-800x800.webp)
Kako naj izgleda kokošnjak, da bodo kokoši v njem srečne
Vsak rejec kokoši, ki ima rad svoje pernate mladiče, mora poskrbeti za čim boljše bivalne pogoje. Ob tem pa ne gre le za to, da kokošim zagotovimo kakovostno krmo, ampak jim je treba zagotoviti tudi dom, v katerem se bodo počutile udobno in varno. Dobro zgrajen, dobro opremljen in vzdrževan kokošnjak ne razveseljuje le kokoši, ampak tudi njihove skrbnike, saj srečne, neobremenjene kokoši bolje uspevajo – to pa pomeni več jajc in seveda več okusnejšega mesa.
Osnovne zahteve za kokošnjak
Če šele želite začeti z rejo piščancev ali če jih že imate in jim nameravate zagotoviti nov dom, lahko kupite že pripravljen kokošnjak, ga zgradite sami ali pa ustvarite kokošnjak iz, na primer že zgrajene lope ali prizidka hleva. Vsekakor pa mora biti v kokošnjaku suho – to med drugim dosežemo s kakovostno izolacijo tal objekta, ali pa lesene kokošnjake zaradi tega pogosto zgradimo povišano, kar popolnoma prepreči vdor vode in vlage, ki se dviga iz tal. Kokošnjaki ustvarijo praktičen pokrit prostor, kjer se lahko kokoši skrijejo pred soncem ali dežjem.
Vhod v kokošnjak mora kokošim omogočati lahek prehod v zunanjo ogrado in nazaj v notranjost, zato naj bo njegova višina najmanj 50 centimetrov in široka 30 centimetrov. Kokošnjak seveda potrebuje vrata, sicer tvegate, da ga ponoči obišče kuna ali druga žival. Če želite zapiranje vrat rešiti pametno, so neprecenljiv pomočnik avtomatska vrata s časovnikom, ki bo vsako jutro ali večer namesto vas poskrbel za odpiranje in zapiranje vrat.
Vsekakor tudi okna ne smejo biti problem, tako da je v kokošnjaku dnevna svetloba in ga lahko v vročih dneh prezračite. Če kokošnjak nima oken, lahko dnevno svetlobo nadomestimo z žarnico s časovnikom.
Oprema za kokošnjake
V kokošnjaku morajo biti grede, na katerih kokoši spijo in počivajo. Idealne so grede s premerom okoli 5 centimetrov ali letve te širine in profila. Postavljene naj bodo nekoliko nad tlemi, na višini približno pol do enega metra. Pogosto je več počivališč postavljenih drug ob drugem - v tem primeru je priporočljivo pustiti med njimi vsaj 40 centimetrov razmika, da se kokoši ne motijo med sabo. Upoštevajte tudi, da ena kokoš predstavlja približno 30 centimetrov dolžine ležišča.
Gnezda za nesnice so še en pomemben del opreme kokošnjaka. Zahvaljujoč nesnemu gnezdu s poševnim dnom se jajce skotali v posodo, kjer se ne more umazati ali poškodovati. Gnezda za nesnice postavite nekam v kot kurnika, kjer bodo kokoši imele mir, ki ga potrebujejo. Več (približno 5) kokoši si lahko deli isto gnezdo hkrati. Poleg posameznih gnezd za nesnice so na voljo tudi kombinirana gnezda za več kokoši nesnic hkrati.
Stelja za čistočo in udobje
Ne smete pozabiti niti na steljo. Stelja je zelo pomembna, še posebej pozimi, ko kokoš veliko časa preživi v kurniku. Slama ali oblanci mehkega lesa jih bodo ogreli, vendar je treba paziti da niso pregrobi, da bi jih poškodovali . Zahvaljujoč dobrim absorpcijskim lastnostim slame ali oblancev se kokoši tudi izgubijo v stelji.
Pozimi naj bodo kokoši na toplem
Če želite, da vaše kokoši nosijo jajca tudi pozimi, morate v kokošnjaku vzdrževati zadostno temperaturo, vsaj okoli 10 °C. Zaradi tega je v kokošnjaku potrebna električna vtičnica, v katero vtaknemo ustrezno grelno telo. Lesene kokošnjake lahko za boljšo toplotno izolacijo v posebej mrzlih dneh pokrijete s ponjavo, skozi katero kokoši zlahka pridejo iz kokošnjaka in se vrnejo vanj. Dobra izbira materiala za kritje je na primer tkanina iz jute.
Povezani članki

07.04.2025
Kako obdelati volno?
Ročna obdelava volne ima dolgoletno tradicijo. Gre za izjemen material z odličnimi lastnostmi. Preden pa volna postane, na primer, pulover, mora prehoditi dolgo pot različnih obdelav. Kateri koraki so potrebni?
Preberi članek
31.03.2025
Vrste jajc
Ko rečemo »jajce«, večina ljudi takoj pomisli na kokošje jajce. Malo kdo si najprej predstavlja kakšno drugo vrsto. Vendar dobro vemo, da jajca nosijo tudi druge ptice – in nekatera so celo lahko dostopna. V trgovinah najpogosteje najdemo kokošja jajca, občasno pa tudi prepeličja. Druge vrste so precej redke. Poglejmo torej, katera jajca so užitna in kako se med seboj razlikujejo.
Preberi članek
30.03.2025
Reja alpak in lam
Reja lam in alpak postaja vse bolj priljubljena v Sloveniji. Rejci cenijo njihov miren in prijazen značaj, nizke zahteve glede vzdrževanja, vsestransko uporabo in eksotičen videz. Te živali lahko uspešno sobivajo na pašnikih z drugimi vrstami. Poleg tega so lame naravno dominantne in teritorialne, kar jim omogoča učinkovito zaščito črede pred plenilci. Želite izvedeti, kako pravilno skrbeti za te impresivne živali? Pripravili smo uporabne informacije in praktične nasvete, ki vam bodo pomagali razumeti njihovo vedenje in jim zagotoviti najboljši možen dom.
Preberi članek