Kako izboljšati prehrano divjadi pozimi?
Za divje živali je zimska sezona zelo težka za preživetje. Če si pred zimo ne ustvarijo dovolj maščobnih zalog, lahko pride do smrti. Enako velja, če v krmilnice prinašamo neprimerno hrano. Kako torej divjad pozimi prehranjevati, da ji ne škodujemo?
Kdaj začeti?
Na splošno prevladuje mnenje, da je dovolj krmljenje le pozimi, ko se temperature spustijo pod ledišče in so tla prekrita s snegom. Ampak temu ni tako. Priporočljivo je začeti že jeseni, da ima divjad čas, da si ustvari zadostno maščobno rezervo. Ko pride zima, bo preživetje lažje. Kljub temu je treba v času zmrzali prehrano izboljšati, da ne bodo na primer napadle vaših dreves.
Kaj jim dati?
Vsaka hrana, ki jo prinesemo v krmilnico, ne bo blagodejno vplivala na prebavni trakt živali. Tukaj je osnovni seznam stvari, ki ga ne smete spregledati. In če niste prepričani o krmi, pojdite in povprašajte lovce, z veseljem vam bodo svetovali.
Osnovna dopolnilna krma je sol, ki doda potrebne minerale in pomaga pri pravilni prebavi. Sol postrežemo v obliki lizik ali kuhinjsko sol v kosu. Na voljo so tudi paste, ki jih lahko nanesemo na primer na panj in strdimo.
Nato je krma razdeljena na tri dele, vsak od njih mora biti zastopan v krmilnici. Prva so vlaknine, ki so najbolj naravna hrana za živali. Sem spadajo na primer seno, detelja, trave, zelišča, poletni posevki, lucerna ali posušene maline. Osnova je, da se ta krmila postrežejo pravilno posušena.
Druga sestavina je zrnata krma, kamor uvrščamo žita, vendar je za živali primeren le oves, ki edini ne povzroča prebavnih težav. Razveselili jih bomo s kostanjem, želodom, grahom, koruzo ali semeni. Z ničemer pa ne gre pretiravati, zato bodite še posebej previdni s kostanjem, ki v večjih količinah povzroča prebavne težave. Ravno te krme so primerne za krmljenje od jeseni, saj so glavni vir energije in zaradi njih si bodo živali ustvarile zadostno maščobno rezervo.
Za dopolnitev tekočine in vitaminov se dajejo kašasta živila, kamor sodi sadje – najprimernejša so na primer jabolka, hruške, slive ali marelice, ter zelenjava – krompir, korenje ali krmna pesa.
Kaj pa pecivo?
Živalim načeloma odsvetujemo ponujanje posušenega peciva v izogib prebavnim težavam. Posušiti ga je treba zelo previdno, ne sme biti soljeno, polnjeno in prav tako ne plesnivo. Da pecivo ne bi še bolj vpijalo vlage, ga postrežemo, ko je zamrznjeno. Vlaga lahko povzroči usodne posledice. Enako je z ostalo človeško hrano. Zato je bolje, da se tem živilom popolnoma izognete. Zato peciva ne moremo priporočiti.
Kam dati krmo?
Krmilnice so najboljša izbira za dajanje krme. Če ne poznate nobene v vaši okolici, pojdite in vprašajte lovce. Zadolženi so za vso oskrbo in hranjenje živali. Druga možnost je, da hrano postavite na tla, kjer jo živali zlahka najdejo. Vendar bo v krmilnici videti bolj urejeno.
Ne pozabimo torej na pozimi ogrožene živali in jim zagotovimo hranila, ki jih potrebujejo. Če se držimo osnovnih pravil, jim lahko pri tem koraku bistveno pomagamo.
Povezani članki
19.11.2024
Kako pripraviti zajce na zimo?
Čeprav so zajci razmeroma trdožive živali, zima prinaša določene izzive tako za kunce kot za nas, njihove rejce. Da bodo zimo preživeli zdravi in v dobrem počutju, jim je treba pripraviti primerno okolje in se izogibati stvarem, ki zajce motijo. V današnjem članku si bomo ogledali, kako skrbeti za kunca in kako naj bi izgledala takšna priprava na zimo oziroma nega v mrzlem vremenu.
15.11.2024
Ali ima pes lahko kosti?
Verjetno ste že slišali, da psi ne smejo jesti kosti. Po drugi strani pa nekateri verjamejo, da kosti psom niso škodljive. Resnica je nekje na sredini, zato si skupaj poglejmo, katere kosti so varne za uživanje psov.
13.11.2024
Kako zaščititi pasje tačke pozimi?
Zimske zabave ne obožujejo le otroci, ampak tudi naši štirinožni prijatelji Hkrati pa hladno in zmrznjeno vreme prinaša nelagodje, ki vpliva tudi na pasje tačke. Skrb zanje je torej nepogrešljiv del teh mrzlih dni. Sneg, sol na cestišču in temperature pod lediščem lahko povzročijo resne težave, kot so draženje, razpoke ali bolečine. Kako torej najbolje zaščititi pasje tačke pozimi?
Preberi članek