobnogledom
Ste se že kdaj vprašali, zakaj govedo ure in ure prežvekuje, medtem ko pes hrano skoraj ne prežveči? Razlog tiči v različni vrsti prebave. Medtem ko imajo nekateri organizmi enostaven želodec, so se drugi skozi evolucijo prilagodili z več prekatnim želodcem, mikrobiološko prebavo ali celo s pomočjo kamenčkov. Kakšne so torej glavne razlike med različnimi skupinami živali?
Preberi članek
15.05.2025
Katero vrsto volne izbrati? Primerjava alpake, kašmirja, merino volne in drugih
Verjetno ste že slišali, da obstajajo različne pasme ovac. Toda ali ste vedeli, da obstaja tudi več vrst volne? Ne pridobivamo je le iz ovac, temveč tudi iz lam ali celo kuncev.
Preberi članek
14.05.2025
Načini molže in vrste molzišč
Molža je vsakodnevni del reje molznic – vendar pa se načini njenega izvajanja lahko močno razlikujejo. Od tradicionalne ročne molže do sodobnih robotskih sistemov, vsaka kmetija izbira rešitev, ki najbolj ustreza njenim potrebam in možnostim. Razlikujejo se tudi sama molzišča – prostori, kjer poteka molža. V tem članku bomo predstavili osnovne načine molže in tipe danes uporabljenih molzišč.
Preberi članek