
Kako naučiti kokoš, da gre v kokošnjak
Ste domov prinesli nove piščance in ne veste, kako bi jih naučili hoditi v kurnik? Obstajajo različni miti o tem, da jih za tri dni zaprete v kurnik, in to je rešeno. Vendar to ni potrebno in tega postopka na splošno ne priporočamo. Kokoši so zelo inteligentne in vedo, kaj je zanje najboljše. Treba jim je le nekajkrat vse pokazati, dobro pripraviti kurnik in uspeli ste. Pridite in poglejte z nami, kako naučiti kokoši v kokošnjak.
Dobra priprava je osnova
Ne odlašajte in pred nakupom dobro pripravite dom za kokoši. Kasneje bodo cenili varen in udoben prostor in se bodo vanj z veseljem vračali. Kokošnjak služi kot zaščiten prostor, kamor noben plenilec ne more priti, zato poskrbite za njegovo zavarovanje, kot tudi za izpust okoli kokošnjaka.
Kaj storiti po prihodu?
Ob prihodu kokošim pokažite njihov dom in jih prenesite v kurnik. Dovolj vode in hrane je nekaj samoumevnega. Tega elementa ne smemo zanemariti, saj jim bo pomagal pri privajanju na novo okolje. En dan jih lahko zadržite v kokošnjaku, da poznajo svoje varno mesto. Morda na začetku ne bodo želele plezati po gredah, saj jim je to nepoznano, a postopoma bodo spoznale, da je to bolj naravno. Naslednje jutro odprite kurnik in pustite kokošim, da se odločijo, kdaj želijo raziskati okolico. In kako kokoši zvečer naučiti v kokošnjak? Pravzaprav nikakor, ko se bo stemnilo, se bodo že počasi postavili v vrsto v kokošnjak, ki ga že imajo za svoj dom.
Nikoli ne prezrite hrane
Če ste kokoši izpustili na širše območje in jih morate odgnati nazaj, je to pogosto kar muka. Kako naučiti kokoši v kokošnjak, če se res radi pasejo na velikem območju? Pomagate jim lahko s hrano. Pripravite jim priboljške, da jim jim pokažete in verjemite, da ne bodo tekale za vami. Na primer, testenine ali pšenica so odlični prigrizki. Sčasoma se bodo navadili tudi na preprost zvok, ki ga oddaja na primer konzerva žita, in to bo zanje jasen znak. Hkrati pa nikoli ne sme primanjkovati vode in zalog krme neposredno v kokošnjaku ali blizu njega. Dostop do tega območja morajo imeti ves dan.
Kaj če ne deluje?
Razlogov, zakaj se kokoš noče vrniti v kurnik, je veliko in naš članek o tem, kako kokoš naučiti iti v kurnik, bo kot kaže šel v nič. Večinoma zato, ker kokošim nekaj manjka ali pa se ne počutijo varno. Možno je, da jih je kakšna žival prestrašila, jih mučijo zajedavci v kokošnjaku ali pa so postale žrtev ustrahovanja drugih kokoši. Opazujte njihovo obnašanje in po potrebi ne odlašajte z obiskom veterinarja.
In to je vse
Na splošno so kokoši dovolj pametne, da same najdejo pot do varnega doma. Na vam je, da jim pokažete pot in pripravite dobre pogoje. Torej gremo!
Povezani članki

31.03.2025
Vrste jajc
Ko rečemo »jajce«, večina ljudi takoj pomisli na kokošje jajce. Malo kdo si najprej predstavlja kakšno drugo vrsto. Vendar dobro vemo, da jajca nosijo tudi druge ptice – in nekatera so celo lahko dostopna. V trgovinah najpogosteje najdemo kokošja jajca, občasno pa tudi prepeličja. Druge vrste so precej redke. Poglejmo torej, katera jajca so užitna in kako se med seboj razlikujejo.
Preberi članek
30.03.2025
Reja alpak in lam
Reja lam in alpak postaja vse bolj priljubljena v Sloveniji. Rejci cenijo njihov miren in prijazen značaj, nizke zahteve glede vzdrževanja, vsestransko uporabo in eksotičen videz. Te živali lahko uspešno sobivajo na pašnikih z drugimi vrstami. Poleg tega so lame naravno dominantne in teritorialne, kar jim omogoča učinkovito zaščito črede pred plenilci. Želite izvedeti, kako pravilno skrbeti za te impresivne živali? Pripravili smo uporabne informacije in praktične nasvete, ki vam bodo pomagali razumeti njihovo vedenje in jim zagotoviti najboljši možen dom.
Preberi članek
24.03.2025
Kako psu postriči kremplje?
Tako kot nam rastejo nohti, tudi našim psom rastejo kremplji. Zato jih je pomembno redno krajšati in vzdrževati. Včasih skrb za kremplje ni bila tako pogosta, saj so psi preživeli več časa zunaj – tekli so po dvoriščih, asfaltu ali drugih trdih površinah, ki so jim kremplje naravno obrabljale. Danes pa to pogosto ni dovolj.
Preberi članek