Znebite se uši enkrat za vselej
Pavel Frček

Avtor: Pavel Frček

21.07.2022

Znebite se uši enkrat za vselej

Piščančje uši so majhni in diskretni zajedavci, ki lahko naredijo neprijetno življenje številnim piščancem, racam, prepelicam ali gosem, zato tudi številnim kmetom.Kaj je uš? Kako se je znebiš? Bodimo pozorni na tega nezaželenega obiskovalca v kokošnjakih in pripravite se na  boj z njim v kletkah, na piščancih ali drugih pticah.

Piščančje uši

Piščančje uši so parazit, ki napada perutnino, golobe, druge ptice na prostem in nekatere sesalce. Njena prisotnost na prvi pogled ni vidna, saj se ta mali parazit skriva pod perjem pernatih ptic, kje sesa kri svojih žrtev. Na eni kokoši se lahko nahaja do 100 parazitov hkrati. Ko se ne hrani, se skrije v razpoke in luknje, ki jih najde v kletki, in tam odloži svoje ličinke. Zaradi števila ličink, ki jih odložijo samice, je invazija v kletkah hiter proces.

Je droben parazit, zato ni presenetljivo, da ga lahko zamenjamo s klopom. To je očitno posledica podobnosti vedenja, predvsem glede prehrane in dejstva, da je zaradi prehrane prenašalec bolezni.

Kaj bi lahko bil vzrok

Relativno enostavno je ugotoviti, ali so vaše piščance napadle uši. Postanejo nemirni in se začnejo izrazito praskati, kar vodi do izgube perja, predvsem v zgornjem delu telesa. Obstajajo tudi drugi namigi, ki vam povedo, da je nekaj narobe – izvalili bodo manj jajc ali pa jih sploh ne bodo.

Če opazite te znake v svojem leglu, morate čim prej sprejeti nekatere ukrepe. Če gre situacija predaleč, bi lahko bila edina rešitev zakol vseh piščancev. Zagotovo lahko tudi porušite lopo in zgradite novo, če mislite, da ne morete izkoreniniti uši, preden imate nove piščance. Položaj je zapleten zaradi dejstva, da se uši ne soočajo z ničemer in lahko včasih povzročijo nepopravljivo škodo v samo nekaj dneh.

Kako se znebiti uši

Ključnega pomena je, da pravočasno odkrijete situacijo, v tem primeru se lahko znebite uši in rešite svoje ptice. Ni slabo redno preverjati prisotnost uši v kletkah in pri piščancih. Iztrebljanje vključuje dva koraka – paziti morate, da izkoreninite uši iz lope in jih izkoreninite s piščancev. Za vsak slučaj bomo našteli tri možnosti.

Trebljenje uši iz kletke

Prva pomoč, ki vam pomaga izkoreniniti uši iz kokošnjaka, je posebno razpršilo za uničevanje. Obstajajo izdelki za uničevanje, posebej zasnovani za zatiranje uši. Prvi nanos morda ne bo popolnoma izkoreninil vseh uši zaradi njihove nagnjenosti k ozkim in težko dostopnim skrivališčem, zato je priporočljivo čez nekaj časa ponovno škropljenje. Pred nanosom škropiva morate tudi pospraviti kokošnjak, da prodre v vse vogale in razpoke. Poleg sten seveda ne pozabite obdelati tla in strop kokošnjaka.

Druga možnost je uporaba diatomejske zemlje. Diatomejska zemlja je naravna snov in njena uporaba za izkoreninjenje uši iz kokošnjakov je nekoliko težja kot uporaba škropiva. To je zato, ker jo je treba nanesti na vsa mesta – spoje, razpoke ali luknje – kjer se lahko skrijejo uši. Pred tem je treba še enkrat očistiti kokošnjak, vendar veliko bolj temeljiteje. Dobro je, da kokošnjak operete s toplo vodo, najbolje z razkužilom.

