

Avtor: Pavel Frček
10.05.2024
Kako izgleda življenjski cikel piščancev?
Kokoši so odlični pomočniki in tudi očarljiva bitja. V svojem življenju gredo skozi več faz, ki bi jih kot vzreditelji morali dobro poznati. Kako je torej videti njihovo življenje?
Starost kokoši
Povprečna starost kokoši je približno štiri leta. Je pa življenjska doba odvisna od pasme, predvsem pa od pogojev vzreje. Če gre vse gladko, ima perutnina vse, kar potrebuje, lahko živi tudi do deset let. Življenje kokoši lahko podaljšate s kakovostno in uravnoteženo prehrano, ustrezno nego in dovolj prostora za tekanje.
Valenje
Življenjska pot kokoši se začne v jajcu. Jajce se inkubira približno 21 dni. V tem obdobju je treba skrbno spremljati temperaturo in vlažnost, da se zagotovi pravilen razvoj zarodka. Po inkubacijski dobi se lahko veselimo izvalitve piščančka.
Piščanec
Ko se kokoši izvalijo, je piščanec popolnoma odvisen od materine nege. Potrebuje toplo okolje, ki mu ga zagotavlja kokoš pod peruti, in redno hranjenje. Piščanci so zelo ranljivi in potrebujejo skrbno nego, da preživijo prve tedne življenja.
Rast in razvoj
V prvih tednih življenja pride do hitre rasti in razvoja piščanca. Po dveh do treh mesecih se dovolj operejo, odrastejo in postopoma postanejo odrasli.
Zrelost
Kokoš postane odrasla, ko znese prvo jajce. Takrat že lahko govorimo o kokoši kot nesnici. Spolno zrelost doseže okoli 20. tedna življenja. Vendar se to lahko razlikuje glede na pasmo. Prva jajčeca so lahko manjša in nepravilna, vendar se bo sčasoma proizvodnja izboljšala in stabilizirala. Odrasle kokoši so že sposobne skrbeti zase.
Nesnost
V najbolj produktivnem obdobju, to je v prvem letu nesnosti, lahko kokoš znese do eno jajce na dan. Na odlaganje jajc lahko vplivajo različni dejavniki, kot so osvetlitev, kakovost krme, genetska predispozicija in sezona. Ustrezna nega kokoši in zagotavljanje optimalnih pogojev lahko privedeta do dolge in stabilne nesnosti.
Starost
S staranjem kokoši njena proizvodnja jajc upada. V večini primerov odrasla kokoš nesnica nese dve do tri leta. V tem obdobju se vzreditelji pogosto odločajo, kako naprej. Ali pustiti kokoš živeti naravno, ali spremeniti vzrejo in pridobiti nove mlade osebke, ki bodo produktivni.
Zanimiva dejstva o piščancih
Ali veste, kaj zanimivega je v starejših akvarijih? Na primer, zaradi večjih hormonskih sprememb nekateri piščanci spremenijo svojo naravo in pravzaprav nekoliko svojo identiteto. Pogosto se zgodi, da se začne obnašati kot petelin. Če jih imate doma več, lahko med njimi začne vreti.
Piščanec gre skozi veliko različnih obdobij v svojem življenju, od izvalitve do starosti. S pravilno nego, vključno s kakovostno hrano, dovolj prostora in primernimi pogoji, mu boste pomagali do dolgega in srečnega življenja. Razumevanje teh stopenj je ključ do uspešne vzreje in maksimiranja njihovega potenciala.
Povezani članki

16.05.2025
Zakaj krava ves čas prežvekuje, pes pa hrano pogoltne? Živalska prebava pod drobnogledom
Ste se že kdaj vprašali, zakaj govedo ure in ure prežvekuje, medtem ko pes hrano skoraj ne prežveči? Razlog tiči v različni vrsti prebave. Medtem ko imajo nekateri organizmi enostaven želodec, so se drugi skozi evolucijo prilagodili z več prekatnim želodcem, mikrobiološko prebavo ali celo s pomočjo kamenčkov. Kakšne so torej glavne razlike med različnimi skupinami živali?
Preberi članek
15.05.2025
Katero vrsto volne izbrati? Primerjava alpake, kašmirja, merino volne in drugih
Verjetno ste že slišali, da obstajajo različne pasme ovac. Toda ali ste vedeli, da obstaja tudi več vrst volne? Ne pridobivamo je le iz ovac, temveč tudi iz lam ali celo kuncev.
Preberi članek
14.05.2025
Načini molže in vrste molzišč
Molža je vsakodnevni del reje molznic – vendar pa se načini njenega izvajanja lahko močno razlikujejo. Od tradicionalne ročne molže do sodobnih robotskih sistemov, vsaka kmetija izbira rešitev, ki najbolj ustreza njenim potrebam in možnostim. Razlikujejo se tudi sama molzišča – prostori, kjer poteka molža. V tem članku bomo predstavili osnovne načine molže in tipe danes uporabljenih molzišč.
Preberi članek