Kako gojiti ribe?
Pavel Frček

Avtor: Pavel Frček

03.12.2024

Kako gojiti ribe?

Da se lotimo vzreje rib moramo najprej poznati njihovo osnovno anatomijo. Oblika njihovega telesa je podolgovata, vretenasta ali stožčasta (pri jeguljah kačasta). Okostje je sestavljeno iz glave, trupa in repa. Ribe nimajo vratu, zato je glava trdno povezana s telesom, gibanje pa zagotavljajo plavuti (prsne, hrbtne, trebušne in repne). Bočna črta je ribji čutilni organ, s katerim se odzivajo na smer vodnega toka in valovanje ter jih obveščajo o ovirah v vodi.

Kaj vse je potrebno?

Za domače ribogojstvo  moramo ustvariti dovolj veliko vodno površino. Kopljemo torej jamo glede na to, kako veliko nameravamo vzrejati. Globlji kot imamo vodni prostor, bolje je, saj ribe v globini prezimujejo in se poleti ne bodo pregrevale. Nato ga obložimo s folijo, da preprečimo puščanje vode in dno nasujemo z materialom (npr. prod zrnatosti 4-8 mm s peskom - razmerje je cca. 2:1). Tu lahko v ribnik postavimo tudi čistilne naprave. Ribnik napolnimo z vodo in dodamo filtracijo, ki je zelo pomembna za oksigenacijo vode. Če ga želimo polepšati, lahko dodamo slap, kamne ob obali ali druge dekoracije.


Če je potrebno ločeno hraniti mladice in odrasle, bomo ustvarili tudi vrtec (manjši rezervoar).


Ribnik bomo pustili približno 2-3 tedne brez rib z vključeno filtracijo. V tem času se bodo v njej oblikovale koristne bakterije in ravnovesje se bo stabiliziralo.

Hranjenje ribnikov

Obstaja veliko vrst krm za ribe v ribniku. Vedno hranimo razumno količino hrane enkrat na dan ob istem času (splošno pravilo je, da jih hranimo tako, da jo pojedo v 5-15 minutah).

Najpogosteje vzrejena vrsta

Navadni krap

o Nezahtevna vzreja

o Zelo dobro in kakovostno meso - nizka vsebnost maščob, vir lahko prebavljivih beljakovin in dragocenih nenasičenih maščobnih kislin omega 3

o Dolžina do 120 cm, teža do 40 kg

o Najstarejši primerek je bil star 38 let


Tolstobolik bela

o Robustne rastlinojede ribe

o Meso – mastnejše, primerno za dimljenje, nežno snežno belo meso

o Manjšim ribam ni treba luščiti kože

o Dolžina 127 cm, teža do 40 kg

o Živijo okoli 20 let


Amur bela

o Rastlinojede ribe

o Meso - okusno belo, sočno in malo maščob, vsebuje lahko prebavljive beljakovine, vitamine (A, D, B6, B12), kalcij, jod, fosfor in kalij.

o Dolžina 150 cm, teža 50 kg (na Češkem cca 100 cm, 15-20 kg)

o Živi 15-20 let


Navadni linj

o Gospodarsko pomembna riba

o Meso – lahko prebavljivo, popolne beljakovine in zaželene maščobe

o Luske se med toplotno obdelavo zmehčajo in ne povzročajo težav pri uživanju – ne praskajo se, včasih se skrčijo

o Dolžina 70 cm, teža 7,5 kg (povprečna dolžina 20 cm)

o Živi do 20 let



Postrv

o Trenutno ena najpomembnejših umetno vzrejenih rib

o Občutljivo na vsebnost kisika

o Dolžina 20–90 cm, največja potrjena teža okoli 8 kg

o Uporablja se kot indikator onesnaženosti vode

o Živijo do 10 let

Na kaj morate biti pozorni?

Nezh ryby do jezírka nasadíme, moramo se dobro aklimatizirati. Vrečke z ribami položite na površino in jih po 20-30 minutah izpustite. Ta postopek bo preprečil toplotni šok. Pri izbiri rib moramo biti pozorni na njihovo slabost, pomembno je opazovati odnos šupin, ploutví, očia, češu, výkalů in zda nejku "nafouklé" (= vodnatelnost, unlečitelne, veliče nakažlivé obljenosti). Pomembno je odstraniti odpadke iz vody in taka voda ne sme pênit ani zapáchat. Ob tem ne smemo opozoriti na redni nadzor zdravstvenega stanja rib.

Povezani članki

7 nasvetov za spomladansko vzdrževanje pašnikov

30.04.2025

7 nasvetov za spomladansko vzdrževanje pašnikov

Pravilna spomladanska oskrba pašnikov je ključna za zagotavljanje kakovostne in hranljive paše skozi celotno sezono. V tem članku si bomo ogledali glavne korake, ki bi jih moral vsak rejec opraviti pred začetkom pašne sezone.

Preberi članek
Ovratnica ali oprsnica – kaj je boljše za psa?

29.04.2025

Ovratnica ali oprsnica – kaj je boljše za psa?

Na trgu obstaja veliko vrst ovratnic in oprsnic. Kako pa vedeti, katera je prava za vašega ljubljenčka? Poglejmo si to skupaj.

Preberi članek
Kako poteka čebelarsko leto?

29.04.2025

Kako poteka čebelarsko leto?

Delo čebelarja je tesno povezano z naravo – z vremenom, temperaturo in predvsem z razpoložljivostjo naravnih virov hrane za čebele. Zato je ključnega pomena spremljanje letnega cikla, ki vključuje cvetenje tako imenovanih vodilnih rastlin. Vsako obdobje ima svoje specifične zahteve glede nege čebeljih družin. Čebelarsko leto lahko razdelimo na sedem osnovnih obdobij, pri čemer vsako zahteva posebne postopke in ukrepe. Poglejmo si jih skupaj.


Preberi članek