Kako obdelati volno?
Pavel Frček

Avtor: Pavel Frček

07.04.2025

Kako obdelati volno?

Ročna obdelava volne ima dolgoletno tradicijo. Gre za izjemen material z odličnimi lastnostmi. Preden pa volna postane, na primer, pulover, mora prehoditi dolgo pot različnih obdelav. Kateri koraki so potrebni?

Striženje in sortiranje

To je povsem prvi in najpomembnejši korak. Brez njega volne sploh ne bi imeli. Ko ovce dobijo dovolj dolgo dlako, pride čas za striženje. Običajno se striženje izvaja spomladi ali jeseni. Priporočljivo je, da to opravi strokovnjak, ki bo delo opravil natančno in z mislijo na varnost živali. Naslednji korak je sortiranje volne po kakovosti. Najkakovostnejša volna je običajno na hrbtnem delu ovce.

Pranje

Po striženju imamo surovo runo, ki ga je treba očistiti in pripraviti. Previdno pregledamo vsak kos in odstranimo umazane dele. Nato runo potopimo v mlačno vodo in ga idealno pustimo namakati nekaj dni. Temperatura se ne sme nenadoma spreminjati, saj volna zaradi tega lahko začne polstiti – zato bomo pri posameznih korakih uporabljali vodo enake ali podobne temperature. Za boljše čiščenje lahko runo operemo tudi s posebnim pralnim sredstvom, ki je namenjeno temu. Oprano runo brez večjih nečistoč še večkrat speremo v čisti vodi. Razprostremo ga in pustimo, da se popolnoma posuši. Če želimo volno obdelovati ročno, je priporočljivo, da jo razdelimo po kakovosti in na manjše dele. To bo omogočilo lažjo manipulacijo.

Česanje

Ko je runo lepo belo in mehko na otip, pomeni, da je suho. Sedaj razčešemo posamezne pramene. Za to uporabljamo tehniko česanja in grebenanja. Metoda grebenanja pomeni razrahljanje vlaken volne z ostrimi bodicami, pri čemer se odstranijo nečistoče in vlakna poravnajo. Ta metoda je hitrejša, vendar obstaja nevarnost poškodb vlaken. Druga možnost je česanje. Gre za nežnejšo metodo, pri kateri se uporabljajo krtače ali bobnasti česalniki. Tako dobljeni česanec lahko nadalje barvamo (v mokrem stanju) ali uporabimo za polstenje.

Barvanje volne

Barvamo lahko z naravnimi ali kemičnimi barvami. Pred tem je potrebno prebrati in upoštevati navodila. Priporočljiva je uporaba posebne opreme, namenjene samo temu. Čudovite barvne odtenke lahko dosežemo tudi z uporabo naravnih materialov, na primer rastlin ali pisanih plodov. Po barvanju volno spiramo tako dolgo, dokler iz nje ne izhaja več barve. Ponovno pazimo, da se volna ne začne polstiti zaradi neprimerne temperature vode.

Preja

Gre za zaključni korak pred pridobitvijo lastne preje za nadaljnjo uporabo. Idealno stanje volne dosežemo s temeljitim česanjem – vlakna bodo tako gladka in obrnjena v eno smer. Samo predenje lahko izvajamo na kolovratih. Danes obstajajo sodobni modeli, ki delo močno olajšajo in pogosto omogočajo boljše rezultate. Razlikujemo dve vrsti kolovratov glede na način napenjanja volne – z ločeno škripčevjem ali z zavornim sistemom. Najprej pripravimo kos preje na tulcu, na konec preje pritrdimo začetek česane volne in zavrtimo kolo. Vlakna volne se tako navijejo na pripravljeno prejo. Nenehno moramo držati česano volno in nadzirati njeno debelino. Ko imamo občutek, da je dovolj zavita, popustimo napetost in pustimo, da se del preje navije na tulec.

Fiksacija

Fiksacijo izvajamo, ko želimo dobiti enonitno prejo. Prejo zvijemo in za nekaj minut potopimo v vrelo vodo. Med sušenjem na spodnji konec pritrdimo utež, da se vlakno poravna.

Povezani članki

Kako obdelati volno?

07.04.2025

Kako obdelati volno?

Ročna obdelava volne ima dolgoletno tradicijo. Gre za izjemen material z odličnimi lastnostmi. Preden pa volna postane, na primer, pulover, mora prehoditi dolgo pot različnih obdelav. Kateri koraki so potrebni?

Preberi članek
Vrste jajc

31.03.2025

Vrste jajc

Ko rečemo »jajce«, večina ljudi takoj pomisli na kokošje jajce. Malo kdo si najprej predstavlja kakšno drugo vrsto. Vendar dobro vemo, da jajca nosijo tudi druge ptice – in nekatera so celo lahko dostopna. V trgovinah najpogosteje najdemo kokošja jajca, občasno pa tudi prepeličja. Druge vrste so precej redke. Poglejmo torej, katera jajca so užitna in kako se med seboj razlikujejo.

Preberi članek
Reja alpak in lam

30.03.2025

Reja alpak in lam

Reja lam in alpak postaja vse bolj priljubljena v Sloveniji. Rejci cenijo njihov miren in prijazen značaj, nizke zahteve glede vzdrževanja, vsestransko uporabo in eksotičen videz. Te živali lahko uspešno sobivajo na pašnikih z drugimi vrstami. Poleg tega so lame naravno dominantne in teritorialne, kar jim omogoča učinkovito zaščito črede pred plenilci. Želite izvedeti, kako pravilno skrbeti za te impresivne živali? Pripravili smo uporabne informacije in praktične nasvete, ki vam bodo pomagali razumeti njihovo vedenje in jim zagotoviti najboljši možen dom.

Preberi članek