Kako izbrati primerno hiško za mačko?
Pavel Frček

Avtor: Pavel Frček

16.04.2024

Kako izbrati primerno hiško za mačko?

Mačka spi tudi do neverjetnih 18 ur na dan. Zato je zelo pomembno, da ji pripravite udoben in miren prostor za počitek. Vsak ljubljenček živi v drugačnih razmerah in ima svoje potrebe. Zato pojdite z nami, da vidimo, kakšne možnosti imate in kako izbrati hišo ali ležišče za mačke.

Velikost in vrsta

Velikost mačje hiše, kot tudi drugih ležišč, mora upoštevati potrebe vašega kosmatega prijatelja. Zagotavljati mora dovolj prostora za udobno ležanje, obračanje in vstajanje. Upoštevati morate tudi vrsto hiše, saj obstaja veliko različnih stilov in vrst. Največkrat boste naleteli na klasično odprto posteljo, ki je običajno izdelana iz blaga. Uporablja se predvsem v dobro ogrevanih notranjih prostorih. Ta postelja tudi popolnoma zadovolji mačjo potrebo po opazovanju vsega, kar se dogaja. Druga možnost je zaprto ležišče, v katerem je za razliko od odprtega mačka zaščitena z vseh strani. Ta možnost bo vašemu ljubljenčku zagotovila zaščito pred prepihom in hrupom, vendar še vedno ni primerna za postavitev na prostem. To je mačja hiša. To bo zagotovilo primerno zatočišče za počitek in tudi zavetje pred neugodnim vremenom. Tukaj bo mačka našla mir, varnost in temo, ki jo potrebuje. Lahko kupite tudi zunanjo hiško v stilski izvedbi s stopnicami in zgornjo teraso, s katere lahko opazujejo okolico. Kombinacija praskalnika in hišice se odlično prilega notranjosti. Na enem mestu bo mačka našla priložnost za sprostitev in zabavo.

Material

Hiše za mačke so na voljo v variantah iz različnih materialov. Notranja ležišča, gnezda in hišice so v večini primerov izdelane iz tekstilnega blaga. Mačja hiša, namenjena predvsem zunanjim prostorom, je najpogosteje lesena. Ta vrsta je zelo priljubljena zaradi naravnega videza in trajnosti. Priljubljena možnost so tudi hiše iz ekoplastike, ki so trpežne in enostavne za vzdrževanje. Če hišni ljubljenček ostane zunaj tudi v zimskih zmrzali, bo izolirana mačja hiša odlična izbira.

Lokacija

Lokacija hiše je ključna za mir in varnost vaše mačke. Radi imajo zasebnost in mir, hkrati pa želijo vedeti vse, kar se dogaja okoli njih. V zaprtih prostorih posteljo postavite na miren prostor, ki ga mačka rada obiskuje. Izogibajte pa se prehodom, ki so zelo prometni. Tam bi se lahko počutila ogroženo in verjetno niti v gnezdo ne bi šla. Miren kotiček sobe bo idealen. Zunanjo lopo zgradite na mestu, ki bo blizu hiše. Na primer terasa, balkon ali veranda, kjer bo mačka čutila, da ste blizu nje.

Pri izbiri hišice za mačko je pomembno upoštevati velikost, vrsto, material, pa tudi lokacijo. S primernim domom bo imel vaš ljubljenček primerno zatočišče in prostor za počitek, kamor se bo z veseljem vračal. Zato skrbno izberite ležišče, pripomogli boste k dobremu počutju in sreči vaše mačke.

Povezani članki

Vrste jajc

31.03.2025

Vrste jajc

Ko rečemo »jajce«, večina ljudi takoj pomisli na kokošje jajce. Malo kdo si najprej predstavlja kakšno drugo vrsto. Vendar dobro vemo, da jajca nosijo tudi druge ptice – in nekatera so celo lahko dostopna. V trgovinah najpogosteje najdemo kokošja jajca, občasno pa tudi prepeličja. Druge vrste so precej redke. Poglejmo torej, katera jajca so užitna in kako se med seboj razlikujejo.

Preberi članek
Reja alpak in lam

30.03.2025

Reja alpak in lam

Reja lam in alpak postaja vse bolj priljubljena v Sloveniji. Rejci cenijo njihov miren in prijazen značaj, nizke zahteve glede vzdrževanja, vsestransko uporabo in eksotičen videz. Te živali lahko uspešno sobivajo na pašnikih z drugimi vrstami. Poleg tega so lame naravno dominantne in teritorialne, kar jim omogoča učinkovito zaščito črede pred plenilci. Želite izvedeti, kako pravilno skrbeti za te impresivne živali? Pripravili smo uporabne informacije in praktične nasvete, ki vam bodo pomagali razumeti njihovo vedenje in jim zagotoviti najboljši možen dom.

Preberi članek
Kako psu postriči kremplje?

24.03.2025

Kako psu postriči kremplje?

Tako kot nam rastejo nohti, tudi našim psom rastejo kremplji. Zato jih je pomembno redno krajšati in vzdrževati. Včasih skrb za kremplje ni bila tako pogosta, saj so psi preživeli več časa zunaj – tekli so po dvoriščih, asfaltu ali drugih trdih površinah, ki so jim kremplje naravno obrabljale. Danes pa to pogosto ni dovolj.

Preberi članek