

Avtor: Pavel Frček
23.08.2024
Kaj je kokcidioza pri kuncih?
Kokcidioza je resna bolezen, ki prizadene predvsem kunce, pa tudi na primer perutnino, jagnjeta in teleta. Povzročajo ga parazitske praživali iz rodu Eimeria. Ta bolezen je zelo razširjena, zelo nalezljiva in lahko povzroči velike izgube. Kako se kokcidioza manifestira pri kuncih in kako jo zdraviti?
Izvor in prenos
Vzrok te bolezni so paraziti kokcidije iz rodu Eimeria. Glede na vrsto kokcidije, ki okuži kunca, delimo to bolezen na črevesno in jetrno. Intestinalna oblika prizadene sluznico tankega in debelega črevesa, jetrna oblika pa se naseli v jetrih.
In kako se kunčja kokcidioza prenaša? Kunci se okužijo z uživanjem hrane ali vode, okužene z oocistami teh protozojev. V okolje pridejo z iztrebki okuženih živali in lahko preživijo več mesecev. Vir okužbe je torej bolni osebek, prenašalec, ki ne kaže znakov bolezni, lahko pa so tudi ptice, podgane in drugi.
Najpogosteje so napadeni dojenčki, stari 1-3 mesece, pa tudi živali z oslabljeno imunostjo in v obdobju odstavitve.
Kunčje bolezni - simptomi
Simptomi se razlikujejo glede na obliko bolezni. Če gre za kronično obliko, je zelo verjetno, da ne boste opazili, da kunca nekaj muči. Pri akutni obliki opazimo predvsem izgubo apetita, hujšanje, smrdljivo drisko, ki lahko vsebuje sledi krvi, ščetinaste lase, napihnjen trebuh in splošno oslabelost. Pri jetrni obliki pride do povečanja jeter in zlatenice.
Diagnoza poteka v obliki laboratorijskih preiskav, med katerimi se iztrebki pregledajo mikroskopsko.
Kokcidioza pri kuncih - zdravljenje in preprečevanje
Zdravljenje kokcidioze je zelo zahtevno in pogosto neuspešno. Najpomembneje je pravočasno odkriti bolezen in čim prej začeti zdravljenje. To je dajanje antikokcidnih zdravil. Da bo zdravljenje učinkovito in prilagojeno vašemu kuncu, se vedno posvetujte s svojim veterinarjem. Na vas je, da zagotovite čisto in razkuženo okolje, da preprečite nadaljnji prenos. Bodite pozorni tudi na prehrano zajca. Sestavljen naj bo predvsem iz sena in zelenjave.
Za preprečevanje bolezni v reji je pomembno, da se osredotočimo na preventivo. Kunce redno pregledujte in njihove iztrebke pošiljajte na analizo. Tako lahko zatrete bolezen v kali. Pomembno je, da se osredotočite na higieno. Kletka in vsi pripomočki v njej naj bodo vedno čisti, prav tako posteljnina. Osredotočite se tudi na prehrano, ki naj bo uravnotežena. Kot preventivni ukrep lahko kupite krmno mešanico, ki vsebuje kokcidiostatike, ki pomagajo pri preprečevanju bolezni.
Kokcidioza je resna bolezen, ki se na kmetijah žal zelo pogosto pojavlja. Če pa boste pozorni na preventivo, boste zmanjšali tveganje za izbruh bolezni oziroma jo boste pravočasno ujeli in povečali verjetnost ozdravitve.
Povezani članki

31.03.2025
Vrste jajc
Ko rečemo »jajce«, večina ljudi takoj pomisli na kokošje jajce. Malo kdo si najprej predstavlja kakšno drugo vrsto. Vendar dobro vemo, da jajca nosijo tudi druge ptice – in nekatera so celo lahko dostopna. V trgovinah najpogosteje najdemo kokošja jajca, občasno pa tudi prepeličja. Druge vrste so precej redke. Poglejmo torej, katera jajca so užitna in kako se med seboj razlikujejo.
Preberi članek
30.03.2025
Reja alpak in lam
Reja lam in alpak postaja vse bolj priljubljena v Sloveniji. Rejci cenijo njihov miren in prijazen značaj, nizke zahteve glede vzdrževanja, vsestransko uporabo in eksotičen videz. Te živali lahko uspešno sobivajo na pašnikih z drugimi vrstami. Poleg tega so lame naravno dominantne in teritorialne, kar jim omogoča učinkovito zaščito črede pred plenilci. Želite izvedeti, kako pravilno skrbeti za te impresivne živali? Pripravili smo uporabne informacije in praktične nasvete, ki vam bodo pomagali razumeti njihovo vedenje in jim zagotoviti najboljši možen dom.
Preberi članek
24.03.2025
Kako psu postriči kremplje?
Tako kot nam rastejo nohti, tudi našim psom rastejo kremplji. Zato jih je pomembno redno krajšati in vzdrževati. Včasih skrb za kremplje ni bila tako pogosta, saj so psi preživeli več časa zunaj – tekli so po dvoriščih, asfaltu ali drugih trdih površinah, ki so jim kremplje naravno obrabljale. Danes pa to pogosto ni dovolj.
Preberi članek