Kako izboljšati prehrano divjadi pozimi?

Avtor: Juraj Korim

14.12.2023

Kako izboljšati prehrano divjadi pozimi?

Za divje živali je zimska sezona zelo težka za preživetje. Če si pred zimo ne ustvarijo dovolj maščobnih zalog, lahko pride do smrti. Enako velja, če v krmilnice prinašamo neprimerno hrano. Kako torej divjad pozimi prehranjevati, da ji ne škodujemo?

Kdaj začeti?

Na splošno prevladuje mnenje, da je dovolj krmljenje le pozimi, ko se temperature spustijo pod ledišče in so tla prekrita s snegom. Ampak temu ni tako. Priporočljivo je začeti že jeseni, da ima divjad čas, da si ustvari zadostno maščobno rezervo. Ko pride zima, bo preživetje lažje. Kljub temu je treba v času zmrzali prehrano izboljšati, da ne bodo na primer napadle vaših dreves.

Kaj jim dati?

Vsaka hrana, ki jo prinesemo v krmilnico, ne bo blagodejno vplivala na prebavni trakt živali. Tukaj je osnovni seznam stvari, ki ga ne smete spregledati. In če niste prepričani o krmi, pojdite in povprašajte lovce, z veseljem vam bodo svetovali.


Osnovna dopolnilna krma je sol, ki doda potrebne minerale in pomaga pri pravilni prebavi. Sol postrežemo v obliki lizik ali kuhinjsko sol v kosu. Na voljo so tudi paste, ki jih lahko nanesemo na primer na panj in strdimo.


Nato je krma razdeljena na tri dele, vsak od njih mora biti zastopan v krmilnici. Prva so vlaknine, ki so najbolj naravna hrana za živali. Sem spadajo na primer seno, detelja, trave, zelišča, poletni posevki, lucerna ali posušene maline. Osnova je, da se ta krmila postrežejo pravilno posušena.


Druga sestavina je zrnata krma, kamor uvrščamo žita, vendar je za živali primeren le oves, ki edini ne povzroča prebavnih težav. Razveselili jih bomo s kostanjem, želodom, grahom, koruzo ali semeni. Z ničemer pa ne gre pretiravati, zato bodite še posebej previdni s kostanjem, ki v večjih količinah povzroča prebavne težave. Ravno te krme so primerne za krmljenje od jeseni, saj so glavni vir energije in zaradi njih si bodo živali ustvarile zadostno maščobno rezervo.


Za dopolnitev tekočine in vitaminov se dajejo kašasta živila, kamor sodi sadje – najprimernejša so na primer jabolka, hruške, slive ali marelice, ter zelenjava – krompir, korenje ali krmna pesa.

Kaj pa pecivo?

Živalim načeloma odsvetujemo ponujanje posušenega peciva v izogib prebavnim težavam. Posušiti ga je treba zelo previdno, ne sme biti soljeno, polnjeno in prav tako ne plesnivo. Da pecivo ne bi še bolj vpijalo vlage, ga postrežemo, ko je zamrznjeno. Vlaga lahko povzroči usodne posledice. Enako je z ostalo človeško hrano. Zato je bolje, da se tem živilom popolnoma izognete. Zato peciva ne moremo priporočiti.

Kam dati krmo?

Krmilnice so najboljša izbira za dajanje krme. Če ne poznate nobene v vaši okolici, pojdite in vprašajte lovce. Zadolženi so za vso oskrbo in hranjenje živali. Druga možnost je, da hrano postavite na tla, kjer jo živali zlahka najdejo. Vendar bo v krmilnici videti bolj urejeno.


Ne pozabimo torej na pozimi ogrožene živali in jim zagotovimo hranila, ki jih potrebujejo. Če se držimo osnovnih pravil, jim lahko pri tem koraku bistveno pomagamo.

Povezani članki

Vrste jajc

31.03.2025

Vrste jajc

Ko rečemo »jajce«, večina ljudi takoj pomisli na kokošje jajce. Malo kdo si najprej predstavlja kakšno drugo vrsto. Vendar dobro vemo, da jajca nosijo tudi druge ptice – in nekatera so celo lahko dostopna. V trgovinah najpogosteje najdemo kokošja jajca, občasno pa tudi prepeličja. Druge vrste so precej redke. Poglejmo torej, katera jajca so užitna in kako se med seboj razlikujejo.

Preberi članek
Reja alpak in lam

30.03.2025

Reja alpak in lam

Reja lam in alpak postaja vse bolj priljubljena v Sloveniji. Rejci cenijo njihov miren in prijazen značaj, nizke zahteve glede vzdrževanja, vsestransko uporabo in eksotičen videz. Te živali lahko uspešno sobivajo na pašnikih z drugimi vrstami. Poleg tega so lame naravno dominantne in teritorialne, kar jim omogoča učinkovito zaščito črede pred plenilci. Želite izvedeti, kako pravilno skrbeti za te impresivne živali? Pripravili smo uporabne informacije in praktične nasvete, ki vam bodo pomagali razumeti njihovo vedenje in jim zagotoviti najboljši možen dom.

Preberi članek
Kako psu postriči kremplje?

24.03.2025

Kako psu postriči kremplje?

Tako kot nam rastejo nohti, tudi našim psom rastejo kremplji. Zato jih je pomembno redno krajšati in vzdrževati. Včasih skrb za kremplje ni bila tako pogosta, saj so psi preživeli več časa zunaj – tekli so po dvoriščih, asfaltu ali drugih trdih površinah, ki so jim kremplje naravno obrabljale. Danes pa to pogosto ni dovolj.

Preberi članek