Hranjenje konj: Vrste krmilnikov

Avtor: Juraj Korim

22.11.2022

Hranjenje konj: Vrste krmilnikov

Zlasti pozimi, konje je treba  nahraniti, da bi napredovali. Seno ali silažo lahko v ogrado za konje položite kar na tla in brez kritja, seveda pa obstaja nevarnost, da konji seno raztresejo in zaradi izpostavljenosti dežju ali snegu začne krma gniti in jo boste morali zavreči stran. Zato je priporočljivo, da v ograjen prostor postavite krmilnik, včasih imenovan tudi hranilna postaja, ki bo pomagal zadržati razsuto krmo ali bale skupaj. In če ima streho, bo krma zaščitena še pred vremenskimi vplivi.

Vrste krmilnikov

Obstajajo trije osnovni tipi krmilnikov. Prva možnost nakupa za konjsko ogrado je plastičen krmilnik v obliki zvona, v kateri se postavi bala krme. Plastični krmilnik ponuja razmeroma enostavno rokovanje – balo lahko ročno namesti tudi ena oseba brez pomoči, lahko pa uporabite nakladalnik. Vendar bodite previdni s temi krmilniki, ker če imate konja, ki se rad praska po grivi, bo končal z obrito glavo. Ne zgodi se pogosto, a nekatere konje premami praskanje glave ob rob zvonastega krmilnika.

Info: Konji, ki bodo imeli dostop do krmilnika, ne glede na vrsto, ne smejo imeti oglavnic na glavi.

Druga priljubljena vrsta so kvadratni kovinski krmilniki, ki so izdelani iz pocinkanega jekla in so zelo trpežni. Vendar pa so zaradi teže, lahko tudi par sto kilogramov, bolj zahtevni za rokovanje. Krmo lahko vanje shranjujete razsuto ali vezano v bale.

Tretjo vrsto predstavljajo enostavni okrogli ali ovalni krmilniki brez strehe, namenjene tako okroglim balam sena kot tudi razsuti krmi. Večinoma so iz pocinkanega jekla, redkeje iz plastike. Na prostem so primerni za večje črede konj, ki lahko hitro konzumirajo večjo količino krme, preden začne izgubljati na kakovosti. Življenjsko dobo krme lahko podaljšate, če krmilnik postavite pod nadstrešek ali pa nanj pritrdite dodatno ponjavo, streho, da se obvaruje pred dežjem.

Nasvet: Za še večje prihranke in boljši izkoristek krme lahko v krmilnike postavite varčevalne mreže. Zaščitne mreže se raztegnejo čez krmo in poskrbijo, da konji jedo počasneje, kar spodbuja tudi pravilno prebavo. Mreže prav tako onemogočijo, da bi konji vtikali glavo globoko v balo in tako preprečijo zadušitev, prav tako pa pomagajo ohranjati krmilnico čisto.

Kaj lahko ponudimo konjem?

Konje lahko hranite s senom ali s senažo. Tako kot silaža je tudi senaža krma, pridobljena s fermentacijo sveže krme. Izraz senaža se uporablja za silažo, ki ima visoko vsebnost suhe snovi (suha snov naj predstavlja več kot polovico vsebnosti). Zahvaljujoč procesu konzerviranja, ki temelji na eni strani na okolju brez dostopa, oziroma z omejenim dostopom do kisika, in na drugi strani na bakterijski proizvodnji mlečne kisline, se pH krme zmanjša - krma postane bolj kisla. Senaža je torej vrsta konzerviranja krme, katere posledica je upočasnitev razmnoževanja nezaželenih vrst bakterij in gliv, ki bi lahko ogrozile zdravje konj.

Ne pozabite na dopolnilna živila

Seno oziroma silaža je pomembna hrana, a sama po sebi ni dovolj. Konji potrebujejo tudi veliko soli, zato jo morajo imeti možnost dopolniti po potrebi z lizanjem soli. Potrebujejo veliko soli, še posebej poleti, ko se močno potijo. Že pri manjši obremenitvi konji izgubljajo veliko tekočine  in s tem tudi minerale, ki jih vsebuje znoj, predvsem natrij. Za dopolnitev natrija mora konj zaužiti več deset gramov soli na dan.

V mnogih primerih vam bodo prav prišli tudi drugi krmni dodatki. Odvisno je od posameznega konja, njegovega zdravstvenega stanja, kakovosti krme in obremenitve, ki ji je konj izpostavljen. Naloga dopolnilnih krmil, kot je pivski kvas, je izboljšati vnos hrane in prebavo, podpirati reproduktivne sposobnosti in splošno dobro zdravje. Priboljški za konje vsebujejo tudi pomembne vitamine in minerale, ki jih bodo vaši ljubljenčki še posebej veseli.

Poleg krme potrebujejo konji tudi stalen dostop do čiste vode. Idealno je, da skledo za pitje ali napajalnik postavite v bližino krmilnika s hrano.

Povezani članki

Vrste jajc

31.03.2025

Vrste jajc

Ko rečemo »jajce«, večina ljudi takoj pomisli na kokošje jajce. Malo kdo si najprej predstavlja kakšno drugo vrsto. Vendar dobro vemo, da jajca nosijo tudi druge ptice – in nekatera so celo lahko dostopna. V trgovinah najpogosteje najdemo kokošja jajca, občasno pa tudi prepeličja. Druge vrste so precej redke. Poglejmo torej, katera jajca so užitna in kako se med seboj razlikujejo.

Preberi članek
Reja alpak in lam

30.03.2025

Reja alpak in lam

Reja lam in alpak postaja vse bolj priljubljena v Sloveniji. Rejci cenijo njihov miren in prijazen značaj, nizke zahteve glede vzdrževanja, vsestransko uporabo in eksotičen videz. Te živali lahko uspešno sobivajo na pašnikih z drugimi vrstami. Poleg tega so lame naravno dominantne in teritorialne, kar jim omogoča učinkovito zaščito črede pred plenilci. Želite izvedeti, kako pravilno skrbeti za te impresivne živali? Pripravili smo uporabne informacije in praktične nasvete, ki vam bodo pomagali razumeti njihovo vedenje in jim zagotoviti najboljši možen dom.

Preberi članek
Kako psu postriči kremplje?

24.03.2025

Kako psu postriči kremplje?

Tako kot nam rastejo nohti, tudi našim psom rastejo kremplji. Zato jih je pomembno redno krajšati in vzdrževati. Včasih skrb za kremplje ni bila tako pogosta, saj so psi preživeli več časa zunaj – tekli so po dvoriščih, asfaltu ali drugih trdih površinah, ki so jim kremplje naravno obrabljale. Danes pa to pogosto ni dovolj.

Preberi članek