
Kako izgleda september na vrtu?
September je mesec, ko vrt pripravljamo na prihod jeseni in zime. Številne rastline še vedno cvetijo, druge pa se že pripravljajo na zimski počitek. Kaj storiti na vrtu in kakšno delo vas čaka, da se spomladi zbudite v polni lepoti?
Žetev
September je predvsem sezona žetve. V tem času zorijo predvsem hruške, slive, jabolka, breskve, pa tudi robide ali pozne jagode. Plodove je treba ustrezno shraniti, po možnosti v kleti ali drugi temni sobi. Vendar pa nikoli ne shranjujte gnilo ali okuženo sadje. Sadje lahko predelate tudi po lastni presoji. Lahko je kompot, konzerviran, posušen ali jabolčnik. Veliko zelenjave zori tudi septembra.
Ne pozabite na zdravilno sadje, kot so šipka, morska krhlika ali jagode. Nato zorijo orehi, ki jih je treba pustiti, da se posušijo in nato shraniti bodisi olupljene ali v koži. To je pravi čas za zbiranje semen trajnic in enoletnic, odpornih proti zmrzali, ki bodo okrasile vaš vrt za naslednje leto.
Jesenska sajenje
Čeprav večino septembra poberemo na vrtu, je to tudi idealen čas za jesensko setev. Najprej je treba vse postelje izkopati, izkopati, pleveliti in oploditi, da so pripravljene za naslednjo serijo. Nato vam nič ne preprečuje sajenja redkev, zimske solate, špinače, korenaste zelenjave ali celo česna.
To obdobje je primerno tudi za sajenje iglavcev ali zimzelenih dreves. Vodne iglavce temeljito, da preživijo zimo. Počakajte z listavci. Edina stvar, ki jo lahko storite za njih na tej točki, je, da pripravite luknje tako, da so dovolj prezračene. Da bi vas spomladi pozdravili z lepo cvetočim vrtom, posadite čebulice, kot so narcise ali talovine, tulipani in lilije v zemljo.
Cvetoče rože
Veliko cvetja nam v septembru pokaže svojo lepoto. Na primer, cvetijo krizanteme, astre in dalije, ki dopolnjujejo vrt s čudovitimi barvami in cvetličnimi gredicami, polnimi navdiha. Redno odstranjevajte zbledele cvetove, da spodbudite nadaljnje cvetenje.
Šota
Bodite pozorni tudi na travnik, ki ga boste zadnjič kosili in dodali semena na gola območja. Nato uporabite posebno gnojilo za dopolnitev vseh potrebnih hranil. Vrt potrebuje tudi malo skarifikacije jeseni, zaradi česar zrak pride do korenin.
Priprava na mraz
Ne pozabite, da so noči in jutra že hladnejše, zato bodo nekatere rastline potrebovale pokrivanje. Pokrijte bolj občutljive trajnice, na primer z listi, zelišča bodo imela koristi od mulčenja lubja. Nekatere rastline, ki so zelo občutljive na zmrzal, bo verjetno treba pripeljati v zaprte prostore.
Vrt v septembru je poln življenja in aktivnosti, ki nas čakajo. Potrebno je pobrati vse zorenje sadja, vzdrževati postelje, posaditi in pripraviti vrt za hladno sezono. Ko pa se spomladi zbudi, bo spet polna barv in življenja.
Povezani članki

09.07.2025
Zakaj kokoši kljuvajo jajca in kako jih tega odvaditi?
Kljunjenje jajc je ena najpogostejših slabih navad pri kokoših. Veliko rejcev se s to težavo ne zna spoprijeti in preizkušajo različne »babje nasvete« – na primer, da kokoš potopijo v vodo. Poglejmo si učinkovitejše in preizkušene metode, kako kokoši odvaditi te nezaželene navade.
Preberi članek
08.07.2025
Zakaj so antiparazitiki pomembni za naše hišne ljubljenčke?
Zdravje naših hišnih ljubljenčkov je za nas na prvem mestu – ne glede na to, ali gre za morsko prašičko, psa ali konja. Z redno nego in preventivo svoje živalske sopotnike ščitimo pred različnimi boleznimi. Ena najpogostejših groženj so paraziti, ki lahko povzročijo tako kožne težave kot tudi resne notranje bolezni. Prav zato je pomembno, da ne zanemarimo razglistenja in redno uporabljamo antiparazitike.
Preberi članek
07.07.2025
Kako vzrejati pegatke?
Pegatke izvirajo iz Afrike in naseljujejo različna okolja – od savan do deževnih gozdov. Od sedmih znanih vrst je najpogostejša navadna pegatka, pa tudi pegatka s pegami in čeladasta pegatka. Udomačitev je potekala pred približno 2000 leti na območju današnjega Maroka. Danes so pegatke priljubljene zaradi svoje uporabnosti in nezahtevnosti. Poglejmo si, kako jih pravilno vzrejati.
Preberi članek