Poleg dveh prejšnjih izdelkov lahko uporabite tudi gašeno apno. Po čiščenju in razkuževanju lope zmešajte apno z vodo in celotno lopo popleskajte z apnom. Kletko je treba posušiti, preden spustite piščance nazaj, kar traja približno en teden.

Zatiranje uši pri piščancih

Odstranjevanje uši, pritrjenih na piščance, je morda presenetljivo nekoliko lažje kot zatiranje uši v kokošnjaku. Vendar morate upoštevati možnost, da nekaj časa ne morete jesti jajc in mesa tretiranih piščancev. Pri jajcih je treba počakati približno en teden, da postanejo užitna, pri mesu pa mesec dni. Te časovne omejitve je vredno upoštevati, zlasti pri uporabi kemikalij.

Tako kot pri kokošnjakih lahko diatomejsko zemljo vtrete le z rokami v perje kokoši, da sega do njihove kože. Pri nanašanju pazimo, da diatomejska zemlja res doseže vsa prizadeta območja in da se uši nimajo možnosti zadrževati na kokoših.

Uši se lahko tretirajo tudi s pepelom. Po celem piščancu potresemo hladen pepel. Ne puščajte glave ne tretirane, tukaj pa bodite seveda bolj previdni. Tretiranje s pepelom je treba opraviti večkrat na dan nekaj dni zaporedoma, dokler uš popolnoma ne izgine.

Na koncu omenimo še sredstvo proti parazitom. To je pršilo, ki lahko vaše piščance hitro reši nezaželenih zajedavcev, čeprav se po priporočilih proizvajalca lahko njegova uporaba po nekaj dneh ponovi, na trgu pa so na voljo tudi naravni izdelki, ki so nežni do tretirane perutnine. Razpršilo je enostavno za uporabo – s priporočene razdalje je treba poškropiti le vsa okužena območja, ki običajno predstavljajo tako rekoč celotno telo piščanca, vključno z glavo, razen oči in kljuna.

Povezani članki

Vitamini za perutnino

18.10.2024

Vitamini za perutnino

Pri reji perutnine se je dobro zavedati, da mora biti naša perutnina dobro hranjena, zdrava in vesela, če želimo doseči največjo produktivnost. Seveda večina rejcev daje svojim kokošim, racam, gosam ali drugim predstavnikom domače perutnine uravnoteženo krmo, veliko gibanja na svežem zraku ter kakovostno, redno vzdrževano in očiščeno rejsko opremo, a če se res želimo potruditi , je priporočljivo razmišljati tudi o rednem dodajanju visokokakovostnih vitaminov in mineralov za kokoši nesnice.  Preberite naš članek, kjer vam bomo povedali, kako piščancem dodati kalcij ali druge vitamine, ki jih ne smete pozabiti.
Preberi članek
Kako pobrati in predelati pridelek?

14.10.2024

Kako pobrati in predelati pridelek?

Jesen je tu, zato je čas za žetev in nato predelavo našega bogatega pridelka. Da bi zagotovili največjo kakovost in obstojnost sadežev našega vrta, je potrebno vse pravilno načrtovati in paziti na pravilne tehnike. Pri nas se pozanimajte, kako predelati pridelek, da bo čim dlje ohranil svojo hranilno vrednost in okus. 

Preberi članek
Kako ugotoviti, da je kokoš bolna?

09.10.2024

Kako ugotoviti, da je kokoš bolna?

Zdravje kokoši je ključnega pomena za vsakega dobrega rejca, zato je pomembno vedeti, kako prepoznati znake bolezni piščancev in kako ohraniti svoje kokoši zdrave. V prispevku si bomo ogledali, kako prepoznamo bolne piščance, katere so najpogostejše bolezni in kako pravilno pristopiti k preventivi in ​​zdravljenju.

Preberi članek

NAGRADNA IGRA: Prijavite se na novice

in si zagotovite dopolnilno krmo ACIDOMID.