-800x800.jpg)
Hranjenje konj: Vrste krmilnikov
Zlasti pozimi, konje je treba nahraniti, da bi napredovali. Seno ali silažo lahko v ogrado za konje položite kar na tla in brez kritja, seveda pa obstaja nevarnost, da konji seno raztresejo in zaradi izpostavljenosti dežju ali snegu začne krma gniti in jo boste morali zavreči stran. Zato je priporočljivo, da v ograjen prostor postavite krmilnik, včasih imenovan tudi hranilna postaja, ki bo pomagal zadržati razsuto krmo ali bale skupaj. In če ima streho, bo krma zaščitena še pred vremenskimi vplivi.
Vrste krmilnikov
Obstajajo trije osnovni tipi krmilnikov. Prva možnost nakupa za konjsko ogrado je plastičen krmilnik v obliki zvona, v kateri se postavi bala krme. Plastični krmilnik ponuja razmeroma enostavno rokovanje – balo lahko ročno namesti tudi ena oseba brez pomoči, lahko pa uporabite nakladalnik. Vendar bodite previdni s temi krmilniki, ker če imate konja, ki se rad praska po grivi, bo končal z obrito glavo. Ne zgodi se pogosto, a nekatere konje premami praskanje glave ob rob zvonastega krmilnika.
Info: Konji, ki bodo imeli dostop do krmilnika, ne glede na vrsto, ne smejo imeti oglavnic na glavi.
Druga priljubljena vrsta so kvadratni kovinski krmilniki, ki so izdelani iz pocinkanega jekla in so zelo trpežni. Vendar pa so zaradi teže, lahko tudi par sto kilogramov, bolj zahtevni za rokovanje. Krmo lahko vanje shranjujete razsuto ali vezano v bale.
Tretjo vrsto predstavljajo enostavni okrogli ali ovalni krmilniki brez strehe, namenjene tako okroglim balam sena kot tudi razsuti krmi. Večinoma so iz pocinkanega jekla, redkeje iz plastike. Na prostem so primerni za večje črede konj, ki lahko hitro konzumirajo večjo količino krme, preden začne izgubljati na kakovosti. Življenjsko dobo krme lahko podaljšate, če krmilnik postavite pod nadstrešek ali pa nanj pritrdite dodatno ponjavo, streho, da se obvaruje pred dežjem.
Nasvet: Za še večje prihranke in boljši izkoristek krme lahko v krmilnike postavite varčevalne mreže. Zaščitne mreže se raztegnejo čez krmo in poskrbijo, da konji jedo počasneje, kar spodbuja tudi pravilno prebavo. Mreže prav tako onemogočijo, da bi konji vtikali glavo globoko v balo in tako preprečijo zadušitev, prav tako pa pomagajo ohranjati krmilnico čisto.
Kaj lahko ponudimo konjem?
Konje lahko hranite s senom ali s senažo. Tako kot silaža je tudi senaža krma, pridobljena s fermentacijo sveže krme. Izraz senaža se uporablja za silažo, ki ima visoko vsebnost suhe snovi (suha snov naj predstavlja več kot polovico vsebnosti). Zahvaljujoč procesu konzerviranja, ki temelji na eni strani na okolju brez dostopa, oziroma z omejenim dostopom do kisika, in na drugi strani na bakterijski proizvodnji mlečne kisline, se pH krme zmanjša - krma postane bolj kisla. Senaža je torej vrsta konzerviranja krme, katere posledica je upočasnitev razmnoževanja nezaželenih vrst bakterij in gliv, ki bi lahko ogrozile zdravje konj.
Ne pozabite na dopolnilna živila
Seno oziroma silaža je pomembna hrana, a sama po sebi ni dovolj. Konji potrebujejo tudi veliko soli, zato jo morajo imeti možnost dopolniti po potrebi z lizanjem soli. Potrebujejo veliko soli, še posebej poleti, ko se močno potijo. Že pri manjši obremenitvi konji izgubljajo veliko tekočine in s tem tudi minerale, ki jih vsebuje znoj, predvsem natrij. Za dopolnitev natrija mora konj zaužiti več deset gramov soli na dan.
V mnogih primerih vam bodo prav prišli tudi drugi krmni dodatki. Odvisno je od posameznega konja, njegovega zdravstvenega stanja, kakovosti krme in obremenitve, ki ji je konj izpostavljen. Naloga dopolnilnih krmil, kot je pivski kvas, je izboljšati vnos hrane in prebavo, podpirati reproduktivne sposobnosti in splošno dobro zdravje. Priboljški za konje vsebujejo tudi pomembne vitamine in minerale, ki jih bodo vaši ljubljenčki še posebej veseli.
Poleg krme potrebujejo konji tudi stalen dostop do čiste vode. Idealno je, da skledo za pitje ali napajalnik postavite v bližino krmilnika s hrano.
Povezani članki

16.05.2025
Zakaj krava ves čas prežvekuje, pes pa hrano pogoltne? Živalska prebava pod drobnogledom
Ste se že kdaj vprašali, zakaj govedo ure in ure prežvekuje, medtem ko pes hrano skoraj ne prežveči? Razlog tiči v različni vrsti prebave. Medtem ko imajo nekateri organizmi enostaven želodec, so se drugi skozi evolucijo prilagodili z več prekatnim želodcem, mikrobiološko prebavo ali celo s pomočjo kamenčkov. Kakšne so torej glavne razlike med različnimi skupinami živali?
Preberi članek
15.05.2025
Katero vrsto volne izbrati? Primerjava alpake, kašmirja, merino volne in drugih
Verjetno ste že slišali, da obstajajo različne pasme ovac. Toda ali ste vedeli, da obstaja tudi več vrst volne? Ne pridobivamo je le iz ovac, temveč tudi iz lam ali celo kuncev.
Preberi članek
14.05.2025
Načini molže in vrste molzišč
Molža je vsakodnevni del reje molznic – vendar pa se načini njenega izvajanja lahko močno razlikujejo. Od tradicionalne ročne molže do sodobnih robotskih sistemov, vsaka kmetija izbira rešitev, ki najbolj ustreza njenim potrebam in možnostim. Razlikujejo se tudi sama molzišča – prostori, kjer poteka molža. V tem članku bomo predstavili osnovne načine molže in tipe danes uporabljenih molzišč.
Preberi članek