Kako gojiti činčilo?
Pavel Frček

Avtor: Pavel Frček

27.04.2025

Kako gojiti činčilo?

Vzreja činčil postaja vse bolj priljubljena zaradi njihovega prikupnega videza, prijazne narave in izjemno mehke dlake. Ti majhni glodalci, doma v južnoameriških Andih, so bili v naravi skoraj iztrebljeni zaradi lova za krzno. Danes se činčile gojijo predvsem kot hišni ljubljenčki. So nočne živali, večino dneva prespijo in so aktivne šele po sončnem zahodu. So zelo družabne, zato jih je priporočljivo gojiti vsaj v paru. Povprečna življenjska doba činčil je 10–15 let, v izjemnih primerih pa lahko dočakajo tudi do 20 let.

Nastanitev

Činčile so spretni plezalci in skakalci, zato potrebujejo prostorno nastanitev – idealno visoko kletko ali voliero, ki omogoča plezanje in skakanje. Kletka mora biti postavljena v mirnejšem delu stanovanja, zaščitena pred neposredno sončno svetlobo, ogrevanjem, prepihom in visoko vlažnostjo. Idealna temperatura za gojenje je med 18–22 °C. Činčile so občutljive na pregrevanje, zato je pomembno, da njihovo okolje ni prevroče.


Oprema kletke vključuje hranilnik, napajalnik, hišico za spanje, jasli za seno in kopalno posodo z drobnim peskom. Za obogatitev okolja so priporočljive lesene igrače, plezalne konstrukcije in veje sadnih dreves, ki pomagajo pri obrabi zob. Činčile bodo cenile tudi police in stopničke za plezanje.

Prehrana

Činčila je izključno rastlinojedka, katere prehrana v naravi je zelo skromna in bogata z vlakninami. Osnovo prehrane predstavlja kakovostno seno, ki mora biti vedno na voljo. Seno podpira pravilno delovanje prebavnega sistema, pomaga pri obrabi zob in zagotavlja pomembna hranila ter energijo.


Dodatno se lahko dajejo peleti ali granule, posebej prilagojene činčilam, z visoko vsebnostjo vlaknin in nizko vsebnostjo maščob. Čista pitna voda mora biti na voljo ves čas. Kot priložnostno poslastico se lahko ponudijo kosi suhega sadja (npr. jabolka, šipek) ali zelenjave (korenje). Za glodanje so primerne veje sadnih dreves brez listov in plodov. Činčilam ne smemo ponujati napenjajoče zelenjave, mokre ali pokvarjene trave niti živalskih proizvodov.

Brejost in vzgoja mladičev

Činčile spolno dozorijo že pri 4–5 mesecih. Če si ne želimo mladičev, moramo samce in samice ločiti pred to starostjo. Parjenje običajno poteka ponoči.


Samica je breja približno 110–116 dni in skoti 1 do 5 mladičev. Na leto ima lahko do dva legla. Mladiči se skotijo porasli z dlako in odprtih oči, kar jim omogoča hitro vključitev v vsakdanje življenje. Samica mladiče odstavi pri starosti 8–12 tednov. Od rojstva morajo imeti mladiči dostop do dovolj sena, ustrezne hrane in vode za pravilen razvoj.

Povezani članki

Zakaj kokoši kljuvajo jajca in kako jih tega odvaditi?

09.07.2025

Zakaj kokoši kljuvajo jajca in kako jih tega odvaditi?

Kljunjenje jajc je ena najpogostejših slabih navad pri kokoših. Veliko rejcev se s to težavo ne zna spoprijeti in preizkušajo različne »babje nasvete« – na primer, da kokoš potopijo v vodo. Poglejmo si učinkovitejše in preizkušene metode, kako kokoši odvaditi te nezaželene navade.

Preberi članek
Zakaj so antiparazitiki pomembni za naše hišne ljubljenčke?

08.07.2025

Zakaj so antiparazitiki pomembni za naše hišne ljubljenčke?

Zdravje naših hišnih ljubljenčkov je za nas na prvem mestu – ne glede na to, ali gre za morsko prašičko, psa ali konja. Z redno nego in preventivo svoje živalske sopotnike ščitimo pred različnimi boleznimi. Ena najpogostejših groženj so paraziti, ki lahko povzročijo tako kožne težave kot tudi resne notranje bolezni. Prav zato je pomembno, da ne zanemarimo razglistenja in redno uporabljamo antiparazitike.

Preberi članek
Kako vzrejati pegatke?

07.07.2025

Kako vzrejati pegatke?

Pegatke izvirajo iz Afrike in naseljujejo različna okolja – od savan do deževnih gozdov. Od sedmih znanih vrst je najpogostejša navadna pegatka, pa tudi pegatka s pegami in čeladasta pegatka. Udomačitev je potekala pred približno 2000 leti na območju današnjega Maroka. Danes so pegatke priljubljene zaradi svoje uporabnosti in nezahtevnosti. Poglejmo si, kako jih pravilno vzrejati.

Preberi članek