
Kako izgleda september na vrtu?
September je mesec, ko vrt pripravljamo na prihod jeseni in zime. Številne rastline še vedno cvetijo, druge pa se že pripravljajo na zimski počitek. Kaj storiti na vrtu in kakšno delo vas čaka, da se spomladi zbudite v polni lepoti?
Žetev
September je predvsem sezona žetve. V tem času zorijo predvsem hruške, slive, jabolka, breskve, pa tudi robide ali pozne jagode. Plodove je treba ustrezno shraniti, po možnosti v kleti ali drugi temni sobi. Vendar pa nikoli ne shranjujte gnilo ali okuženo sadje. Sadje lahko predelate tudi po lastni presoji. Lahko je kompot, konzerviran, posušen ali jabolčnik. Veliko zelenjave zori tudi septembra.
Ne pozabite na zdravilno sadje, kot so šipka, morska krhlika ali jagode. Nato zorijo orehi, ki jih je treba pustiti, da se posušijo in nato shraniti bodisi olupljene ali v koži. To je pravi čas za zbiranje semen trajnic in enoletnic, odpornih proti zmrzali, ki bodo okrasile vaš vrt za naslednje leto.
Jesenska sajenje
Čeprav večino septembra poberemo na vrtu, je to tudi idealen čas za jesensko setev. Najprej je treba vse postelje izkopati, izkopati, pleveliti in oploditi, da so pripravljene za naslednjo serijo. Nato vam nič ne preprečuje sajenja redkev, zimske solate, špinače, korenaste zelenjave ali celo česna.
To obdobje je primerno tudi za sajenje iglavcev ali zimzelenih dreves. Vodne iglavce temeljito, da preživijo zimo. Počakajte z listavci. Edina stvar, ki jo lahko storite za njih na tej točki, je, da pripravite luknje tako, da so dovolj prezračene. Da bi vas spomladi pozdravili z lepo cvetočim vrtom, posadite čebulice, kot so narcise ali talovine, tulipani in lilije v zemljo.
Cvetoče rože
Veliko cvetja nam v septembru pokaže svojo lepoto. Na primer, cvetijo krizanteme, astre in dalije, ki dopolnjujejo vrt s čudovitimi barvami in cvetličnimi gredicami, polnimi navdiha. Redno odstranjevajte zbledele cvetove, da spodbudite nadaljnje cvetenje.
Šota
Bodite pozorni tudi na travnik, ki ga boste zadnjič kosili in dodali semena na gola območja. Nato uporabite posebno gnojilo za dopolnitev vseh potrebnih hranil. Vrt potrebuje tudi malo skarifikacije jeseni, zaradi česar zrak pride do korenin.
Priprava na mraz
Ne pozabite, da so noči in jutra že hladnejše, zato bodo nekatere rastline potrebovale pokrivanje. Pokrijte bolj občutljive trajnice, na primer z listi, zelišča bodo imela koristi od mulčenja lubja. Nekatere rastline, ki so zelo občutljive na zmrzal, bo verjetno treba pripeljati v zaprte prostore.
Vrt v septembru je poln življenja in aktivnosti, ki nas čakajo. Potrebno je pobrati vse zorenje sadja, vzdrževati postelje, posaditi in pripraviti vrt za hladno sezono. Ko pa se spomladi zbudi, bo spet polna barv in življenja.
Povezani članki

16.05.2025
Zakaj krava ves čas prežvekuje, pes pa hrano pogoltne? Živalska prebava pod drobnogledom
Ste se že kdaj vprašali, zakaj govedo ure in ure prežvekuje, medtem ko pes hrano skoraj ne prežveči? Razlog tiči v različni vrsti prebave. Medtem ko imajo nekateri organizmi enostaven želodec, so se drugi skozi evolucijo prilagodili z več prekatnim želodcem, mikrobiološko prebavo ali celo s pomočjo kamenčkov. Kakšne so torej glavne razlike med različnimi skupinami živali?
Preberi članek
15.05.2025
Katero vrsto volne izbrati? Primerjava alpake, kašmirja, merino volne in drugih
Verjetno ste že slišali, da obstajajo različne pasme ovac. Toda ali ste vedeli, da obstaja tudi več vrst volne? Ne pridobivamo je le iz ovac, temveč tudi iz lam ali celo kuncev.
Preberi članek
14.05.2025
Načini molže in vrste molzišč
Molža je vsakodnevni del reje molznic – vendar pa se načini njenega izvajanja lahko močno razlikujejo. Od tradicionalne ročne molže do sodobnih robotskih sistemov, vsaka kmetija izbira rešitev, ki najbolj ustreza njenim potrebam in možnostim. Razlikujejo se tudi sama molzišča – prostori, kjer poteka molža. V tem članku bomo predstavili osnovne načine molže in tipe danes uporabljenih molzišč.
Preberi članek